IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Природният газ ще е от ключово значение за решаването на Кипърския въпрос

Обединението на острова ще бъде тема на конференция в Женава на 12 януари

10:43 | 28.12.16 г.
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Природният газ в Средиземно море може да се окаже значителен стимул за Анкара да подкрепи резолюция за решаването на Кипърския въпрос. Това коментира кипърският президент Никос Анастасиадис пред "Катимерини".

Според него перспективата да бъде използван природният газ от региона за покриване на енергийните нужди на Турция, както и възможността страната да се превърне в регионален енергиен център, могат да убедят турския президент Реджеп Тайип Ердоган да направи някои отстъпки.

Според Анастасиадис превръщането в енергиен хъб е много по-важно за Ердоган, отколкото търканията с Гърция и със Запада. Затоплянето на отношенията с Израел подсказва именно за това.

Природният газ, открит край Кипър, никога не е бил и няма да е част от дискусиите за обединението на Кипър, заяви президентът. Той обаче посочи, че бъдещите газопроводи от Израел към Турция ще преминават през изключителната икономическа зона на Кипър. Така страната ще може да влияе върху пътя на тръбите и да поставя условия.

Кипърският въпрос ще бъде дискутиран по време на конференция в Женева, насрочена за 12 януари 2017 г. За организирането на разговорите много активна роля има Гърция, но премиерът на страната Алексис Ципрас намекна, че моментът за пробив все още не е дошъл, посочва гръцкото издание.

В гръцки медии се заговори за предстояща среща между Ципрас и Ердоган преди Женева. Според кипърския президент този разговор е планиран много точно.

"Ципрас иска да види колко далеч може да стигне другата страна или иска да прегледа някои позиции, които са неприемливи за нас", посочи още той и допълни, че няма и сянка от съмнение относно подкрепата на Атина - и от управляващите, и от опозицията.

Преговорите за обединението на Кипър се намират в критична фаза, смята още Анастасиадис. Според него има постигнат известен напредък в разговорите досега. Има предложения от кипърските турци, които той не може да приеме, като например ротационно президентстване.

Липсата на решение по време на конференцията в Женева няма да означава колапс на преговорите, категоричен е още кипърският президент.

След конфликт между кипърските гърци и кипърските турци островът е разделен на две части от зона за сигурност на ООН, създадена през 1974 година насам. Кипърските турци обявиха своята независима Турска севернокипърска република, която обаче е призната единствено от Турция.

Проблемът не намери своето решение с влизането на Кипър в ЕС през 2004 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:11 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още