IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво може да успокои истеричния газов пазар?

Повече газ би помогнал на Европа да увеличи запасите си преди зимата

19:15 | 22.09.21 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Международната агенция по енергетика (МАЕ) призова Русия да доставя повече природен газ за Европа, като заяви, че енергийната криза е възможност за страната да покаже, че е „надежден доставчик“.

Русия изпълнява своите договорни задължения за доставка на газ за Европа, но износът ѝ за континента все още е под нивата от 2019 г., преди световната пандемия, съобщи агенцията. Повече газ би помогнал на Европа да увеличи запасите си преди зимата.

Цените на газа в Европа чупят рекорди ден след ден, тъй като топ доставчикът Русия ограничава допълнителните потоци, които са необходими за запълване на складови площадки. Норвегия има проблеми да увеличи доставките заради планираните операции по поддръжка на съоръженията, докато Азия изкупува товарите от втечнен природен газ, оставяйки Европа гладна за гориво само няколко седмици преди началото на отоплителния сезон.

„Русия би могла да направи повече, за да увеличи наличността на газ в Европа и да гарантира, че складовете са запълнени до адекватни нива в подготовка за предстоящия зимен отоплителен сезон“, се казва в изявление на МАЕ, публикуван на уебсайта на агенцията. "Това също е възможност за Русия да подчертае своите пълномощия като надежден доставчик на европейския пазар."

МАЕ е създадена, за да защитава енергийните интереси на богатите индустриализирани страни. Агенцията понякога се е намесвала на петролния пазар, като понякога призовава ОПЕК да увеличи доставките и в редки случаи координира освобождаването на аварийни запаси от гориво. По-рядко е базираната в Париж организация да се включи в газовите пазари.

Ниски запаси

Цените на енергията се покачват от САЩ до Европа и Азия, тъй като икономиките се възстановяват от глобалната пандемия и хората се връщат в офисите. В Европа запасите от газ вече бяха на ниско ниво след дългата студена зима.

Европа навлиза в зимата с най-ниските запаси от повече от десетилетие, оставяйки пазара уязвим за нестабилността на цените, а зимното време ограничава производството на възобновяема енергия.

„В бъдеще европейският газов пазар може да се изправи пред допълнителни стресови ситуации от непланирани прекъсвания и резки студени периоди, особено ако те се случат късно през зимата“, заявиха от МАЕ.

Ограниченото снабдяване с природен газ в Европа и под нормалните нива на запасите могат да доведат и до проблеми с ликвидността, заявиха гигантите в комуналните услуги Engie SA и Uniper SE на конференцията Gastech в Дубай. Газ Газ

„Ако нивото на запасите не е много високо и зимата е много студена, може да имаме недостиг на газ“, каза Дидие Холе, заместник изпълнителен директор на Engie. „Надяваме се, че началото на зимата няма да бъде твърде студено в Северното полукълбо. В противен случай сме в беда."

Руски проблеми

Европа е изправена пред недостиг на газ, но Русия има своя собствена криза. "Газпром" увеличи производството през тази година, но насочва допълнителната продукция за зареждане на изпразнените хранилища у дома. Русия произвежда близо до максималния си капацитет, но вътрешните й нужди са ограничили наличността в Европа, според Оксфордския институт за енергийни изследвания (OIES).

„Русия не е изчерпала газа и нейните големи находища поволяват на страната да посрещне много по-високо общо търсене, но това изисква време, пари и договорни гаранции за извличане“, каза Виталий Ермаков, старши научен сътрудник на OIES.

Някои анализатори твърдят, че Русия е ограничила потоците към Европа като начин за стимулиране на операциите на противоречивия си газопровод „Северен поток 2“ до Германия. Потоците през връзката биха могли да подобрят доставките, но началото на търговските операции ще зависи от регулаторното сертифициране - първо в Германия, след това в Европейската комисия. Това процес може да се проточки и през следващата година. Санкциите на САЩ също създадоха предизвикателства за проекта.

МАЕ подчерта, че е погрешно да се обвинява преминаванаването от изкопаемите горива за скока в цените на газа. Коментарите дойдоха седмица след като Франс Тимерманс, ръководител за климата на ЕС, предупреди, че рекордното покачване на цените на енергията не трябва да подкопава решимостта на Европейския съюз да намали емисиите.

„Неотдавнашното увеличение на глобалните цени на природния газ е резултат от множество фактори и е неточно и подвеждащо да се поставя отговорността пред прехода към чиста енергия“, каза изпълнителният директор на IEA Фатих Бирол.

Продължението на материала четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 2 години
Имаш проблеми. Горкото ти поточе : "Польская государственная нефтегазовая компания PGNiG добилась права участвовать в решении судьбы российского экспортного газопровода Северный поток-2, говорится в сообщении на сайте компании.PGNiG настаивает, что газопровод не соответствует формальным критериям льготной сертификации, поскольку его оператор Nord Stream2 AG не является независимым оператором передачи. Положительное решение немецкого регулятора, по мнению руководства компании, поставит под угрозу безопасность поставок газа в Евросоюз."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 2 години
И какво като си прав? Бойко Борисов може да прави каквото си иска, а след това да ни убеждава как някой си бил диктатор. А защо Германия не знам, само ще ти припомня, че 1939 година имаха един дослук (Рибентроп- Мoллoтов) и след това руснаците платиха с 40 000 000 жертви, а немците с 15 000 000. Затова немско-руският ортаклък, винаги трябва да се разгле внимателно ако не и с подозрение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 3
Императорът
преди 2 години
Демек МАЕ призовава Русия да остави на студено своите граждани, за да се погрижи за чужди и често враждебни държави? Защо не размахват пръст на Норвегия? А казаха ли нещо за това, че европейските енергийни компании бяха заставени да намалят собствения си добив на газ и петрол заради "зелените политики"? Защо скoтът тимерманс не е арестуван и съден за икономическа диверсия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
да позаседава де..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 3
дядя Вова
преди 2 години
Какво може да успокои истеричния газов пазар? > Комисията Калашников да влезе в онова копие на Вавилонската кула в Брюксел да позадедава ден-два. Толкоз с истериите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
dakl
преди 2 години
А защо Германия не е засегната от повишаването на цената на природния газ вече повече от пет пъти? Защото си остана както в предишните години на формиране на цената на основата на цената на нефта, а държави като България решиха че спотовите цени са им по изгодни и миналата година купуваха по цена 150 дол, а сега за около 950. В бизнеса е така цената спот е супер волотилна и в това няма изключение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още