IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Л. Дацов: Бюджетната прогноза се бие с политическите намерения за влизане в еврозоната

Няма как да се случат инвестициите, защото сроковете са твърде кратки, дори и да има готови проекти, посочи бившият зам.-финансов министър

10:44 | 02.02.22 г.
<p>
	<em>Снимка: Angelov Velko/Bloomberg News</em></p>

Снимка: Angelov Velko/Bloomberg News

Цялата тригодишна бюджетна прогноза се бие с политическите намерения за влизане в еврозоната. Тя не отговаря на нито един параметър и ако остане по този начи,н ще предизвика проблеми. Този коментар направи в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria бившият зам.-финансов министър Любомир Дацов.

"Независимо дали има дерогация, параметрите на този бюджет, като махнеш Covid мерките, имат значително отклонение от изискванията на фискалните правила", аргументира се той. Дацов отбеляза, че приемането в еврозоната ще бъде на база на бюджета, който е завършен – ще се стъпва на данните за 2022 година.

Според него обаче не е логично да се прави актуализация на бюджета. „Много по-удачно беше сега да приемем бюджета и да няма актуализация в средата на годината“, смята финансистът.

По думите му един бюджет се готви от шест до седем месеца и затова Дацов е скептичен, че експертите, които го правят, ще имат „ясна визия, не толкова за идеите, договорени с коалиционните партньори, колкото за техническите детайли как да бъдат реализирани“.

Финансистът е категоричен, че политиките, сведени и разбити на експертно ниво, няма да бъдат готови до средата на годината. Той е на мнение, че бюджетът, който се предлага, има много проблеми и е по-скоро заявка за проблеми, отколкото за решаването им. "Рамката, с която е предложен, е толкова крайна – никога до този момент не е внасян бюджет, който до такава степен да нарушава правилата и да противоречи на логиката", подчерта финансистът.

Според него сценарият, който е заложен за БВП, предполага, че ръстът от 4,8% ще е вследствие на инвестициите, но прогнозира, че това няма как да се случи, защото сроковете са твърде кратки, дори и да има готови проекти. "Няма как да усвоиш нещо двойно повече, при положение че досега 40-60% от залаганите инвестиции са усвоявани – видимо няма капацитет и за управление на инвестициите“, смята Дацов.

Той обаче отчете сред достойнствата на Бюджет 2022 "малката стъпка към програмно бюджетиране".

„Ако не бяха толкова крайни макропараметрите, рамката и самите макроикономически показатели, сигурно щяхме да намерим време да видим какво се крие зад този бюджет като политики. В момента повечето анализатори се занимаваме с макроикономическото въздействие, което той оказва – дали дефицитът ще предизвика по-висока инфлация, дали растежът, който е предвиден, може да послужи за някаква ориентация на бизнеса", коментира Любомир Дацов.

Той посочи, че дефицитът, заложен в бюджета, е около 4% и при „нормални обстоятелства“ страната ни трябва да изпадне в процедура за свръхдефицит. Финансистът очаква в следващите години тези параметри да се запазят и обърна внимание на факта, че в момента настъпват качествени промени, които са проблем и за еврозоната.  

Три бюджета в рамките на една година – как ще изглежда макрорамката на Бюджет 2022? Какви ще са последствията за страната ни при по-висок дефицит и увеличени разходи в контекста на приемане в еврозоната? Изпълнима ли е инвестиционната програма на правителството? Какъв е действителният процент на работещи бедни в България по данни на европейската статистическа служба Евростат?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:48 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още