IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Западът се притеснява от руското влияние в България

Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие тук се разшири, отбелязва WSJ

11:54 | 31.05.14 г. 116
Автор - снимка
Създател
<p>
	Демонстрация на 9-и май в София. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Демонстрация на 9-и май в София. Снимка: Ройтерс

„В някои западни столици се увеличават опасенията, че България, която в продължение на десетилетия бе сред най-лоялните членове на Съветския блок, може отново да попадне под влиянието на Москва, независимо от това, че преди години бе приета в западните съюзи“, пише в свой анализ за Wall Street Journal Джо Паркинсън.

Дори най-слабото залитане на София на изток може да подкопае усилията на Европейския съюз и на САЩ да създадат един обединен фронт срещу руския президент Владимир Путин, докато Русия се опитва да наложи влиянието си в Украйна и други бивши съветски републики.

Изданието припомня, че страната ни е приета в НАТО от десетилетие, а в ЕС – от 2007 г. Но сега балканската страна, която е известна на Запад с християнските си църкви със златни куполи и масивни сгради с комунистическа архитектура, се чувства все по-свързана в културно и политическо отношение с Русия, пише Паркинсън.

„Русия винаги ще бъде близка до сърцата на българите“, казва Явор Симеонов, ръководител на Младежкото обединение в БСП. „България винаги е била между Русия и Европа, тя не бива да бъде поставяна в ситуация да избира. Тя може да следва среден път", казва той.

Но през последните три месеца действията на коалиционното правителство са разтревожили европейски дипломати в София и представители на ЕС в Брюксел, пише Паркинсън.

Авторът припомня, че един законодателен пакет от април позволява на руския износител на природен газ „Газпром“ да заобиколи регламентите на ЕС за конкуренцията в българския участък от своя газопровод „Южен Поток“ и така страната си навлече предупреждения за възможни санкции от Европейската комисия. Отбелязва се, че новият закон на България съдържа някои от най-точните формулировки от първоначалното предложение на „Газпром“. 

Докато редица други страни от бившия Варшавски договор осъдиха анексирането на Крим от страна на Русия през март, социалистическият ръководител на парламентарната група за приятелство с Русия Николай Малинов изпрати поздравително писмо до руския парламент, се посочва в статията.

Допълва се също, че министър-председателят Пламен Орешарски многократно изрази несъгласие с ескалацията на санкциите срещу Русия, призовавайки за "балансирана позиция" по отношение на кризата.

„Притеснени сме, защото ние виждаме разширяване на руското влияние в много сектори тук", казва високопоставен европейски дипломат в София. „Когато става въпрос за санкции, българите са потенциалното слабо място на Европа, което може да бъде проблем".

България, най-бедната страна-членка на ЕС, е потенциално по-уязвима при политически провал на решение на кризата, в сравнение с други страни зад бившата Желязна завеса.

Паркинсън посочва в материала си, че министерствата на външните работи и икономиката, както и руското посолство в София не са отговорили на исканията за интервю или разговор по темата, а от БСП, представена като "пряк наследник на комунистите, управлявали до падането на Берлинската стена", непрекъснато обяснявали, че са за европейско бъдеще и че Сергей Станишев е и лидер на ПЕС.

"Всички са се вторачили в Украйна, но кризата притежава потенциал за т.нар. меко разпадане на ЕС. Много разнопосочни са интересите на поляците и балтийските републики от тези на България, която не иска промяна и смята европейската позиция спрямо Русия за ненужно враждебна", е цитиран и Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

Не е изключено тази двойнствена позиция на властите в България да е свързана с кампанията за евроизборите, но резултатът от този вот показва, че опитите да се демонстрира една по-меко отношение към Москва не е донесло нищо на социалистите, се посочва още в статията.

"Въпреки това социолозите отбелязват, че руската пропаганда, разпространявана от руски телевизионни канали и промосковски вестници, е все по-ефективна сред българите", пише Паркинсън. "Докато ЕС се занимаваше с дълговата си криза, руското икономическо присъствие - особено в енергетиката и медиите, се разширява. Русия е вторият след Германия външнотърговски партньор, а българското външно министерство твърди, че едни по-тежки икономически санкции срещу Москва биха засегнали около 2000 компании с близо 80 хил. служители".

