Парламентът няма да работи до изтичането на извънредното положение, съобщава bTV.
Предложението дойде от ГЕРБ, а по-рано днес е имало извънреден председателски съвет. Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обяви, че с мярката са съгласни всички, освен БСП. Съгласно подкрепеното в зала предложение депутатите вече ще се събират извънредно само за спешни законодателни инициативи, свързани с мерките. Парламентарният контрол ще бъде писмен.
Решението е свързано с факта, че 240 депутати се събират заедно в една зала, без да е спазено изискването за разстояние между тях въпреки всички взети мерки за дезинфекция на Народното събрание, уточнява БНТ.
“С работата на парламента можем да наваксаме и по време на ваканциите, но човешкият живот няма как да го наваксаме”, каза Караянчева, цитирана от „Агенция „Фокус“.
По думите ѝ в момента нацията показва изключителна дисциплина и не е редно депутатите да вървят в обратната посока. "Призовавам ви да сме на висотата на останалите граждани. Демокрацията можем да я опазим и като сме в карантина, като си помагаме едни на други, защото виждаме как цялото общество се мобилизира. Как хората си помагат. Колко много доброволци имаме. Когато сме единни в бедата, ние можем да победим. Благодарим искрено на всички, които работят на първа линия. Аз само ще кажа: нека Бог да им помага и да ги пази", заяви Караянчева.
“Вместо да се опитаме заедно да търсим работещите решения, заключваме парламента и ще се събираме, когато хрумне на председателя на ГЕРБ”, коментира зам.-председателят на Народното събрание и депутат от БСП Кристиан Вигенин по време на дебатите.
“Ние смятаме, че Народното събрание като върховната институция в една република с парламентарно управление трябва да дава пример на хората не с това да стоим затворени в къщите си, да се страхуваме да не се заразим, а да даваме пример като гарантираме нормалността в държавата и в управлението, като гарантираме демокрацията и демократичния процес, като осигурим контрол над действията на изпълнителната власт. Убеден съм, че и вие самите не си вярвате, че писменият парламентарен контрол може да играе тази функция", допълни още Вигенин, цитиран от „Агениция „Фокус“.
*Обновена към 10.03 часа с позицията на БСП.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара
Храненето, което помага да отслабнете здравословно
преди 6 години Както казваше бач Тодор -" Ура Другари!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Браво, време беше. Да затворят и останалите държавни инситуции, да обявят нулева учебна година за училищата и университетите, и да оставят само магазините за манджа да бачкат. Кво друго му трябва на човек, манджа на тумбак и музиката да свири. отговор Сигнализирай за неуместен коментар