IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ядрената енергия може да запълни празнината в трудния енергиен преход

ESG фондовете трябва да преосмислят изключването на тази енергия от стратегиите си, ако искаме да намалим въглеродните емисии

09:08 | 23.10.21 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

През октомври Майк Хюит, бивш контраадмирал от американския флот, прекоси Атлантическия океан, за да предложи на инвеститорите зелено начинание. Няма нищо необичайно в това, бихте си помислили: подобни проекти са популярни преди климатичната конференция на ООН през ноември в Глазгоу, пише Джилиън Тет за Financial Times.

Този конкретен екологичен проект обаче, известен като IP3, има необичаен уклон: той е фокусиран върху ядрената енергия. По-конкретно, Rolls-Royce, британската инженерна група, организира консорциум за инсталиране на повече от дузина така наречени „малки модулни реактори“ (SMR) в цяла Великобритания. 

Те се надяват да получат финансиране за 210 милиона паунда от правителството на Обединеното кралство, според Хюит. Неговата група също така събира съответното финансиране от частни източници, включително инвеститори с ESG фокус (отчитащ екологичните, социалните и управленските фактори – бел. прев.) „Традиционните ESG критерии изключват ядрената енергия“, казва ми той. "Но ние мислим, че това се променя."

Вярно ли е това? Все още не е ясно, тъй като официално планът не е въведен. Но фактът, че IP3 се опитва да направи ядрените реактори част от ESG възгледа, е поразителен знак за климатичните времена - и такъв, който според мен трябва да бъде приветстван.

Доскоро думата „ядрен“ беше токсична за повечето зелени активисти и много политици, както поради рисковете от замърсяване, свързани с отработеното гориво, така и заради предишни аварии в ядрени обекти. Всъщност събития като катастрофата през 1986 г. в Чернобил или цунамито от 2011 г. в японската централа във Фукушима оставиха такова наследство от страх, че страни като Германия затварят съществуващите си ядрени мощности, заедно с американски щати като Ню Йорк и Калифорния.

Междувременно в екипа, който изготвя таксономията на ЕС за устойчиво финансиране, избухна спор, който ще помогне на инвеститорите да гарантират, че проектите са екологично чисти. Френското правителство лобира за включването на ядрената енергия, тъй като тя не отделя въглерод (понеже Франция разчита на ядрената енергия за голяма част от електричеството си). Но това беше блокирано от Германия.

Не е изненадващо, че това прави ESG фондовете предпазливи. Или както отбелязва Bank of America в скорошно проучване: „Получихме многократно обратна връзка от различни екологично ориентирани инвеститори, че те не могат да инвестират в определени комунални компании поради ядрената им експозиция.“

Сега обаче има два фактора, които биха могли (и трябва) да променят този разговор. Първо, ядрената технология се променя. Докато реакторите от 20-ти век бяха толкова големи и скъпи, че изискваха десетилетен ангажимент за инсталиране, новото поколение SMR са по-малки, по-евтини и далеч по-гъвкави. Това означава, че те могат да бъдат поставени на по-удобни места и - решаващо - да се третират като временен или преходен енергиен източник.

Последна актуализация: 04:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 3 rate down comment 1
alex8712
преди 2 години
''Поне направи ли някаква съпоставка икономика/изразходвана/необходима енергия?'' - ти направи ли такава? Последно като погледнах БГ беше най-енергоемката икономика в ЕС... И не албанците треперят какво ще й щукне на Сев. Нигерия или какви са цените на газа в момента... Със здраве и да четеш повече :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
таман тия дни на мави му го сметнах , даже малко и завиших размера ... на БГ и е необходим квадрат със страна 32км от фотоволтаици за да произведе цялата й необходима енергия , и то с аванс от 1ГВт и то през зимата с най-слабото слънцегреене и с най-високият товар в мрежата ... заложих и най-ниската производителност на панел дето се намира по пазарите ... но , ако сложим нещо по-адекватно на реалността този квадрат спада до страна с 25км ... друг е въпросът какво ще правим с петкратно по-голямото свръх производство през останалата година ... това е площ колкото София и Пловдив например . какво ти се набива на очи от тази калкулация ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 4 rate down comment 1
fon
преди 2 години
Тия да дойдат у нас. Червените ни пенсии ще им обяснят, че ядреният ток е най-евтин, АЕЦ са златна мина и не им трябват никакви субсидии и дотации за да си правят ядрени реактори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
хаха .. таман го пишех и ето ти първият икономист се разписа ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
ако четеш форумните специалистиповсичко , албанците промишленост нямат и затова нужда от ток нямат голяма , та могат и от две езера да си харчат ток ... виж турците : 36,3% за въглища, 31,5% за ВЕЦ , 17,3% за природен газ, 7,3% за вятърни електроцентрали, 3,4% за слънчеви електроцентрали и 2,6% за геотермални електроцентрали ... до 2030 са решили допълнително комулативен капацитет от вятър и фотоволтаици поне 30ГВт . за миналата година бяха произвели 82,5ТВтч ток от ВЕИ . гласят се да станат 5-тата по големина дърржава в Европа с ВЕИ мощности ... ток за бита $0,089кВтч , за бизнеса - $0,091кВтч ... и там плащат въглеродни квоти та им пукат ушите ... :))) ... благодаря за геотермалното отопление във Варна , да им набиваме канчетата на форумните газовици за кое може и кое не ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
bgMan
преди 2 години
А на албанците ток за каква икономика им трябва бе умньо? Поне направи ли някаква съпоставка икономика/изразходвана/необходима енергия?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 3
alex8712
преди 2 години
Има неще гнило в Дания казваш, а? Виж тогава Латвия - 50% от ВЕИ, не е като да са особено планинска страна или с много слънце... Казваш ресурсите и възможностите на Балканите са други, а? Да се чудиш албанците как се справят с почти 100% от ВЕИ, и това не само от хидро. Кога ще ги стигнем...албанците?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 1
bgMan
преди 2 години
Не само със Скандинавието, дори и с Австрия не можем да се мерим по хидро възможности. Зелките нямат мозък. Могат да пускат само ограничена информация без никаква мисъл. Ресурсите и възможностите извън балканите са едни, на балканите са други. *** зеленчуци тва не могат да го раберат даже и да го видят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
data
преди 2 години
Е де , ние не можем да се мерим по хидро възможности със скандинавието
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
токът на ядрено-въглищната сила България в момента на борсата е 200 евра за мегават , пък в дания е под 100 евра и изнасят даже . в южна норвегия , дето е комбиниран с вятър и хидро е 100 евра , пък в ядрената сила франция е над 200 ... :))) ... па ти си църкай по форумите колко искаш кой може да мисли и кой не може ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още