Цитира се и Боряна Димитрова от "Алфа рисърч", според която "в момента България е разкъсвана между две реалности. ЕС не донесе благосъстоянието, на което мнозина се надяваха, а същевременно мнозина изпитват носталгия по съветското минало. Наричаха ни Троянският кон на Русия в ЕС заради миналото ни, но днес това може да се окаже вярно".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

54
rate up comment 9 rate down comment 0
deant
преди 10 години
И последно - сега ще дойде някой и ще ми каже - МИ НАПРАВИ ТИ ПАРТИЯ И ПОВЕДИ НАРОДА.Добре, ама вие готови ли сте да пролеете кръв? Защото аз партия няма да правя...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
53
rate up comment 11 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Погледнете точка 1. Имаме субекти съвсем реално вклинили се в полезрението ни чрез милиарди похарчени в медийни реклами, агитации, мозъчни промивки по форумите. ВКЛЮЧИТЕЛНО, че трябвало да се гласува задължително, ако искаш да "подобриш" нещо. И какво правиш - мулето отива да гласува и вижда 5 избора - БСП, ГЕРБ, РБ, ДПС, ББЦ. Питам ви аз - това избор ли е? Как можеш съвсем обективно да повярваш, че някоя от тези групировки може да те извади от блатото.3. Сами сме си виновни и то само в това, че сме прекалено цивилизовани (нещо пак наложено ни) за да нахлуем в МС и НС и да ги изкараме и пребием с камъни всичко що е вътре. ТОЧКА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 8 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 10 години
Хааахахаха...! Ти на това, което се прави срещу Русия в момента пред очите на цял свят и напук на интересите на Европа КОНСПИРАЦИЯ ЛИ МУ ВИКАШ? Заканите и действията в посока на финансовото и икономическо смазване на Русия много конспиративно ли ти звучат? хахаха....!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 10 rate down comment 1
deant
преди 10 години
вие сега по-долу се карате на чии нож да се подложите ли? *** те руснаците ни казвали какво да правим. Преди това имаше едни други дето уж американците им казвали какво да правят. Ходеха през ден на инструктаж там. Вие нормални ли сте? "Виновни са българските политици", "Сами сме си виновни". 1. Първото не е вярно, защото нашите политици не ИЗЛИЗАТ от народа. Пресен пример - Бюреков. Човека с бездънната касичка. С бездънна касичка може да си купиш власт дори без да купуваш ***. Съвсем легално можеш да излееш 1 млрд в медийно присъствие и промивки на нормалните избиратели. А сега си представете още поне 2 такива формации. Това не са БЪЛГАРСКИ политици. Това са марионетки подплатени с много пари, пари, които може да сте сигурни се плащат отвън. Дали от Запада, дали от Изтока - дали от двете.2. Ние сами сме си виновни - веднага казвам защо това е извън нашия контрол да променим, и ние НЕ сме виновни, защото нямаме реално лостовете с които да го променим. Следва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 5 rate down comment 1
data
преди 10 години
Не вярвам в теориите на конспирацията . Съжалявам :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 2 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 10 години
Даже и самата Москва, ако много знае.... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 6 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 10 години
Да, така изглежда и всички трябва точно това да виждат - когато комунистите дойдат на власт в България и погледнат към Русия, докарват държавата до фалит! Толкова е просто и лесно за разбиране! Даже прекалено лесно! Като да обядваш с хамбургер - да си изядеш едновременно салатата, основното и гарнитурата с една ръка, докато с другата си караш колата! хахаха!Някой ден като се поразмислиш, може и да се сетиш и че е възможна и другата, обратна причинно-следствена връзка - фалитът е винаги заплашва тези, които гледат към Москва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 8 rate down comment 2
data
преди 10 години
Прав си . Просто комунистическото управление се движи от дефолт до дефолт по външния дълг . от дефолта 1990 г. до дефолта 1997 г. За толкоз им стига акъла
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 7 rate down comment 8
Mavi Goz
преди 10 години
Само във връзка с твоя пост 39 - ДА!!! Точно така - до 1996 г. никой в България още не беше беден, нито някой подозираше какво ни чака! Аз съм частник от 1991 и помня, че по това време българските фирми никнеха като гъби и нямаше безработни и гладни! България беше смазана за 4 години - 1997 - 2001 г.!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 8 rate down comment 3
data
преди 10 години
Мави , аз не съм радиото и се опитвам да защитавам тезите си с фактология . Не я карам на спомени . Та доста голям процент от хората са доволни . Проблема за който говориш се дължи основно на демографията . А демографията се влошава заради липсата на предвидима среда и усещане за справедливост , който не са икономически величини . Ако искаш може да поговорим за това и как лошите от Ес ни натискат да изгоним кратуните от съдебната система *** ние не щем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още