Американският технологичен концерн Apple Inc. отчете първото си намаление на приходите и печалбата си за Коледно тримесечие от десетилетие насам и предупреди, че забавянето на основния бизнес с iPhone и слабостта в Китай ще се прехвърлят и през в тази година.
Приходите на компанията спаднаха с 4,5% до 84,31 млрд. долара за трите месеца, приключили на 29 декември, докато печалбата леко спадна до 19,97 млрд. долара. Apple се сблъсква на собствения си пазар с нарастващото нежелание на собствениците на смартфони да надграждат устройствата си до по-скъпи устройства, а в Китай – от конкуренцията от богати на функции телефони с по-ниски цени. Продажбите на iPhone отчитат спад с 15% през тримесечието, предава Bloomberg.
Отчетът от вторник удължава един от най-бурните периоди на Apple по време на главния изпълнителен директор Тим Кук. Месецът започна, когато той неочаквано намали прогнозата си за приходите на Apple за първи път от повече от 15 години и предизвика у инвеститорите опасения за растежа.
Освен неуспехите в бизнеса Apple също така се стреми да поправи техническия проблем в системата за видео разговори FaceTime, която позволява на повикващите да подслушват потребителите на iPhone, iPad и Mac. Бъгът, за който бе съобщено от потребители в социалните медии в понеделник, представлява сериозен удар за компанията, която рекламира ангажимента си към неприкосновеността на личния живот. Това е един от най-големите проблеми на компанията до момента, свързани с опазването на личните данни, пише Bloomberg.
На фона на сътресенията Кук демонстрира доверие по време на разговора с анализаторите. „Макроикономическите фактори ще дойдат и ще си отидат, но виждаме голяма полза в това да продължаваме да се фокусираме върху нещата, които можем да контролираме“, каза той.
Главният изпълнителен директор, който обикновено не е склонен да обсъжда бъдещи продукти, заяви, че компанията има силен набор от продукти и услуги, които ще аноснира по-късно тази година. „Apple има иновации, като никоя друга компания в света, и ние не вдигаме крак от педала на газта", каза Кук.
Книжата на Apple се обезцениха с 1 на сто през деня, но се повишиха с почти 6 на сто в разширената сесия до 163,50 долара. Акциите се понижиха с около 30% от началото на октомври и оттогава компанията отстъпи позицията си на най-ценна компания в света за сметка на Amazon.com Inc. и на Microsoft Corp.
Поскъпването в следборсовата сесия повиши акциите, които през тази година се представят по-слабо в сравнение с книжата на другите технологични гиганти, които са по-малко зависими от Китай. Книжата на Amazon, Microsoft и Alphabet Inc. са с ръст от началото на годината, като помогнаха за преодоляването на част от тежките загуби, които технологичният сектор понесе в края на миналата година.
Най-големите предизвикателства на Apple са двойни: спадащите приходи на бизнеса със iPhone, който съставлява почти две трети от продажбите, и неспособността да стимулира достатъчно растеж в по-малките подразделяния, като услугите и носимите устройства, които да компенсират незадоволително представящия се пазар на смартфони.
Клиентите не са склонни да плащат за флагманския iPhone, който увеличи началната си цена с повече от 50% през последните години до близо 1000 долара. Търсенето на iPhone XR, по-евтината опция, пусната през октомври, не отговаря на очакванията на компанията, което я принуди да намали производството.
Продажбите на iPhone, които представляват две трети от общите приходи, са паднали до 51,98 млрд. долара от 61,1 млрд. долара година по-рано.
„Те са в криза на средната възраст", казва Стив Милунович, анализатор в Wolfe Research, изследователска фирма за капиталови инвестиции. „Пазарът на iPhone е зрял. Изисква се волско търпение".
Неприятностите по отношение на iPhone са особено ясно изразени в Китай, където общите приходи на Apple спадат с 27% до 13,17 млрд. долара. Местните конкуренти на пазара на смартфони като Huawei Technologies Co. и Xiaomi Corp. все по-често пускат конкурентни телефони на по-ниски цени, докато WeChat, приложение за съобщения, плащания и други услуги, редуцира разликата между iOS на Apple и Android, пише The Wall Street Journal.


След гонка: Задържаха мъж, у когото са намерени 460 000 евро
Честваме паметта на свети Емилиан, Кизикски епископ
Продават за 10 милиона долара топката, вкарана от Марадона с ръка
Варна отбелязва 147-ата годишнина на Военноморските сили
Двоен ръст на чревните инфекции за седмица във Варненско
Испания въведе граничен контрол за Италия, спорът за миграцията се засилва
OpenAI спира част от работата по новия си модел поради опасения за сигурността
Доларът падна на най-ниското ниво от май, прогнозите за по-високи лихви отслабват
Украйна ще избягва атаки срещу неруски танкери и нефтени обекти в Черно море
Технологичните гиганти се върнаха в играта, след като страховете за AI отшумяват
Toyota Land Cruiser на 999 999 километра търси нов собственик
Защо новите коли остават по-хладни в жегата
Автомобил потъна под земята по време на движение
Каравана елиминира най-големия недостатък на електромобилите
Mercedes-AMG GT53 4-Door Coupe имитира бензинов двигател
Съдът остави в ареста петима от обвинените за производство и разпространение на фентанил
След гонка с полицията: Задържаха мъж, у когото намериха 460 000 евро
Горещините не отстъпват, обявен е оранжев код за 21 области
Край на двойното обозначаване на цените в евро и в левове
Страх в Кремъл: ФСБ вече решава съдбата на руския елит