IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Джеймс Булард призова Фед за още едно намаляване на лихвените проценти

Управителят на Федералния резерв на Сейнт Луис заяви, че нарастващият риск за растежа може да затрудни постигането на желаната инфлация

20:00 | 15.10.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Управителят на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард заяви, че колегите му трябва да помислят отново за намаляване на лихвените проценти, за да се предпазят от заплахи за икономиката, като търговския спор между САЩ и Китай.

Въпреки че отказа да прогнозира резултата от срещата на Фед през този месец, банкерът каза, че очакванията за инфлацията и самата инфлацията са спаднали и трябва да бъдат върнати около целта от 2%.

„Трябва да обмислим допълнителна застраховка при следващите срещи“, каза той. „Като цяло диалогът е на добро ниво. Подчертах, че се сблъскваме с някои рискове, свързани с отрицателния резултат от търговската война, и се опитах да насърча комитета да предприеме действия. "

Булард, който беше сред най-смирените участници във Федералната комисия по отворените пазари, заяви, че според него настоящата политика е неутрална по отношение на икономиката, като все пак призна, че оценката му за неутралното ниво вероятно е по-ниска, отколкото тази на други хора.

Протоколите от последната среща на Фед, публикувани миналата седмица свидетелстват за това, че служителите на Федералния резерв обсъждат кога да спрат намаляването на лихвените проценти.

Инвеститорите пък очакват Федералната комисия да намали лихвите с още четвърт процентен пункт на предстоящата си среща на 29 и 30 октомври, въпреки че председателят Джером Пауъл не е дал категоричен сигнал за такива действия.

Булард заяви, че нарастващият риск за растежа може да затрудни постигането на желаната инфлация. В продължение на няколко години той твърди, че постоянно забавящия се растеж създава нов режим на ниска инфлация, където ниските лихвени проценти са подходящи. Тази година икономиката на САЩ, както и световната икономика се забавиха. В допълнение, това че краткосрочните лихвени проценти са по-високи от дългосрочните е предупредителен сигнал за забавяне или рецесия.

Булард също така добавя, че търговията е „кутията на Пандора“ и не е проблем, който може да бъде решен с паричната политика. Той определи скорошната нестабилност на репо пазарите като техническа, а не като макроикономически проблем, и каза, че стартирането на постоянен механизъм за репо-сделки от страна на централната банка ще бъде разумен ход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:46 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още