IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Онлайн търговците на храни ще се регистрират, за да осъществяват дейност

Затягат се изискванията към транспортните средства за доставка на поръчки, въвеждат се задължителни лични здравни книжки за служители за доставка до потребителя

15:16 | 31.12.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Държавата се готви да въведе сериозна бюрокрация, за да контролира онлайн търговците на храни. Това се вижда от проектонаредбата за специфичните изисквания към търговците на храни от разстояние, публикувана за обсъждане в портала за обществени консултации strategy.bg. Крайният срок за подаване на становища е 14 януари.

Предвижда се допълнителна регистрация в областните дирекции по безопасност на храните за онлайн търговците на хранителни стоки. Затягат се и изискванията и към транспортните средства за доставка на онлайн поръчки на храни. Мотоциклети, мотопеди, индивидуални електрически превозни средства, велосипеди и превозни средства, които не отговарят на тези изисквания, трябва да са снабдени с подходящи контейнери или други подходящи транспортни опаковки, които отговарят на хигиенните изисквания и са обозначени с името/наименованието на бизнес оператора.

Това ще увеличи и разходите на много от търговците, за да отговорят на новите изисквания. 

Търговците, които доставят храни с външна куриерска услуга, ще трябва да обявят това при регистрацията си, посочва се още в наредбата. 

Въвежда се и изискване за лични здравни книжки на служителите за доставка на храни до краен потребител. Подобно изискване има за служителите, които работят в ресторанти и магазини за хранителни стоки, както и за служители в детски заведения, предприятия за производство на храни и други.

Допълнителните изисквания към онлайн търговците на храни бяха заложени в новия Закон за храните, който беше обнародван през юни. Новите текстове в него предвиждат търговия с храни от разстояние да се осъществява само от оператори, които осъществяват дейност в регистриран от закона обект, т.е. хранителни магазини или складове за храни, които да предлагат стоките си и онлайн, или от доставчик на услуги, който управлява средство за комуникация онлайн, т.е. сайтове за доставки и други сайтове.

Със закона се забранява онлайн търговията на храните за деца.

Търговците на храни онлайн трябва да спазват всички изисквания на Закона за храните, Закона за управление на агрохранителната верига, Закона за защита на потребителите и няколко европейски регламента, свързани с правилата за хигиена и други изисквания към търговците на храни.

Контролиращ орган на онлайн търговците на храни ще е Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ). Проби ще се взимат чрез поръчки на инспекторите, които обаче ще се идентифицират при поръчката и няма да се заплащат.

Ако пробата се взима по сигнал, търговецът ще заплаща лабораторните изследвания за качеството на храната, ако се докаже, че тя не отговаря на изискванията, предвиждат още текстовете на наредбата. Ако резултатите не покажат отклонения, цената ще се поема от подалия сигнала.

Вносителят на наредбата – Министерството на земеделието, храните и горите, посочва в мотивите си, че текстовете ще гарантират проследимостта и безопасността на храните, търгувани от разстояние, както и информацията, която се предоставя на потребителите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още