IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Паниката в Турция дърпа европейските борси надолу*

Според FT ЕЦБ се притеснява за някои европейски банки с големи експозиции към Турция

12:57 | 10.08.18 г. 24
Автор - снимка
Създател
<p>
	Трейдър на пода във Франкфурт. <em>Снимка: Getty Images News</em></p>

Трейдър на пода във Франкфурт. Снимка: Getty Images News

Европейските фондови пазари отчитат най-сериозния си спад от началото на седмицата, следвайки пониженията в Азия и на фона на медийните новини за появата на паника в Турция заради поредния срив на местната валута, предава Bloomberg. Проблемите на южната ни съседка обаче заразяват донякъде и еврозоната, а единната европейска валута поевтинява до почти едногодишно дъно, докато доларът поскъпва.

Драматичното понижение на турската валута повлече надолу акциите на редица банки от еврозоната. Особено засегнати са книжата на испанската BBVA, италианската UniCredit и френската BNP Paribas.

„Има опасения, че някои европейски банки никога няма да могат да си върнат парите, инвестирани в Турция“, казва пред DPA пазарният анализатор Йохен Щанцл от брокерската къща CMC Markets. Акциите на трите банки, които бяха поименно назовани от Financial Times, поевтиняват с по над 3 на сто. По-рано финансовият всекидневник писа, че специалистите на Европейската централна банка имат опасения за някои европейски банки с големи експозиции в Турция. 

Единният надзорен механизъм на ЕЦБ счита, че испанската BBVA, италианската UniCredit и френската BNP Paribas имат сериозни експозиции към Турция, твърди FT, позовавайки се на свои източници. Според медията ЕЦБ е загрижена за това, че турските кредитори не са  хеджирани срещу слабостта на лирата.

Банковият подиндекс Stoxx 600 Banks се понижава с 1,3%, като е втори по спад сектор в Stoxx 600 след този на добивната индустрия. Книжата на BBVA и Unicredit поевтиняват с 3,6% и 3,4%. Книжата на най-голямата германска банка Deutsche Bank поевтиняват с 3,3%, а тези на BNP Paribas - с 2,8%. При ING спадът в цената е от 2,3%, а при Commerzbank минусът е от 2,2%.

Германският DAX се понижава с 1,36%, в Лондон FTSE отстъпва с 0,54%, а френският CAC губи 0,99 на сто от стойността си.

„Турция не е новата Гърция“, казва пред Bloomberg Стивън Еколо, експерт от TFS Derivatives.  „Няма съмнение, че предупреждението на ЕЦБ захранва страховете за риска от Турция. Но смятам, че основният проблем с Турция е свързан повече с авторитарния режим на Ердорган, както и с икономически проблеми заради дипломатическата вражда между САЩ и Турция около задържането на американски пастор в Турция".

От своя страна Карстен Хесе, европейски икономист в Berenberg, счита, че Турция може да въведе капиталов контрол.

Турската лира потъна до ново дъно на фона на дипломатическата криза между Анкара и Вашингтон, докато турският президент Реджеп Тайип Ердоган си играе с нервите на анализаторите, които чакат в петък първата му реч от началото на последните разпродажби.

Геополитическото напрежение между САЩ и други страни определяше тона за пазарите през тази седмица. По-рано Китай реагира на поредния рунд от търговската война с допълнителни мита. Рублата поевтиня до двегодишно дъно, след като САЩ обявиха нови санкции срещу Русия заради атентата от 4 март срещу бивш двоен агент в Обединеното кралство.

Глобалните пазари реагираха преди на финансови стресови ситуации дори и на сравнително малки икономики, когато в тях участват банки и финансови дружества от други държави.

През 2008 г. колапсът на исландските банки попари инвеститорите по целия свят, които бяха принудени да държат почти безполезни активи или депозити, замразени и недостъпни в продължение на години.

По време на дълговата криза в еврозоната между 2010 и 2015 г. опасенията за финансовата слабост на Гърция засегнаха пазарите в световен мащаб, тъй като дилърите се притесняваха за стабилността на европейските банки, ако страната напусне еврозоната. Ограничената разпродажба на китайската валута през 2015 г. също предизвика трусове на фондовите пазари.

Ограниченото задържане на валутните резерви на Турция може да я накара да потърси спасителен пакет от Международния валутен фонд, при условие че правителството е готово да отговори на обикновено стриктните изисквания на МВФ.

"Като се има предвид ниското ниво на резерви, мисля, че те ще се нуждаят от МВФ и колкото по-бързо стане това, толкова по-добре", казва Пол Макнамара, инвестиционен директор за облигациите на нововъзникващите пазари в GAM International Management, цитиран от Wall Street Journal.

* Актуално към 12:30 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

14
rate up comment 3 rate down comment 1
hagan
преди 5 години
ИкономикаБВП (ППС, 2018)$2,320 трилиона(на 13-то място)-това го взех от лъжливата уекипедия-ако е вярно това е под 1%процент от БВП да лъжат наполовина пак ще е2% за такова финансиране алчните банкери винаги ще се навият даже 10% лихва са 2 милиарда за тази година-американеца е могъщ но не контролира абсолютно всички пари-голямата опасност е да се пусне да печата пари ида хаби резерва за стабилизиране на валутата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 1
Sakamano
преди 5 години
Пълни глупocти. Преди време доста съм ходил да пазарувам стоки от комшиите и те винаги са ми давали цените в долари. Ако искаш да платиш в турски лири - няма проблем, търговецът вади калкулатора и ти преизчислява доларовата цена по курса. А ти се надявай да купиш нещо без пари заради обезценката на лирата. Толкова слаб търговец в Ориента още не се е раждал.Прав си само, че турците лесно могат да се оправят, тъй като основният им проблем не е от икономическо естество. Имат си индустрия, имат си пари, имат си работници... Само дето Ердо им е в повече. Но както беше казал Иосиф Виссарионович: "Смерть решает все проблемы."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 5 години
Тая година имат да рефинансират 20 млд само правителствен дълг , колко е частният един аллах знае и хубо даваш за пример Аржентина ама те са си все в батака и ако това е съдбата на Турция - голям проблем ще имаме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
hagan
преди 5 години
знаеш че тези големите винаги си вземат парите дали днес или утре въпрос на време отлагане на плащания плащане само на лихви-както видя и от България си взимат и от Гърция и от Аржентина никой не е закъсал само Исландия малко ги удари и то дребни вложители
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 5 години
Сега остава да кажеш как външните им кредитори ще си вземат парите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 6
hagan
преди 5 години
Румен Гечев и Жан Виденов НЕ контролираха държавата на Луканов и хората му които искаха фалит и ограбване на държавата със Костов след това докато Ердоган контролира всичко- за мене ако спекуланти причиняват обезценката-участие на държавата за спасяване на лирата е пагубно- до довечера спекулантите ще са по затворите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 5 години
Това е до време , после следва тотална липса на доверие и бягство от националната валута . За справка Бг 97 - та по това време и Румен Гечев се напъваше да обеснява че обезценката стимулира износа :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 4
hagan
преди 5 години
според мен Ердоган не печати нови и просто ще обезцени труда на хората и ще остави доларът да си намери сам ново ниво във Венесуела печатат пари там е проблема пари без покритие винаги водят до проблеми докато нормално обезценяване е животворно за икономиката ограничава вноса и стимулира износа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 5 години
И там предстой въпроса - банките или икономиката :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
bertram
преди 5 години
ако кредитите им са в турски лири без опция за превалутиране...банковият им сектор е на ръба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още