IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарът на жилища през полугодието - сделки, инвестиции, ръстове

Активността се тласка от продължаващите спадове на лихвите по депозитите, качествените жилища са все по-дефицитни

11:06 | 22.07.15 г. 48
Пазарът на жилища през полугодието - сделки, инвестиции, ръстове

Все повече сделки за инвестиция, отчетлив умерен ръст на цените и състезание за качествени имоти. Така изглежда картината на пазара на жилища в София през първото полугодие, като ситуацията става все по-динамична, съобщават от консултантската компания Адрес Недвижими имоти.

„Качествените жилища на добри цени са все по-дефицитни. Ако купувачите, водени от убеждението, че доминират пазара, имат твърде високи очаквания, може да „изпуснат” добрите предложения и да се наложи да чакат следващата вълна ново строителство да бъде финализирана”, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията.

Той подчертава, че продавачите също трябва да са по-гъвкави към промените на пазара, защото от една страна има растящ недостиг на качествени апартаменти, а от друга – доста активно строителство на нови обекти. Затова и тези, които искат да продадат на добра цена, трябва да търсят баланса.

Продължаващият спад на лихвите по депозитите подхранва активността на пазара. Съхранението на парите в банка вече не се предпочита, а заради растящия пазар на наеми в София инвестицията в имот става все по-атрактивна. Заради това жилищата, купени за инвестиция в месеците март, април и май, представляват около 20% от сделките.

Ръст на започнатите нови сгради и сделки “на зелено”

Купувачите на имоти, които имат възможност да изчакат, могат да се възползват от появата на нови проекти. Според последните данни скокът на започнатите нови сгради в София е около 6 пъти повече спрямо година по-рано. Ако искат да се възползват от това, те могат да придобият жилище на по-ниска цена при по-ранния етап на проектите, коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на компанията.

Сделките на зелено през периода март-май са 15% от всички, сочат данните на агенцията.

Повечето хора, предвид продължаващата ситуация с банковите институции, и особено от началото на трудностите в Гърция, действително смятат инвестицията на зелено за по-нискорискова от съхранението на парите в банка, посочват още от компанията.

Експертите очакват, че заради кризата в Гърция сделките с имоти преди Акт 16 ще се увеличат още.

Състезание за качествени имоти

Според Богданов купувачите трябва да осъзнаят, че цените днес са изгодни, но вече са се оттласнали от дъното, а при поява на качествен имот решенията трябва да бъдат своевременни.

„Някои купувачи, открили жилището, което търсят, решават да преговарят за отстъпки. В това време обаче част от тях губят желания имот, тъй като реакцията на други е била по-бърза. След подобен пропуск купувачите преосмислят поведението си, но им отнема много повече време, докато открият друго жилище, което в достатъчна степен да отговаря на очакванията и изискванията им”, допълва той.

Така клиентите или трябва да изчакат новото предлагане, или да избират измежду имоти, които са от по-дълго време на пазара. През април и май преобладаващ е делът на продажбите, реализирани за 2 до 5 месеца - 41%, следван от дела на имотите, които са на пазара от 6 месеца до 1 година – близо 25% от всички. Това е резултат от бързо случилите се продажби на качествените жилища, които предизвикаха и бума в активността в първите месеци на 2015 г., допълва още Богданов.

Търсенето

Търсенето е основно за по-големи жилища, показват данните на агенцията. Близо 38% от реализираните сделки са за тристайни жилища, като също толкова е и делът на продадените двустайни апартаменти. Многостайните имоти са били около 5% от всички в началото на второто тримесечие, но делът им достига до 10% през месец май.

Към края на полугодието доминиращи са сделките между 50 000 и 70 000 евро – малко над 30% от всички. Около 25% е делът както на имотите между 70 000 и 100 000 евро, така и на тези между 30 000 и 50 000 евро.

При избора на локация най-важни за купувачите са транспортните решения и комуникацията на района, а едва на второ и трето място идват сигурността и обграждащата среда. По отношение на самия апартамент от основно значение са качеството на строителството и състоянието на общите части.

Интересът към центъра на София се е възвърнал – централните градски райони са вече най-желани от купувачите. Лидерът от първото полугодие на миналата година – “Люлин”, е спаднал до трето място, а втората позиция е за “Младост”, който през миналата година беше на четвърто място. Сред най-желаните квартали се нареждат още “Манастирски ливади”, “Овча купел”, “Надежда”, “Лозенец”, “Редута”, “Красно село” и “Лагера”.

Основният фактор, заради който се възвръща интересът на купувачите към по-скъпите райони, е метрото.

Цените

Цените в големите градове на страната вече започнаха да се покачват, сочат данните на компанията. Повишението е с около 6-7% спрямо година по-рано, като в недотам предпочитаните локации нивата са стабилни или демонстрират ръст от порядъка на 3-5%.

За по-отчетливи скокове на цените в цялата страна по всяка вероятност ще може да се говори едва от следващата година, при това нивата ще зависят и от появата на нови проекти, смятат от компанията.

