IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Година след пукането на криптобалона, ще се възстанови ли някога биткойнът?

„Блокчейн, но не и биткойн“ пък се превърна в мантра на почти всяка конференция за финансови технологии в света

13:11 | 24.12.18 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

2018 г. е почти история. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2018 г.".

Биткойнът струваше 3300 долара на 11 декември 2018 г., като това е невероятно като се има предвид, че криптовалутата е създадена от нищото преди 10 години. Но от друга гледна точка биткойнът достигна 20 хил. долара и може да се окаже един от най-драматично спукалите се балони в световната история, пише в свой анализ Bloomberg.

През по-голямата част от изминалите десет години на съществуването на криптовалутите те са били подхранвани от убеждението, че бъдат използвани за борба с алчността, финансовите манипулации и силата на Wall Street, като същевременно осигурява сигурна, ефективна и независима разплащателна система.

Днес биткойнът не се е отказал напълно от идеологическите си основи и много хора продължават да се надяват, че именно това е пътят към бързото забогатяване. За други обаче цифровите пари са средство за измама, пране на пари и извършване на други престъпения.

„Блокчейн, но не и биткойн“ пък се превърна в мантра на почти всяка конференция за финансови технологии в света, коментира още Bloomberg. Слогънът позволи на ентусиастите да изтъкват, че са прекалено умени, за да не са позитивни за биткойна, но все още настояват за важността на технологията, която стой зад цифровите валути.

Големите разпродажби

Невероятният възход на криптовалутите, на който бяхме свидетели в началото на годината, не успя да продължи  и общата капитализация на криптовалутите спадна с около 700 млрд. долара – от 813 на 114 млрд. долара (срив с 85,97%). Нито една криптовалута не остана незасегната от разпродажбите, като основните – биткойн, етер, рипъл, еос, стелар, биткойн кеш – се търгуват на цени между 83 и 95% по-ниски*. 

„Причините за големия спад варират от регулаторен натиск, измами, ниска ликвидност, лошо управление на проектите в пространството, манипулации на пазара до притеснения за това дали ниската цена на биткойн няма да откаже хората и компаниите, които го „копаят““, коментира за Investor.bg Ивайло Чаушев от „Делтасток“ АД.

„Големите и все още продължаващи спадове помрачиха нагласите на инвеститорите и криптовалутите загубиха своята атрактивност. Тази комбинация от липса на интерес и трудности пред превеждането на средства към борсите ограничи и ще продължи да ограничава потенциалния ръст на цените“, смята анализаторът от Делтасток.

Исторически погледнато най-големите ръстове в цената на биткойна са се случили благодарение най-вече на спекулации, отколкото на реалния прогрес на технологията или полезността на валутата. Поскъпването на биткойна до 19 хил. долара в края на миналата година беше подхранено от убеждението, че цената винаги ще върви нагоре.
Повечето хора знаят какво е биткойн и не искат да купуват предвид рисковете. И именно това е проблемът, че в момента липсва нова вълна купувачи, на които да се продава, отбеляза още в средата на годината Bloomberg.

Регулации

Нарастването на публичния интерес към криптовалутите привлече погледа на регулаторните органи от цял свят, чиято цел е да предпазят инвеститорите и да предотвратят незаконни практики. Реакцията им през 2018-та варира от пълна забрана на криптовалутите (Китай) до по-умерен подход от страна на САЩ, Япония и Европа, който цели да противодейства на прането на пари, финансиране на тероризма и измамите без да спре развитието на технологията.

„Въпреки умерения подход на някои регулатори, голяма част от банките и разплащателни системи отказват преводи от и към борси за криптовалути, защото трябва да спазват директивите за борба с изпирането на пари (AMLD) и KYC (Know your customer)”, обясни Ивайло Чаушев. По неговите думи спазването на гореспоменатите е трудно поради анонимния характер на криптовалутите и може да доведе до отнемане на лиценза или високи глоби за дадената банка.

Регулаторите по света, опасявайки се от неприемливи загуби за потребителите, ограничиха и първичните монетни предлагания.

Гореспоменатите причини доведоха и до липса на ликвидност, която води до резки ценови движения, които наблюдаваме и ще продължим да наблюдаваме, отбелязват анализатори. От своя страна, високата волатилност често отблъсква инвеститорите на дребно, които бяха основната причина за миналите ръстове.

Последна актуализация: 07:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 14
Sakamano
преди 5 години
Защо коментирате като не разбирате? Скоростта на транзакция е между 10 и 40 минути, което е напълно достатъчно за интернет транзакции, а чрез Lightning Network скоростта е мигновена, трафикът на практика е неограничен. "Прекалено малкото количество" биткойни могат да се делят до осмия знак след десетичната запетая, в момента $1 = 23 765 Satoshi. Това, че биткойните са концентрирани в няколко десетки портфейла е само предположение, няма начин да се знае на практика. "Много скъпа цена"? Според кого?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 11
SS-23
преди 5 години
Аз считам, че специално ВТС ще бъде занулен, тъй като чисто технически никому не е нужен - много скъпа цена, неопрадано скъпа, смехотворна скорост на тразакцията, прекалено малко количество, при това концентрирано в няколко десетки потфейла. Всичко това го прави неатрактивен за Тълпата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 23
Sakamano
преди 5 години
Без биткойна нямаше да има блокчейн. Вероятно мнозинството от криптовалутите няма да просъществуват, но съм убеден, че биткойнът ще остане. Все пак, това е оригинала. И е по-вероятно някой ден да струва $100 000, отколкото $0.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още