IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Robinhood се насочва към IPO през следващата година

В частен кръг на финансиране през септември оценката на компанията нарасна до 11,7 млрд. долара

09:16 | 18.11.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Robinhood Markets, платформата за борсова търговия, която се оказа особено популярна сред начинаещите инвеститори, е поискала от няколко банки да ѝ предложат подкрепа в рамките на първично публично предлагане, твърди Bloomberg, като цитира източници с познания по въпроса.

Компанията се стреми да стане публична още през първото тримесечие на 2021 г., твърдят източниците, които са поискали да не бъдат идентифицирани, тъй като информацията не е публична.

Плановете на компанията могат да се променят и тя може да реши да не провежда IPO, поясняват те. Представител на Robinhood отказва коментар по темата пред Bloomberg.

Robinhood набра допълнителни 460 млн. долара в рамките на финансиране от серия G, увеличавайки оценката си до 11,7 млрд. долара, разкри компанията през септември. Сред инвеститорите на Robinhood са Sequoia, DST Global, Ribbit Capital, Andreessen Horowitz, Index Ventures. и D1 Capital Partners.

Потенциалното IPO ще последва огромен бум в обема на платформата, след като ограничителните мерки по време на пандемията на коронавируса стимулираха търговията на дребно. Robinhood се цели и в нова демографска група – т. нар. милениали (всички, родени между 80-те и 90-те години) и поколението Z (хора, родени между 1996 и 2009 г.). Robinhood има 13 милиона акаунта на своята платформа, което позволява търговия с опции, злато и криптовалути, както и с акции и с фондове.

Лари Таб, ръководител на проучванията за пазарите на Bloomberg Intelligence, заяви в бележка, че насочването на Robinhood към милениалите и неговият бизнес модел все повече ще привличат вниманието на други брокери.

„И все пак да се конкурират с Robinhood ще бъде трудно“, казва Таб.

Основана от двама абсолвенти на Станфорд – българина Владимир Тенев и Байджу Бат, Robinhood заявява на уебсайта си, че „има мисията да демократизира финансите за всички“. В последно време обаче компанията изпитва някои нарастващи проблеми.

През първата половина на тази година американските агенции за защита на потребителите получиха повече от 400 жалби срещу Robinhood - приблизително четири пъти повече от тези срещу конкурентите, като брокерските звена на Charles Schwab Corp. и Fidelity Investments. Оплакванията, получени от Bloomberg чрез искане за достъп до публичната информация до Федералната търговска комисия, са от начинаещи инвеститори, които се мъчат да разберат защо са загубили пари от опции за акции или са ликвидирали акции, за да изплатят маржин заеми.

Почти 2000 акаунта в платформата бяха компрометирани след хакерска атака през миналия месец, а 10 000 акаунта бяха задържани като залог.

Бизнес моделът на Robinhood е нетрадиционен. Платформата не изисква такси за трансакциите, но печели пари от лиxви въpxy пapитe в cмeтĸитe нa ĸлиeнтитe cи в пpилoжeниeтo, ĸaĸтo и oт aбoнaмeнтнaтa cи ycлyгa Rоbіnhооd Gоld. Cpeщy cyмa мeждy 6 и 200 дoлapa нa мeceц пoтpeбитeлитe мoгaт дa взимaт зaeми мeждy 1000 и 50 000 дoлapa, c ĸoитo дa тъpгyвaт. За първите 2 години през платформата са направени трансакции за над 2 милиарда долара.  Конкуренцията принуждава големите онлайн брокерски агенции Е-Trade, Charles Schwab и TD също да намалят комисионите си.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:56 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още