IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кога цесиите могат да бъдат обявени за недействителни?

Несериозно е да се говори, че всички цесии в КТБ ще бъдат отменени, смята анализаторът Калоян Стайков

08:33 | 22.11.14 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Кога цесиите могат да бъдат обявени за недействителни?

Когато се говори за цесии и прихващания, изглежда първо трябва да се обясни какво представляват, защото все още има неразбиране.

Цесията представлява прехвърляне на задължение от едно лице на друго/други. Например, лицето А има депозит в КТБ за 2,5 млн. лв. Ако то сключи договор за цесия с лицето Б, което също има депозит в банката, за 500 хил. лв. при определени условия, например изплащане в по-кратки срокове срещу някаква отстъпка, банката дължи на лицето А 2 млн. лв., а на лицето Б - 500 хил. лв. Подобна операция може да се извърши само и единствено, ако КТБ има правото да прехвърля средства от една сметка в друга, което е забранено в условията на специален надзор. Това се казва в анализ на икономиста Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Тук се намесва прихващането като метод за извършване на подобни цесии. Прихващанията са уредени в чл. 59 от Закона за банковата несъстоятелност и предоставят възможността на кредитор на банката да покрие свое задължение към нея, ако двете са еднородни, например парични, и вземането на кредитора е изискуемо*.

Чрез прихващането горният пример изглежда по следния начин: лице А има депозит за 2,5 млн. лв., а лице Б има кредит за 500 хил. лв. Лице А сключва договор за цесия с лице Б за прехвърляне на вземане в размер на 500 хил. лв. срещу ангажимента от страна на лице Б да изплати сумата в определен срок с отстъпка, например 10%. По този начин вземането на лице А намалява от 2,5 млн. лв. на 2 млн. лв.; кредитът на лице Б бива погасен изцяло и то дължи 450 хил. лв. на лице А в определения срок. По този начин лице А ще получи негарантираната част от влога си при загуба от 10%, а лице Б получава отстъпка от цената на кредита си в размер на същите 10%.

Тези операции са регламентирани с нормативната уредба в България, но при определени условия, които, ако не бъдат спазени, могат да доведат до обявяването на сделките за недействителни. С други думи цесиите и прихващанията не са лоши или добри сами по себе си, а представляват възможности за сделки при определени условия.

Това силно контрастира с черно-белия свят, които различни политици и експерти рисуват относно сключването на такива сделки, като едните ги защитават, а другите – осъждат. Последната щриха, за момента, дойде от министър-председателя, който гръмко обяви, че всички цесии ще бъдат отменени. Подобно генерализиране и категоричност може да създаде единствено нереалистични очаквания в обществото и частния сектор, които, като не бъдат изпълнени, лесно ще доведат до усещане за беззаконие и безнаказаност.

Част от цесиите и прихващанията несъмнено трябва да бъдат обявени за недействителни, тъй като не влизат в законовата рамка.

След отнемането на лиценза на КТБ от БНБ обясниха, че са постъпили уведомления за прехвърлени вземания в размер на 1,183 млрд. лв., а уведомленията за прихващания са в размер на 780 млн. лв.

Разликата от 403 млн. лв. представлява прехвърляне на вземания, което не е позволено, и би трябвало да бъде обявено за недействително, както изрично се казва в т. 3 от прессъобщението на БНБ от 15 август и допълнително беше подчертано по време на изслушването на управителния съвет на БНБ във временната парламентарна бюджетна комисия. Там управителят на банката обясни, че документацията, която постъпва за всяка от цесиите и прихващанията, се съхранява и ще се преценява законността на всяка сделка поотделно.

Накратко – БНБ не позволява раздробяването на един голям депозит върху няколко вложителя в банката с цел негарантираната част от влога да стане гарантирана.

Да се говори обаче, че всички цесии и прихващания ще бъдат отменени, на този етап е несериозно, тъй като подобни операции са уредени в Закона за банковата несъстоятелност, ако отговарят на отделните условия. Едно по-реалистично изказване би звучало така: ще се направи подробен преглед на законността на всички цесии и прихващания и тези, които не отговарят на законовите изисквания, ще бъдат отменени.

Създаваният черно-бял свят на единствено възможни решения и крайни генерализации изглежда примамливо удобен за политиците, но в крайна сметка създава повече проблеми, отколкото нещо друго. Ако обещанията за отмяна на всички цесии не бъдат изпълнени, което е много вероятно, хората и частният сектор отново ще останат с горчив вкус в устата заради неизпълнени обещания, усещане за безнаказаност и корупция. Ако пък всички цесии бъдат отменени, то каквото и доверие да е останало в законите в страната, ще бъде сринато, защото на ефективно сключилите подобни сделки ще им бъде отнето право, което им се полага по закон. Да не говорим, че последното ще доведе до нови дела.

* За изискуеми могат да се приемат разплащателните сметки в банката, срочните депозити след падежа по тях, настъпили задължения за плащане от страна на банката и др.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 16 rate down comment 2
kony
преди 9 години
Проблема е, че откраднаха 4млрд.и никой не иска да каже къде са....всичко друго е последици и разводняване на вниманието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 1
algo
преди 9 години
Как така "несериозно"? Напълно сериозно ВСИЧКИ прихващания след 20.06. са недействителни (по отношение на ФГВБ). Именно това е идеята на законовата промяна. Не са проблем цесиите, а прихващанията защото са начин за заобикаляне на поредността при несъстоятелност. Ощетяват ФГВБ и всички данъкоплатци и облагодетелстват много тесен кръг кредитполучатели на КТБ (вероятно 20-30) и още вероятно 300-400 вложители с големи депозити.Цесиите са проблем ЕДИНСТВЕНО когато вложител с голям депозит го разбие, продавайки вземането по него на няколко части, на няколко лица, всяко от които попада в рамките на гарантирани от ФГВБ 196 хил.лв. Тове е ОЧЕВИДНО заобикаляне на закона и е съвсем нормално подобна "дупка" да бъде затворена защото и тя ощетява всички данъкоплатци. Идеята на закона за гарантиране на влоговоете е ясна - гарантирани са 196 хил.лв. на 1 лице към датата на затваряне на банката - 20.06.2014.Проблемът е, че БНБ прекалено дълго проточи специалния надзор, вместо да затвори банката ведна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 5
vshopov
преди 9 години
Когато г-н премиерът каже. Той може да прави всичко, което му дойде на акъла. Дали е правилно и законосъобразно, обаче е друг въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 3
Toti13
преди 9 години
Ежедневната ненормалнщина в тази държава ме учудва постоянно!!!Кога престъпниците източили КТБ ще получат заслуженото?Кога Василев,Рашидов,Кадиев и прочие ще бъдат наказани?Кога ще бъдат спрени схемите им!???Ето тези въпроси вълнуват българския народ!Дали няма да станем свидетели на потулване и безнаказаност на тези ***?Твърде вероятно е !Докога???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още