IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Регулатор предупреди за рискове при първично предлагане на криптовалути

Европейският орган за ценни книжа и пазари определи като високоспекулативни инвестициите в капитал за фирми без проспекти

13:30 | 17.11.17 г. 1
<p>
	<em>Илюстрация: Ройтерс </em></p>

Илюстрация: Ройтерс

Европейският орган за ценни книжа и пазари предупреди инвеститорите, че поемат значителни рискове, когато правят вложения при първично предлагане на криптовалути.

Това може да ви донесе загуба, защото ако първично предлагане на виртуални валути (ППВВ) не е предмет на регулиране, вие няма да получите закрила, съобщиха от Комисията за финансов надзор.

Според европейския банков регулатор в момента се наблюдава бурен растеж на ППВВ, които набират капитал за предприятия, но първичното предлагане на криптовалути се определя като високо спекулативни инвестиции.

Съществува опасност от измама или престъпна дейност, дължаща се на анонимността на ППВВ и възможността им да набират големи суми за кратък период от време, посочиха от европейския регулатор.

Кампаниите за първично предлагане на криптовалути се осъществяват онлайн чрез интернет и социални медии.

Обикновено криптовалутите се създават и разпространяват като се използва технологията за разпределение на сметки (DLT) или блокчейн с набиране на средства за проекти, включително, но не само, за набиране на дълг за бизнеси чрез DLT.

Какви са основните рискове при инвестиране в ППВВ

Европейският финансов регулатор отбелязва, че инвеститорите са изложени на различни рискове заради нерегулираната сфера, в която се предлагат, където съществува опасност от измама или престъпна дейност, дори за изпиране на пари.

В случай, че първичното предлагане на криптовалути не е уредено от законодателството на ЕС, инвеститорите не могат да се ползват от закрилата на тези закони.

Съществува риск от загуба на инвестирания капитал

Голяма част от първичното предлагане на криптовалути се започва от бизнеси, които са все още на много ранен етап от своето развитие и носят значителен риск от неуспех. Много от виртуалните валути или виртуални парични единици, които се емитират, нямат собствена вътрешна стойност освен възможността да се използват за предоставяне на достъп за ползване на услуга или продукт, които се разработват от емитента.

Няма гаранция, че услугите или продуктите ще бъдат успешно разработени. Дори в случай, че проектът е успешен, евентуалната полза може да е изключително ниска в сравнение с инвестирания капитал.

Силна волатилност на цената

Възможно е инвеститорите да могат да търгуват виртуалната си валута или виртуални парични единици, или да ги заменят за традиционни валути, като например евро, но не всички криптовалути се търгуват на виртуални валутни борси, категорични са експертите на европейския финансов регулатор. Те посочват, че дори когато се търгуват на такива борси, цената на крептовалутите може да е изключително волатилна. Много от тези борси не са регулирани и има опасност от ценова пазарна манипулация и измами.

Възможно е инвеститорите да нямат възможност за изход от инвестицията или да нямат възможност за един дълъг период от време да реализират стойността на своите виртуални вложения.

Предоставя се неподходяща информация

Информацията, която се предоставя на инвеститорите, например т.нар. „бял документ“ (white paper), e в повечето случаи неодитирана, непълна, пристрастна или дори подвеждаща. Обикновено се акцентира върху вероятните ползи, а не върху рисковете, твърдят от регулатора.

Неизправности в технологията

Технологията за разпределение по сметки (distributed ledger technology - DLT) или блокчейн, която е в основите на търговията с криптовалути, все още не е тествана. Възможно е да има грешки в кодирането или програмите, които се използват за създаване, прехвърляне или съхранение на виртуални валути или виртуални парични единици, посочват от банковия регулатор.

Не е изключено инвеститорите да станат обект и на хакерска атака.

Под надзора на регулатора

Фирмите, които са свързани с първични предлагания на виртуална валута, трябва да отговарят на определени регулаторни изисквания, напомня Европейският орган за ценни книжа и пазари.

Изискването на европейския регулатор е компаниите да прецененяват дали дейността им не е предмет на регулиране.

Според Директивата за проспектите дружествата, които набират капитал в ЕС, задължително е компаниите преди да направят предложение за търгуване на криптовалути на регулиран пазар е да предоставят адекватна информация на инвеститорите, която се съдържа в проспект.

В него трябва да е посочено кой е емитентът, който приема търговията, както и страната, която я гарантира.

Мотивите на закона са, че при структурирането на първичното предлагане на криптовалути е възможно то да попадне в границите на определението за прехвърляема ценна книга, когато е задължително да се публикува  проспект, който трябва да е одобрен от компетентен надзорен орган.

Директивата за лицата, които управляват алтернативни инвестиционни фондове, изисква дейността им да е максимално прозрачна, когато набират капитал от определен кръг инвеститори при влагането му в определен проект.

Четвъртата Директива против изпирането на пари изисква фирмите, инвестиционните посредници и предприятията за колективно инвестиране, които предлагат дяловете или акциите си, да проучват (due diligence) клиентите си и да да докладват всяка съмнителна дейност, както и да съдействат на всички разследвания на съответните публични органи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:58 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 9 rate down comment 2
vankata89
преди 6 години
Много ме кефи мотивът дъжавата мисли за вас и ви защитава :D. В бг държавата ти защитава капитала до жълти стотинки 40лева по - малко от средно годишната заплата в САЩ. Като фалираха енергоните мекомите мостовете и тн държавата какво направи НИЩО. Е за *** ми е тяхната защита. Верно че има много мошенци в ICO-тата ама всеки сам да си преценява. Единственото което я интересува държавата е да знае кой какво има и ако е облагаему да му вземе парите нищо друго :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още