IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

До 2030 г. населението в България ще намалее с 1,4 млн. души

60% от територията на страната ще се превърне в "демографска пустиня", хората ще са съсредоточени в шест града, прогнозира анализ на учени

17:17 | 18.10.18 г. 41
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

За 30 години - от 2001 до 2030 г., населението в България ще намалее с 1 450 000 души, предвижда демографска прогноза от анализа "Хоризонт 2030: Демографски тенденции в България", изготвен от експертите по демография доц. Георги Бърдаров и доц. д-р Надежда Илиева. Той беше представен днес от учените, предава БТА.

Според демографската прогноза през 2030 г. 42% от населението в страната ще бъде съсредоточено в шест града - София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора.

Одобрявате ли отпадането на платения отпуск, който се натрупва до време на майчинство?

Да, отпускът по майчинство е достатъчно дълъг
Да, ако е за сметка на работодателя. Това ще го натовари допълнително
Не, защото няма достатъчно места в яслите.
Не, за да може държавата да продължи да подкрепя раждането на деца.
Общо 2350 гласа

Прогнозира се също през 2030 г. 20% от населените места у нас да бъдат без население и да бъдат обезлюдени, докато през 2001 г. те са били едва 2 на сто. Заради процесите на намаление на населението прогнозата на учените към 2030 г. е 60% от територията на страната да се превърне в "демографска пустиня".

Доц. Бърдаров посочи, че в последните години за демография у нас се говори с две клишета и те са свързани с ниската раждаемост и с намаляването на населението в "абсолютни бройки". 

"В България няма ниска раждаемост, но в сравнение със 100, 200 или 1000 години раждаемостта ни е по-ниска, тогава обаче детската смъртност е била изключително висока", коментира доц. Бърдаров. Той отбеляза, че в началото на второто хилядолетие цялото население на Земята би се побрало в една съвременна държава и това е САЩ - 300 милиона души. Днес населението в света е 7 милиарда души, а до края на века ще достигне 10 милиарда, прогнозира ученият. 

Доц. Бърдаров обобщи тезата си, че България няма ниска раждаемост и има нормална раждаемост за европейска държава, но коментира, че страната ни има също "уникално висок отрицателен естествен прираст. България е единствената държава в света, която в продължение на 30 години не е излязла от "тройката" на държавите с висок отрицателен естествен прираст". Половината от тези 30 години страната ни е на печалното първо място по естествен прираст - с минус 6,5 промила, но причината не е в раждаемостта, а е в изключително високата смъртност у нас - 15,5 промила, каза ученият.

По думите на доц. Бърдаров сега "България е на първо място в Европа по обща смъртност". У нас има общини, като Макреш, Ружинци и Чупрене в Северозападна България, както и други, в които общата смъртност надхвърля 30 промила. "Такава смъртност имат само региони, които са във военен конфликт или са поразени от болестна пандемия", коментира ученият.

Според доц. Бърдаров притеснителни са процесите, които настъпват в етническата и във възрастовата структура на населението у нас. Ромите с висше образование у нас са 0,5 процента, със средно образование са 9 процента или над 90 процента от ромите са с по-ниско от средното образование, каза ученият. По думите на доц. Бърдаров този проблем е "по-решим" и е свързан с образованието, но много по-проблемна е възрастовата структура на населението в България. 

У нас има най-ниската средна продължителност на живота в Европа - 74,8 години, но и имаме и най-застарялото население, тъй като много млади хора напускат България, обобщи доц. Георги Бърдаров. Той каза, че преди десет години на 100 излизащи българи в пенсионна възраст други 124 българи са влизали в активна възраст. Този коефициент днес е 100 на 62, но във Видин, Габрово и Смолян е около 100 на 40.

Доц. Надежда Илиева прогнозира, че само след 12 години 20% от населените места в България ще са без трудоспособно население. Затова според нея до 2030 г. трябва да бъде направена времева и пространствена прогноза на населението в България. 

Може да се вземат трайни решения, за да може тази демографска тенденция да бъде обърната и те са свързани с това да задържим младите хора в България, но и да върнем повече млади хора в страната, които са заминали да учат или работят в чужбина, коментира доц. Георги Бърдаров. 

* Доц. Георги Бърдаров е заместник-декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и е експерт по демография, а доц. д-р Надежда Илиева е ръководител на секцията "Икономическа и социална география" на Департамента "География в Националния институт по геофизика, геодезия и география" при БАН. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 9 rate down comment 4
data
преди 5 години
по принцип съм съгласен с теб , но няма друго обяснения защо хората в тая държава отказват да правят и отглеждат деца . Това с парите не е аргумент - и страни като Германия и Япония са в демографска криза
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 25 rate down comment 3
dakl
преди 5 години
Твърде оптимистична прогноза и то в условията на изцяло антинационалната политика провеждана от "българския"политически елит!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 7
CGY
преди 5 години
Слагам палец, но ми се струва нелепо децата да се обвързват с каквито и да е абстрактни доктрини, като държава, нация, национална сигурност и пр.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 2
data
преди 5 години
Не мой , нали си тръгнал да оправяш демографията ? Дай и своя принос , пък после давай акъл на ората
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 23
Sakamano
преди 5 години
И да не очакваш да ти благодаря за свършената работа? На мен намаляващото население не ми пречи. Сметката е съвсем проста: Ресурсите на държавата (или на планетата, ако мислим по-глобално), разделена на по-малко хора означава, че всеки ще има повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 4
data
преди 5 години
Та или партиен тоталитаризъм в стил соца , военна диктатура или монархия - те за толкова ни стига акъла !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 2
data
преди 5 години
Е да де - щом ги продават евтино явно не осъзнават стойността им
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 14 rate down comment 2
majnata
преди 5 години
Голяма част "продават "отговорностите си ... кой за служба , кой за кебапче с бира ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 3
data
преди 5 години
Ми като начало парламентарната демокрация видимо не работи в тая държава поради простия факт че населението не осъзнава отговорностите си :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 9
KPetkov
преди 5 години
Какво предлагаш? Аз например предлагам следното (не е оригинална мисъл):"Само след като си изкарал три години в армията и си получил висше образование да имаш право да гласуваш, и за жени, и за мъже".Каква е тая глупост да получаваш право да гласуваш като навършиш 18 години? То всички умствено изостанали навършват 18 години. Да не говорим, че от всички, които са получили право на глас, само заради заслугата, че са навършили 18 години, 50% дори не си правят труда да се разходят да гласуват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още