IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ангела Меркел: Можем да гарантираме, че Москва няма да използва газа като оръжие

Никога не сме използвали газа за натиск, коментират от Кремъл по повод постигнатото споразумение за "Северен поток 2"

14:34 | 23.07.21 г. 13
<p>
	<em>Ангела Меркел, Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Ангела Меркел, Снимка: Архив Ройтерс

Германия може да даде гаранции, че Русия няма да използва "Северен поток 2" като геополитическо оръжие и е готова за санкции, ако Москва направи това, заяви канцлерът Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс.

"Не сме без инструменти да направим нещо", каза тя, но допълни, че се надява санкции срещу Русия да не бъдат необходими.

Коментарите на Меркел са във връзка с постигнатото споразумение със САЩ, с което Белият дом се отказа от санкции срещу "Северен поток 2".

Но Украйна заяви, че иска повече гаранции за своята енергийна сигурност при реализацията на този проект по дъното на Балтийско море.

В Киев не вярват, че постигнатото споразумение между САЩ и Германия ще ги защити от действия на Москва.

Договорът за транзит на руския природен газ през Украйна изтича през 2024 година. Ръководителят на "Газпром" Алексей Милер вече съобщи, че компанията е готова да го продължи, но ако условията са икономически изгодни. Украйна от години се опитва да спре "Северен поток 2", който ще даде възможност на Москва да прескочи страната при транзита на газ за Европа. Това означава и милиарди долари загубени приходи от транзитните такси за Киев.

За Германия новата инфраструктура е важна, особено на фона на затварянето на въглищните и ядрените централи. Американският президент Джо Байдън пък реши да не усложнява допълнително отношенията с един от важните си партньори - Германия.

В постигнатото споразумение Берлин се ангажира да защити не само Украйна, но и страните от Източна Европа от опити на Москва да използва газа като оръжие, коментира още Ройтерс.

Външият министър на Украйна Дмитро Кулеба обаче го определи като твърде слабо. Въобще не е ясно дали Русия е готова да изпълни задълженията си и как ще бъде запазена ролята на Украйна като транзитираща страна на руския природен газ, коментира той пред журналисти.

Предишният външен министър на Украйна Павло Климкин пък отбеляза, че страната е трябвало да участва в преговорите за това споразумение наравно с Германия, САЩ и европейските институции. "Правим множество емоционални изявления, които имат силата на ланшния сняг", казва още той, цитиран от Ройтерс.

В Кремъл посрещат споразумението със смесени чувства, изразявайки несъгласие с използвания език и заявяват, че Москва никога не е използвала енергията като геополитическо оръжие.

"Русия винаги е била и ще остане отговорен гарант за енергийната сигурност на европейския континент", коментира говорителят на руския президент Дмитрий Песков пред журналисти.

Над 98% от работата по "Северен поток 2" вече е извършена и вероятно газопроводът ще бъде достроен до края на август. Очакванията са проектът да влезе в експлоатация до края на 2021 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:42 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 5 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Аре да ни светнеш, колко % от техниката на Луфтвафе и Бундесвера е боеготова! Ама преди това - валерианче!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Ангела Меркел: Можем да гарантираме, че Москва няма да използва газа като оръжие > И как ше стане?! Дори СССР не го е използвал. А и дядя Вова, ако реши, какво? Ще органицират парад на содомити на границата или танковете (100-тина броя) ще тръгнат към Москва?! Деееееееееебилли. Цирк.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
айде дядя вова , цел ден чакаш да ти пуснат материал , да изкараш за ракията довечера ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още