IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какви са икономическите отношения между България и Украйна?

Нишови продукти в износа ни вероятно ще пострадат, твърдят от БСК

17:27 | 24.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Българският износ за Украйна варира в границите между 250-350 млн. евро годишно, като за 2021 г. сумата е 400 млн. евро. Страната ни изнася основно торове, фармация, машини и електротехнически изделия.

Вносът е за 500-600 млн. евро, а за 2021 г. надхвърля 800 млн. евро. Вносът е концентриран в полупродукти от желязо или от нелегирани стомани, слънчоглед и амоняк. Това става ясно от коментар относно външотърговските аспекти на конфликта в Украйна, подготвен от Веселин Илиев, главен директор „Международно икономическо сътрудничество“ в Българската стопанска камара (БСК).

Преди пандемията туристите, които идваха от Украйна в България, бяха 300-500 хил. годишно.

От БСК припомнят, че конфликтът между Русия и Украйна ескалира непрекъснато и е трудно да се предвиди докъде ще се разпростре. Затова е трудно да се направят и количествени оценки за последиците.

„Отсега е ясно, че борсовите стоки, каквито са торовете, няма да бъдат засегнати съществено. Дори е възможно цените на торовете да се покачат, както това се случи с много други борсови продукти. Някои нишови продукти в износа ни вероятно ще пострадат – фармация, електрически изделия за дома (напр. бойлери, които заемат 6-7-о място в износа ни за Украйна), повечето инвестиционни стоки, какаови изделия, парфюмерия и козметика, видео игри. Макар и извън статистиката, може да се очаква, че износът на специална продукция ще нарасне“, коментира Илиев. 

Той допълва, че вносът от Украйна е силно доминиран от суровини и борсови стоки. Производството им ще се наруши и количествата ще намалеят. Българските вносители ще се преориентират към други доставчици. Проблемите по-скоро са свързани с резкия скок на цените им.

Според БСК заплаха представлява вносът на резервни части за сервиз на украинско оборудване (строителни и минни машини). Около половината от вноса на пелети за горивни камери в България идва от Украйна. Ако този внос намалее, цените на вътрешния пазар ще нараснат още повече, коментират работодателите.

Те изразяват притеснение, че на микрониво са възможни доста по-големи сътресения при фирми, чиято дейност е обвързана преобладаващо с Украйна. Освен това входящият туризъм от Украйна ще намалее най-много. Фирми, разчитащи основно на украинския пазар, ще трябва бързо да се пренасочат, допълва Илиев.

От браншовата организация изпратиха и изявление на BusinessEurope (Конфедерация на европейския бизнес, чийто член е БСК), в което остро се осъждат военните действия на Русия.

„Това е явно нарушение на международните правила и представлява реална заплаха за мира и сигурността в Европа и извън нея. Нашите мисли са с украинския народ в тези трудни моменти и ние дълбоко съжаляваме за всички човешки животи, загубени поради това нашествие. Европа трябва да покаже сега своя силен и ефективен ангажимент да защитава международното право и да подкрепя Украйна и нейния народ“, се казва в изявлението.

Конфедерацията на европейския бизнес подчертава, че фирмите не работят във вакуум и ще застанат зад мерките, които институциите на ЕС считат за необходими, но европейските предприятия са тези, които ще поемат бремето, включително компаниите, които търгуват и оперират в Русия. „В този контекст ще са необходими ранни насоки и възможно най-подробна информация за икономическите санкции заедно с подкрепящи мерки за смекчаване на въздействието“, се казва в позицията.

Бизнесът припомня, че европейският енергиен пазар вече е изправен пред безпрецедентни увеличения на цените и настоящата криза ще подчертае вече широкообхватните негативни последици за европейските компании и потребители и ЕС трябва да повиши своята готовност в случай на смущения, като увеличи съвместните усилия за осигуряване на алтернативни източници на доставка на енергия, както и на критични суровини и компоненти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още