IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бен Елдър: България трябва да увеличи прозрачността на пазара на имоти

Има възможности на други места, които инвеститорите считат за по-добри, коментира глобалният директор „Оценки" в RICS

08:10 | 09.04.14 г. 100
<p>
	<em>Бен Елдър. Снимка: личен архив</em></p>

Бен Елдър. Снимка: личен архив

Кога българският пазар на имоти ще стане достатъчно прозрачен за чуждестранните инвеститори, какви сгради търсят те и какво искат от оценителите на имоти – отговорите на тези въпроси потърсихме от Бен Елдър, глобален директор „Оценки" в RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors - Кралския институт на лицензираните консултанти по недвижими имоти).

Бен Елдър е практикуващ оценител и преподавател, заемал ключови позиции в Nottingham Trent University и The College of Estate Management. Той е член на The Global Advisory Forum for The Appraisal Foundation в САЩ, както и в Advisory Forum Executive на Международния съвет по стандартите за оценяване и е един от ръководителите на United Nations ECE Real Estate Management Advisory Group.

- Г-н Елдър, пазарът на имоти в България е сред полупрозрачните пазари на имоти в света. Какви са Вашите наблюдения – подобрява ли или влошава позициите си българският пазар на фона на развитието на глобалните пазари след кризата?

Има промяна. Събития като конференцията от миналата седмица показват, че има промяна. Привличането на над 100 души на подобно събитие разкрива, че има хора от пазара, не само оценители на имоти, но и банкери, инвеститори, адвокати и други участници в процеса по сключване на сделки, които искат да научат за международните перспективи и как те започват да влияят на начина, по който се сключват сделки в България. Прозрачността е ключова.

Помня края на 90-те години, после 2007-2008 г., точно преди кризата - колко активен беше пазарът, хората не мислеха, че могат да загубят пари. Политическите промени в България и Източна Европа внезапно отвориха всякакви възможности за много бързо развитие и някои от тези промени не бяха достатъчно зрели, за да успеят. Не казвам, че са били погрешни, просто всичко се случи много бързо и по време, когато имаше бум на пазара в Западна Европа и САЩ. Това създаде много фондове, които търсеха нови пазари за инвестиции. Източна Европа изглеждаше като панацея и ново предложение, страхотна възможност за ръст... Хората бяха яхнали вълната и мислеха, че от инвестиции в имоти не може да се загуби. Ами може и това се случи.

- Какъв е пътят за преодоляването на предизвикателствата с прозрачността на пазара на имоти в България?

Прозрачността е свързана с доверието. И отново да се върнем на събитието – обсъждаха се методите за оценяване на имоти. Една от ключовите препоръки в Червената книга на RICS е, че окончателният доклад не трябва да бъдат подвеждащ за клиента. Може да се посочи „спот цена“, т.е. пазарна цена, на която очаквате да продадете конкретния имот в определен момент, но ако оценителят настина вярва, че пазарът е в подем или на дъното, или някъде по средата, той е длъжен да обясни това в доклада си.

Оценката е приблизително изчисление на пазарната цена в определен момент, но това не пречи на оценителя да направи коментар на тази оценка. Оценката е число, но наистина интересната и полезна част е допълнителната информация, която се предоставя в доклада към нея. Не всички инвеститори и финансови институции винаги искат да чуят тази допълнителна информация, защото тя прави решенията им по-трудни. Ако получат само едно число, което да използват при изчисляването на съотношението заем–стойност (loan-to-value ratio), въпросът е много по-лесен. Недвижимите имоти обаче не са лесен въпрос, те са много сложна тема.

На конференцията ми се стори на няколко пъти, че възниква объркване относно ролята на оценителя и на другите страни в процеса. Трябва да е напълно ясно за лицензирания оценител каква е целта на оценяването, за какво е нужна тази оценка, както и да получи инструкции в писмен вид.

Трябва да има ясно разбиране между оценител и клиент за какво е нужна оценката и какъв тип доклад ще се изготви. Защото твърде често, особено в миналото, докладът се изготвя и предава, но клиентът не го харесва и променя или опитва да променя инструкциите, така че да отговорят на очакванията му.

Чух коментари, че няма много чуждестранни инвеститори в България. Това означава, че хората, които искат да инвестират, не виждат България като привлекателна опция. Това не значи, че системата е грешна, просто те не смятат, че възвръщаемостта ще компенсира поетите рискове. Има възможности на други места, които считат за по-добри.

Последна актуализация: 21:20 | 12.09.22 г.
403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.Server unable to read htaccess file, denying access to be safe