Цени в големите градове на страната (в евро на кв. м)

Жилищни имоти

Декември 2014

Март 2015

Юни 2015

София

689 евро

710 евро

720 евро

Варна

672 евро

685 евро

695 евро

Бургас

488 евро

500 евро

510 евро

Пловдив

489 евро

495 евро

505 евро

 

Цени по квартали в София

Квартал

Q2 2014

Q2 2015

Център

985

1065

Лозенец

940

980

Младост

795

820

Люлин

600

620

Изток

935

1020

Надежда

615

640

Бояна

790

835

Студентски град

740

810

Света Троица

675

710

Слатина

640

680

Таблици: Адрес

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

27
rate up comment 5 rate down comment 4
kalendar
преди 8 години
замълчи, моля е, за пореден път...просто дрънкаш глупости и то яко. Отново казвам-отвори си сайта на НСИ и се разрови там има и за докторските заплати и за броя на IT-тата. *** ти си *** като ***, та надали ще го направиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 7 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
А един магистър фармацефт може да взема по 1200 лв. на месец, само ако е собственик на аптеката, в която работи, a това е абсурд в 99% от случайте. За твоя информацие един млад лекар специализант в държавна болница(точно като тези, които могат да са ти клиенти) взема по 450 лв. на месец докато докато завърши специализията, а с такъв доход е ясно, за ипотеки и имоти смешно даже да мислиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 8 rate down comment 2
studioaa
преди 8 години
Календаре ти даже нямаш представа какво говориш. Повече от половината от т.н IT сектор са поддържащ персонал или администратори, тестъри, уеб дизайнери т.н, а не печелят повече от 1500 на месец със сигурност. Ако не вярваш можеш просто да отвориш Glassdoor.com и се осведомиш колко плащат за подобна длъжност у нас, но вероятно ти не знаеш и дума на английски и не можеш даже да си преведеш и затова говориш наизуст. София не е Силициевата Долина все пак!!! Добре платените IT-та у нас са под 1000 души общо във всички фирми, а това е смешно малко число за да движи пазар на каквото и да е било. В момента тук в Великобритания една опитна мед. сестра взема под 3500 наши лева нето(заради това болниците са пълни с полякини, румънки и индийки), трябва да пълен ***, за да повярваш, че у нас за същата длъжност ще докарваш повече от 900-1000 лева. Бившият ми хазяин в София е хирург с 10 години опит като такъв и той постоянно се оплакваше за пари и вземаше точно 1200 лева нето в Токуда през 2013.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 9 rate down comment 5
nradev
преди 8 години
спада на лихвите по депозити няма как да доведе до ръст. до ръст може да доведе спад на лихвите по кредити
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 0
green hawk
преди 8 години
некои люде от 05 се прекръщават на 01 но пак не стигат парите ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 13 rate down comment 2
звездоброец
преди 8 години
към Брокитата: Видяхте леко оживление от 7 години насам и вече всеки ден ни занимавате с поне по 2 статии свързани с бизнеса си, който като част от икономиката, се възстановява последен.. А изчакайте първо да се възстановят останалите сектори, наистина да видим устойчив растеш (поне няколко тримесечия), пък тогава ни занимавайте ако щете и с по 10 статии на ден
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 2
Vanko1
преди 8 години
Домакинствата дължат жилищни кредити на банковата система на България: 1) - в края на март 2015г. на стойност 8,882,442 хил. лв. 2) - в края на май 2015г. на стойност 8,843,871 хил. лв. Тоест за 2 месеца има СПАД от над 38 МИЛИОНА лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 6 rate down comment 0
Vanko1
преди 8 години
Домакинствата дължат жилищни кредити на банковата система на България: 1) - в края на март 2015г. на стойност 8,882,442 хил. лв. 2) - в края на май 2015г. на стойност 8,843,871 хил. лв. Тоест за 2 месеца има СПАД от над 38 МИЛИОНА лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 0
Vanko1
преди 8 години
Продажби на жилища в София: 1) - през второто тримесечие на 2008г. бяха 10,980 2) - през второто тримесечие на 2015г. бяха 6,486 Тоест за 7 години има спад от над 40%. За сравнение домакинствата имаха депозити от над 50 хиляди лв. в банковата система на България: 1) - в края на март 2008г. на стойност едва 5,668,245 хил. лв. 2) - в края на март 2015г. на стойност 15,074,931 хил. лв. Тоест за 7 години има увеличение от над 9 милиарда лв., но въпреки това има значителен спад на продажбите на жилища.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 0
Vanko1
преди 8 години
Продажби на жилища в София: 1) - през второто тримесечие на 2008г. бяха 10,980 2) - през второто тримесечие на 2015г. бяха 6,486 Тоест за 7 години има спад от над 40%. За сравнение домакинствата имаха депозити от над 50 хиляди лв. в банковата система на България: 1) - в края на март 2008г. на стойност едва 5,668,245 хил. лв. 2) - в края на март 2015г. на стойност 15,074,931 хил. лв. Тоест за 7 години има увеличение от над 9 милиарда лв., но въпреки това има значителен спад на продажбите на жилища.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още