IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ДКЕВР: Целта 80% "умни" електромери до 2020 г. ще срути енергетиката

Енергийният регулатор няма задължения да анализира как се отразяват ценовите му решения

08:04 | 13.03.14 г. 20
ДКЕВР: Целта 80% "умни" електромери до 2020 г. ще срути енергетиката

Изпълнението на европейските изисквания за дял от поне 80% „умни” електромери до 2020 година е неизпълнимо на този етап за България.

„Дял до 80% ще срине икономиката и енергетиката”,коментира Илиян Илиев, член на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) по време на заседание на подкомисия към парламентарната комисия по енергетика, контролираща работата на енергийния регулатор.

„Говорим за милиони, които са икономически несъобразни за нашата енергийна криза”, заяви той. По тази причина и комисията е взела решение до 2020 година да бъдат въведени до 20% умни измервателни системи, като делът трябва да бъде не по-малко от 10 на сто. Инвестициите не трябва да натоварват крайните потребители.

Решението е било взето на базата на дълбоки икономически анализи, обясниха от ДКЕВР.

ДКЕВР няма задължение да следи как се отразяват нейните ценови решения

Държавната комисия по енергийно и водно регулиране няма законово задължение да анализира последиците от своите ценови решения, стана ясно още от заседанието на подкомисията.

Своите наблюдения обаче сподели членът на регулатора Еленко Божков. „Отчетливо се вижда ефектът върху малките предприятия”, коментира той и допълни, че е изцяло положителен. За битовите потребители обаче той би могъл да се измери чрез потреблението, а то зависи от много други фактори като метеорологичното време или развитието на икономиката, допълни експертът.

Как обаче се отразяват решенията на останалите по веригата – производители, търговци, разпределители и т.н, обаче няма разчети, обясни председателят на комисията Боян Боев. Според него своеобразен анализ се прави годишно преди ценовия период, когато се оценява как решенията са се отразили на отделните субекти в енергийната система.

Председателят на подкомисията, следяща дейността на регулатора – депутатът от „Коалиция за България” Красимир Янков, обаче беше категоричен, че анализи как се отразяват промените на цените трябва да правят Българският енергиен холдинг или производителите и не бива да се изискват от независимия регулатор.

Депутатът от ГЕРБ Андон Андонов пък попита дали са правени анализи къде е отишла разликата от промяната на таксата за пренос в края на септември. Тогава регулаторът намали таксата от 9,71 лева на 4,15 лева. Андонов посочи, че производителите на електричество обикновено сключват договор за целия ценови период и изчисли, че печалбите от намалението са в размер общо на между 30 – 35 млн. лева.

„ДКЕВР не прави изчисления за сключените договори на свободния пазар”, отвърна председателят на комисията Боян Боянов. Той уточни, че целта не е била някой да печели повече, а да даде възможност на търговците да изнасят повече електрическа енергия и в страната да влязат свежи парични средства.

По време на заседанието ДКЕВР даде отчет за дейността си през 2013 година. От него се вижда ръст на жалбите с около 35-40% до общо 3 480. 67% от тях са свързани с електроенергийния сектор.

Оплакванията на потребителите са за високи сметки, изкупуване на електросъоръжения, както и за качеството на напрежението, обясни Илиян Илиев. Според неговите данни все по-малко са оплакванията за нерегламентирано прекъсване на захранването.

По отношение на топлоподаването жалбите са за високи сметки, дяловото разпределение и за общите условия в договорите. Относително малко са оплакванията в областта на газоснабдяването. Там също основните проблеми са високите сметки.

