IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Страните от ЕС подкрепят съдебни действия срещу Лондон заради проверките в Ирландско море

Някои дипломати повдигат перспективата за ответни мерки в областта на финансовите услуги - болното място на Великобритания

12:06 | 10.03.21 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Държавите от Европейския съюз (ЕС) подкрепят предложението на Европейската комисия (ЕК) да предприеме правни действия срещу Великобритания заради решението ѝ да удължи едностранно гратисните периоди за граничните проверки в Ирландско море, съобщават дипломати, цитирани от онлайн изданието Politico.eu.

Някои дипломати от ЕС повдигат перспективата за по-мащабни ответни мерки в областта на финансовите услуги в отговор на британските действия, които според ЕС нарушават международното право.

Британската индустрия за финансови услуги очаква множество решения на еквивалентност, които не са включени в търговската сделка след Brexit. Те ще определят лекотата, с която финансовите компании от Острова могат да оперират на пазарите в ЕС сега, след като Великобритания напусна единния пазар.

По време на дискусия между постоянните представители на ЕС в Брюксел и вицепрезидента на Европейската комисия (ЕК) Марош Шефчович, който отговаря за прилагането на споразумението за оттегляне от ЕС, всички представители на държави, които са се изказали на срещата, „подкрепят предложението на [Комисията] за предприемане на правни действия", посочва един от дипломатите, говорили пред изданието.

Съдебни действия могат да последват чрез дело за нарушение, което може да отнесе въпроса до Съда на ЕС или да предизвика „процес на уреждане на спорове в Споразумението за оттегляне“, добавя друг дипломат.

Общото ключово послание на страните от ЕС е, че блокът иска да изпрати „твърд отговор, но да остане спокоен и сдържан“, казва трети дипломат. По думите му „твърдо“ означава правни действия, но „спокойно и сдържано“ означава да се продължат преговорите, за да се избегне риска от ескалация на напрежението.

За някои дипломати обаче решението на Обединеното кралство може да има по-дълбоки последици за Лондон. „Има известно насърчение за Комисията да вземе предвид последните събития около протокола от Северна Ирландия при вземане на решение за еквивалентност на финансовите услуги“, казва друг дипломат от ЕС.

„Съвсем ясно е, че Великобритания се нуждае от тези решения за еквивалентност повече от ЕС. Някои държави членки може би по-скоро биха се радвали да имат претекст, за да помогнат на някои банкери от Лондон да се преместят в ЕС“, допълва източникът на медията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
korn
преди 3 години
Англичаните се подиграваха не само на българите, а на всиччки източноевропейци и дори на германците. Държаха се надмено и си мислеха че като заплашат с БРЕКЗИТ и другите ще клекнат и ще се съобразяват с кралските им прищевки а тя ква стана. Сега имат един недружолюбен съсед с мега икономика и 450 милиона население. Със сигурност има и други държави по света освен ЕС които биха се радвали да вземат работата на Лондонското Сити. Ще трябва да се оглеждат на всички страни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
юрист
преди 3 години
Моите прогнози са;1. До 6-8 месеца ю.к. влиза в хиперинфлационна спирала2. Сегашното положение са видимите последици на икономическите процеси, които вече са протекли и са невъзвратими- подводната част на айсберга '' британска икономика'' вече е разрушена на 80 процента, и ефектът от тези разрушения вече става видим и фатален за британския сектор на услугите и финтех-а. 3. Розовият британски икономически балон се спука и това е последната част от средата на КРАЯ на британската икономика, такава, каквато я познавахме до преди 3-5 години.4. Не ги съжалявам- сами си го направиха не защото поискаха брекзит и той им се случи, а защото са дискриминатори от класа, надменни, подиграваха се с образованите българи, като ни считаха за хора 10 та категория- по-долу по права от хората от примитивните амазонски племена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още