IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

София разчита с евросредства да подмени печките на въглища

Според Йорданка Фандъкова средствата от програма „Околна среда“ трябва да се разпределят според броя на населението

16:27 | 27.09.18 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em><br />
	&nbsp;</p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group
 

Столична община разчита на средствата от оперативна програма „Околна среда 2014–2020“, за да стимулира домакинствата да заменят печките на дърва и въглища с по-екологично отопление. Това стана ясно от коментар на кмета Йорданка Фандъкова пред журналисти. Днес Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Световната банка представиха на конференция проект на Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух (2018-2024).

За мерки срещу замърсяването общините ще кандидатстват за бюджет от около 111 млн. лева.

Според кмета на София тези средства трябва да бъдат разпределени между градовете с мръсен въздух според броя на населението. „Настоявам разпределението да бъде пропорционално, защото когато говорим за проблеми, всички вие се обръщате към София. Когато говорим за решения, финансовият ресурс се разпределя на всички. Аз бих искала да е на база брой жители“, заяви Йорданка Фандъкова.

Кметът допълни, че евросредствата ще отидат за разширение на газопреносната мрежа, завръщане към топлофикацията или печки на пелети. Тя декларира, че общината ще разчита на информираност и финансови стимули за промяната. По думите й сред 55-те хил. домакинства, които се топлят с дърва и въглища, има не само хора с ниски доходи, но и със средни и дори високи. 

За район „Красна поляна“ се обмисля монтирането на филтри, а в Нови Искър 30 домакинства получиха печки на пелети, съобщи Йорданка Фандъкова.

Експертите на Световната банка заявиха, че повечето емисии фини прахови частици (ФПЧ) се дължат именно на битовото отопление и в по-малко на транспорта. Като мерки на национално ниво те препоръчаха да се изведат от употреба поетапно традиционните уреди за горене и въвеждането на нови типове.

Въз основа на нормите за екопроектиране може да спре предлагането на стари модели печки и котли на пазара до 2021 г., но тази мярка е недостатъчна, защото трябва да чакаме още 20 г. сега работещите печки в домакинствата да бъдат изведени от употреба. Според експертите може да се мисли за мярка за извеждане на печките до края на 2022 г. в общините с превишения на допустимите норми.

Друга мярка според тях е възможността в градовете да се определят зони, в които да не влизат замърсяващи автомобили и с тази цел на колите ще се лепят екостикери.

Драгомира Раева от „За Земята“ коментира пред журналисти, че в Полша националният план за подмяна на печките включва ресурс от 25 млрд. евро за 10 години, докато „при нас става въпрос за няколко десетки милиона“. Според нея трябва да има национална програма за подмяна на печките и финансови механизми, но не и пълно субсидиране, за да има участие на хората, нужна е и информационна кампания.

Вицепремиерът Валери Симеонов заяви, че днес въздухът е много по-чист и дори „стерилен“ в сравнение с 60-те и 70-те години, когато е имало парни локомотиви, „физзарядката на всяко дете започваше с изгребването на пепелта от печката“, а край София е работил „Кремиковци“. 

Той коментира, че наказателната процедура на Европейската комисия срещу България ще бъде отменена само при постигане на показатели под определените норми, иначе ще търпим санкции. „Обичам Европейския съюз, но мразя да плащам“, каза Симеонов.

Министърът на околната среда Нено Димов посочи, че по десетина показатели с изключение на фините прахови частици България е постигнала съответствие с европейското законодателство, именно заради което имаме наказателна процедура.

От думите му стана ясно, че се е забавила работата по въвеждането на контрол върху твърдите горива за съдържание на сяра и пепел.

Нено Димов съобщи, че от 2016 г. до 2018 г. шест града са подобрили състоянието на въздуха: Добрич, Сливен, Пирдоп, Девня, Гълъбово, Стара Загора и евентуално Варна.

Националната програма ще бъде подготвена за приемане от Министерския съвет като програмен документ след 30-дневно обществено обсъждане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Тогава по-добре да не правим нищо, че да няма кражби.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
panther
преди 5 години
Още едни пари които ще бъдат откраднати без никакъв ефект.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още