Специални проекти виж още

Коментари

28
rate up comment 2 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
не ми викай така, моля те. Дразни ме. Сега да те светна една далавера-не може английски оценител да дава акъли за българският пазар. Хамериканците са тия, които са работили най-дълго време за развитието на тоя пазар и са писали най-много по темата. И там първото нещо което те учат(а и тук, ако си поне стажувал в агенция, в която някой може да си напише името без да го сбърка) за пазара на имотите е, че има много силни локални характеристики-сиреч правилата на пазара даже във Варна и София се различават. В Швеция например съм чувал(не съм проверявал, взех го за чиста монета) на теб би ти харесало-за жилищни имоти няма консултанти и по принцип се продават на търг жилищата. Не че държавата забранява други начини, просто така го изисква обществото. И да знаеш - спрях да го чета(имах желание) ей тук "Прозрачността е свързана с доверието." щото се сетих за всички пъти когато без да сме били прозрачен пазар някой негов сънародник е правил велика тъпотия, като се е зашивал с очевидно имот,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 2 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
И, още нещо "***". Бай Пешо от Люлин има бетонна гарсониерка от 45 кв.м. Купил я през 1982 година за 7-8 хиляди лева. Сега той иска да си отиде на село да си кара пенсионерските години. Иска да я продаде. Изчислил е, че има нужда от 10-12 хиляди лева за да си стегне имота на село. Ако имаше Държавна имотна борса Бай Пешо веднага би намерил купувач за такава цена. "копелетата" брокерчета, обаче му казват, че тя струвала/по техни *** изчисления/ 25 000 лева. При сегашния пазар Бай Пешо има да духа супата много време докато успее да я продаде на тази цена чрез брокерчетата. Най-важния компонент от едно жилище е колко е себестойноста му. При Бай Пешо тя вече е почти нула след толко години на амортизиране и цена на придобиване 7-8 хил. през 1982 г. За Бай Пешо всичките 10-12 хиляди са си чиста печалба. Купувача тук ще бъде доволен, Бай Пешо доволлен....е брокерчетата ще духат супата ...но това си е техен проблем, породен от идиотския им начин на продаване на имоти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 0
cokrat1
преди 10 години
"***" гледай сега аз си казах мнението за статията, и дадох някоя и друга идея за имотния пазар. Ти явно разбираш повече в някои насоки. Остави ме мен, а прочети бааавно и внимателно статията. Човек с такова СВ заслужава това. Той казва, че пазара на имоти в България има доооста кусури. Бен Елдър, глобален директор Оценки" в RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors - Кралския институт на лицензираните консултанти по недвижими имоти).Бен Елдър е практикуващ оценител и преподавател, заемал ключови позиции в Nottingham Trent University и The College of Estate Management. Той е член на The Global Advisory Forum for The Appraisal Foundation в САЩ, както и в Advisory Forum Executive на Международния съвет по стандартите за оценяване и е един от ръководителите на United Nations ECE Real Estate Management Advisory Group
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
и последни две неща-да ни накарате с мизантропа да се обединим под едно мнение би трябвало да е плод на много усилия, ама ей на-по Велик ден ставали чудеса:)И второ-липсата на информираност(до която ще доведе липсата на професионалисти на даден пазар) ще доведе само до по-голяма спекула. Ама трябва да не си сляп, за да го видиш. Сократе-по мое мнение сега аз те "размазах" и то на два-три пъти днес:) ще ближеш ли рани?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
Абе-що не коментирате(и ти и дедо ти Йоги) неща от които разбирате:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 4
kalendar
преди 10 години
паника и крясъци каза:) Истерия можем да видим в твоето изказване-крясъци и истерия против брокерите-ако не искаш брокер продавай си сам. Ама не можеш. Ми направи "борса" за имоти:) Ама и това не можеш. Няма и да е успешно-щото не продаваш ябълки и круши. По снимки ли ще продаваш имотите? Ако ми кажеш-то предварително ще има огледи на място-кой ще ги прави тия огледи? Собственика? Ми ако си предприемач със 150 обекта как ще стане това? Ще си назначиш хора? Ми за кво ти е борсата тогава? Кой е по-важен-ти, дето не си продал 20 квадрата и колегата дето блъфира за сградите в центъра или предприемача с 10 те сгради? Кво ти пречи и сега да продаваш на търг(какъвто е смисъла на борсите)-има търгове-наеми си ЧСИ примерно да ти организира търга-ама никой няма да дойде на него. И що-ако е толкова ефективно що не става? Да знаеш-аз съм социалист, ама това ми идва малко много-инвестиция за примерно 100 000 Е да те консултира някой, който има нужда от закон, за да ти докара клиентите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 2
cokrat1
преди 10 години
Само една малка аналогия. Сега има една единна БФБ. Обаче преди да стане единна, имаше много локални фондови борси. Работата им обаче беше пълен ***, пълна порнография от гледна точка на днешното време. Образно това е най-доброто характеристика. Питащия по-долу откъде знам, че не спазвал чл. 60 от Конституциятя. В оная тема в която те "размазах" , ти сам каза, че водиш двойно счетоводство. Да не се бърка с двустранното.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 12 rate down comment 1
Дядо Мечо
преди 10 години
На доста други места и форуми съм забелязал същото- пуска се идея за държавна имотна борса... и се започва една яка истерия: Ама то не е по пазарно. Ама то без посредник не може щото така било не знам си къде. Ама *** си и ще те излъжат. Ама това било социализъм, комунизъм, фашизъм, маоизъм, хомосексуализъм. Ама няма да се оправиш без да ти дам акъл, глупав си, сам не знаеш какво да искаш, брокер трябва да ти каже. Ама то е сложна материя, без брокер и агенция не може. Ама знаеш ли еди къде си как е, щом там е така и тук ще е така.Не мога да разбера каква е тая паника и крясъци. Който иска агенция, ще си обяви имота в агенция. Който иска брокер, ще си намери брокер. Който иска държавна имотна борса, ще си го обяви в държавна имотна борса. Който иска и на таблото за обяви в Кауфланд ще си го рекламира, във вестник "Позвънете" или с глашатаи по улиците. Що за страховит ужас буди държавната имотна борса? И що за самочувствие- да даваш акъл кой как трябва да си купува или продава имота?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
И как разбра аз дали спазвам този член или не?А да се дискутира с теб е невъзможно, просто се забавлявам да гледам как се газираш и сипеш глупост след глупост
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 10 години
и да знаеш-нашите данъци нарушават чл. 60 от Конституцията-на запад в проценти плащат мнооооого повече от нас-а в абсолютна стойност нямат стигане. В Дания например данъка стига до 60%. Ти плащаш ли 60%?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още