IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще има ли през следващите месеци одобрен текст за минимална работна заплата в ЕС

Има нужда от социална Европа, но също така ефективна, посочи Клеман Бон, държавен секретар по европейските въпроси на Франция

23:07 | 23.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Има нужда от една Европа на равенство и социална Европа. Приоритет е тя да бъде по-ефективна. Това каза Клеман Бон, държавен секретар по европейските въпроси на Франция, за предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

"Има много важни текстове, върху които ще постигнем съгласие по време на френското председателство на Европейския съюз, съобщи политикът. – Те касаят прозрачността при заплатите."

Бон напомни, че текстът за минималната работна заплата в ЕС беше предложен миналата пролет.

„Върху този текст, мисля че ще постигнем резултат в рамките на председателството на Франция. Това не е текст, който гарантира равнопоставеност в заплащането, но това е крачка в правилната посока. Като се публикуват стойностите на заплатите, въпреки че има различни правила в различните предприятия, ако има разлика между мъжете и жените с еднаква квалификация и ако разликата е в рамките на 20-30%, както е в някои страни, това не е съвсем оправдано. И предприятията трябва обяснят това и да го поправят. Ние сме въвели такава мярка във Франция и ще е добре ако тя се развие на европейско ниво", очаква политикът.

Според него идеята не е ЕС да се разраства максимално бързо, без критерии и изисквания. Що се отнася до законодателство, което предвижда минимална общоевропейска заплата, Бон каза: "Това е един деликатен въпрос, защото имаме различни икономически модели и сме в различна икономическа ситуация. Нивото на заплатите, нивото на доходите са много различни".

Той е на мнение, че не може да се говори за еднакви правила, примерно за Люксембург и за България, и определи това като грешка, както в икономически, така и в социален план.

„Но вярвам, че през последните години успяхме да доближим политическите си възгледите за този въпрос. Ако пазарът е базиран единствено на конкуренция, без социални правила, това ще предизвика оспорване", посочи държавният секретар по европейските въпроси на Франция.

Клеман Бон смята, че това е деликатен въпрос от гледна точка на изнесените услуги в България.

"Знам че това е деликатен въпрос от гледна точка на Пакета за мобилност. Разбирам добре това. Това са важни сектори за икономиката на България, но бих казал, че е нужно да фиксираме лимити и правила срещу този социален дъмпинг, без разбира се, да стигматизира някоя страна", отбеляза той.

Тези правила, според Бон, трябва да се "фиксират срещу практиките на определени работодатели, които не са социални и отговорни". „В противен случай "ние бихме застрашили европейския единен пазар, който е важен за нас и с който България е силно свързана", коментира политикът.

Той е категоричен, че въпросът за аутсорсинг секторът е сложен, както и за минималната работна заплата. „Вярвам че с еволюцията на възгледите на някои страни по въпроса, но и с подкрепата на България, ние ще успеем да се справим", убеден е политикът и заяви, че това няма да бъде конфликт между Изтока и Запада.

Клеман Бон напомни, че в ЕС бяха променени критериите за присъединяване, така че да са по-изискващи.

„Не само да са приети европейските текстове, а и те да се прилагат ефективно. Затова някои страни ще напреднат, а други ще изостанат в процеса на преговорите. Защото за ЕС се изисква ангажимент. Не во веки веков, но за един продължителен период от време. Следователно трябва гаранциите да са налице. Няма нужда от бързане. Това важи и за Северна Македония и за целия процес на разширяване", прогнозира развитието на процеса политикът.

Той се надява, че преди да се финализират преговорите със Сърбия и Черна гора, например, трябва самият Eвропейски съюз да се е реформирал в институционален план и от гледна точка на някои политики.

"На нас не ни липсват изисквания към Западните Балкани. Да сме ангажирани в дискусионните процеси и в решението за приемане, ако се е стигнало до там, е важно за стабилизирането на региона. Това е в интерес и на мигрантската криза. Същото важи и за разширяването на "Шенген" с нови европейски държави", изброи по какъв начин ще се промени ЕС,  Клеман Бон.

Той разчита, че Европа ще има граници, които са ясни и охранявани. Очакванията на политика са, че в рамките на няколко години процесът за разширяване със Западните Балкани ще бъде приключен. До тогава ние ще сме реформирани и защото до тогава тези държави ще бъдат готови. И тогава ще можем да кажем – там свършват границите на Европейския съюз. Това е важно, и за съставянето на мигрантска политика, и за съставяне на политика относно защитата на границите, и за яснота на гражданите на европейския проект", допълни политикът.

Клеман Бон съветва да няма прибързване, но да не се стига и до прекалено бавене. "Това да не бързаме да започнем преговори на всяка цена го разбирам, но да изгубим динамиката на реформите в региона би било жалко", категоричен е държавният секретар по европейските въпроси на Франция.

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости от предаването „В развитие“ може да гледате тук.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още