От ДКЕВР признаха още, че увеличените жалби са заради високите сметки в началото на 2013 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 7 rate down comment 4
MZ/X
преди 10 години
Решението на този проблем е т.н. такса електромер. Проблемът е особено актуален при вилите и ваканционните имоти, където има ползване няколко месеца в годината, но мрежата трябва да се поддържа 12 месеца в годината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 5
senzor
преди 10 години
По тази логика и ВиК и топлофикация и магазиниге и градския транспорт и обществените тоалетни могат да поискат да им плащаш защото ти осигуряват възможността да ги ползваш независимо че имаш запек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 1
MZ/X
преди 10 години
Съгласен съм, че въвеждането на умни електромери не може да е самоцел, но само две от функциите на умните електромери може да избият много бързо цената му. Едната е дистанционното отчитане, а другата е т.н. управляван ток (не съм сигурен, че на български точно това е термина.) Към управлявания ток може да включите фризер, хладилник, електрически бойлер, електромобил и т.н. уреди, които не им пречи ако няма примерно 1-2 часа електроенергия. Енергото от своя страна гарантира, че от 24 часа ще подава примерно 18-20 часа електроенергия. Така много лесно може да се изравни пиковото потребление и да се затворят много електроцентрали, които в момента се поддържат само за да се гарантира пиковото потребление. Управлявания ток може не само да се пуска и спира, но и географски диференцирано да се управлява. Примерно от 8 до 9 в Младост ще има ток за фризерите, а от 9 до 10 в Надежда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 1
data
преди 10 години
Ако ще се стимулира малките частни фотоволтаици "умните" електромери са неизбежни . Идеята е да се плаща само разликата произведено-потребено и да не се товарят прекалено всички . Проблема е че в такъв случай ще трябва динамично балансиране на мрежата а това с основна мрежа строена през 70-те е доста трудно начинание
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 2
vzhekoff
преди 10 години
Въвеждането на нещо не е самоцел. Важи и за т.нар. умни ЕМ. Понеже се занимавам повечко в темата, ще ти кажа само, че концептуално много неща не са изчистени, добре е да се поизчака. Освен това смяната спокойно може да стане поетапно, няма нужда от ударно въвеждане. Цените на ЕМ падат, влизат нови технологии, нови играчи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 1
Rumen_
преди 10 години
На вилата отдавна сме с "умен" електромер. Под "умен" разбирам такъв, който се отчита дистанционно. Явно енергото е преценило, че така им е по-изгодно, отколкото да изпраща всеки месец инкасатори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 7
mick
преди 10 години
Т.е. даже и да не консумира даден абонат ел. енергия или вода, той трябва да плаща за услугата, че във всеки един момент може да си включи лампата и ще има ток, че ще има вода. Фирмите се грижат точно за това, независимо, дали някой консумира или не, абонат ли е - фирмата поддържа трасе. А това струва пари. В момента тия пари се взимат само от консумиращите, и тяхната цена става златна. Ако всеки си абонат си плаща за услугата.. тогава цената на ел. енергията може да падне в пъти. И фирмите да речем, ще имат по-ниски цени на консумираната ел. енергия, а не както е в момента да са с непазарни цени - консумират повече, но пък цената им е по-висока от цената на тока за бита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 14
mick
преди 10 години
Не е нормално, електроенергията,както и водата да се плаща само на база консумирана ел. енергия/вода. Защото по-големите разходи на фирмите са в поддържането на инфраструктурата до всеки абонат. Независимо дали той консумира или не. И когато консумиращите станат доста по-малко от абонатите се получава голямо изкривяване и за да се компенсира то, трябва единичната цена на консумираната ел. енергия/вода да се вдигне прекалено много. Консумиращите започват да плащат и разходите по поддръжка на инфраструктурата на останалите абонати. Това е неприемливо. Все едно да си поръчаш такси да стои пред къщата ти денонощно и накрая да искаш да платиш само изминатите километри.Трябва да се мине на абонаменти, както е при GSM оператори да речем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 7
MZ/X
преди 10 години
Както обикновено На брашното евтини, на триците скъпи! Умните електромери не са някакъв ненужен разход наложен от ЕС, а много ефективен уред за намаляване на потреблението и сметките за електричество! Въвеждането им не само, че няма да срине икономиката, а ще я направи значително по конкурентноспособна!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още