IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ДКЕВР поиска намаляване на изкупните цени на тока от „американските“ централи*

Регулаторът намери начин за редуциране на разходите на НЕК с почти 1 млрд. лева

14:33 | 29.05.14 г. 16
ДКЕВР поиска намаляване на изкупните цени на тока от „американските“ централи*

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) изиска от Националната електрическа компания (НЕК) и двете т. нар. „американски“ централи – AES-Гълъбово ТЕЦ „Марица Изток“ 1 и КонтурГлобал ТЕЦ „Марица Изток“ 3, предоговоряне на дългосрочните договори за изкупуване на енергия. Регулаторът предложи и промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, които да дадат възможност на експертите в комисията да определят какви количества от ВЕИ да бъдат изкупувани ежегодно.

Със свое решение ДКЕВР настоява по време на преговорите с „американските“ централи да бъде постигнато минимално намаление на изкупните цени на електричеството – с 30% за ТЕЦ „Марица Изток“ 1 и с 20% за ТЕЦ „Марица Изток“ 3. Същевременно първият ТЕЦ трябва да предвиди възможността да продава електричеството от единия си блок на свободния пазар. За ТЕЦ „Марица Изток“ 3 изискването е два от блоковете на централата да излязат на свободния пазар.

Ако това бъде постигнато, разходите за НЕК ще намалеят с 424 млн. лева за следващия ценови период (1 юли 2014 година – 30 юни 2015 година).

От работната група на ДКЕВР посочват, че основание за предоговаряне е фактът, че тези договори не са съвместими с въведените нови европейски изисквания за конкурентни пазарни условия. По тази причина и от регулатора предлагат на финансовия министър Петър Чобанов да сезира Европейската комисия за необходимостта от разглеждането на условията по договорите.

От съобщението на ДКЕВР става ясно още, че има практика европейските институции да определят дългосрочните договори за изкупуване като нерегламентирана държавна помощ. Причината е, че условията в тях създават икономическо предимство за съответните производители и нарушават принципите на конкуренцията.

С намаляването на потреблението и излизането на потребителите на средно напрежение на свободния пазар миналата година НЕК вече не може да изкупува цялото количество електроенергия, договорено в споразуменията. „От друга страна, енергията, продадена по тези договори, е изключителна скъпа, като общата стойност на изкупената, но непотребена енергия от двете централи, е в размер на 274,4 млн. лева само за следващия ценови период“, изтъкват още от регулатора.

По отношение на електричеството от ВЕИ предложението е експертите от ДКЕВР да определят количествата на енергията от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани, на базата на потреблението в страната. Ако производството на вятърните и фотоволтаичните централи, което се изкупува от НЕК, бъде намалено с 50%, а останалите количества се изчислят на базата на стойността на излишъка, достигната на балансиращия пазар, то разходите на НЕК ще намалеят с 541 млн. лева

Предложението за ограничаването на изкупуваната енергия от ВЕИ-сектора беше определено от Българската фотоволтаична асоциация (БФА) като "абдикиране от регулаторните функции" от страна на ДКЕВР. "Държавните енергийни дружества са във фалит от лошо и корупционно управление, сега трява да бъдат фалирани и частните производители", заявяват от БФА в свое съобщение до медиите. От бранша призовават още ДКЕВР да бъде разследвана за корупционни практики и зависимости. 

Припомняме, че за предоговоряне на условията на двете централи се заговори още преди година. Тогава Делян Добрев, по това време министър в оставка, изнесе данни за нарушения при сключването на договорите за "американските" централи.

По време на вчерашния дебат по вота на недоверие към правителството пък министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев посочи именно "американските" централи и ВЕИ мощностите като един от главните проблеми в енергетиката. Те са поставили системата в опасност, категоричен беше той. 

* Статия е допълнена с коментара на Българската фотоволтаична асоциация (БФА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 16 rate down comment 2
alexx
преди 9 години
На теория звучи добре, но на практика дали ще стане? Трябва да очакваме също силен лобистки натиск, а защо не и възобновяване на протестите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 6
frei1974
преди 9 години
Тука требва да се Акцентира върху Американски-така че е съмнително нещо да се промени особенно пък под натиск.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 5
frei1974
преди 9 години
Тука требва да се Акцентира върху Американски-така че е съмнително нещо да се промени особенно пък под натиск.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 1
milioner4e
преди 9 години
Не подценявай факта, кога и при кого, при какви условия и как в последния момент някой си припомни " не беше ли 25 години" е написан закона и кога са сключени договорите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 39 rate down comment 0
yonko_chuklev
преди 9 години
Една от малкото разумни стъпки на ДКЕВР - енергията от AES е необосновано скъпа, дори в сравнение с тази от държавния ТЕЦ Мини Марица изток 2
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 5
aldy
преди 9 години
Какво му пречеше на БеБе да направи същото с "американските" ТЕЦ? И да не наблъска 2000МВ от ВЕИ само за месеци? Познайте от три пъти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още