IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нискоквалифицираните мигранти от ЕС ще работят на Острова само с разрешителни

Първите официални данни за нетната миграция след референдума за членството в ЕС показаха спад на броя на имигрантите в страната

12:05 | 25.08.16 г. 14
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Нискоквалифицираните мигранти от ЕС ще трябва да кандидатстват за разрешителни за работа във Великобритания, след като тя напусне съюза. Това предвиждат планове, обсъждани в момента от британските министри, съобщава вестник Daily Telegraph, цитиран от БТА.

Сър Дейвид Меткаф, ръководител на британската Консултативна комисия по въпросите на миграцията, заяви пред вестника, че броят на мигрантите и прекараното от тях време в Обединеното кралство ще могат да бъдат контролирани, ако бъдат въведени разрешителни за работа. Той посочи, че планът ще бъде "доста ясен" и може да се основава на предишната система за разрешителни за сезонна работа в земеделския сектор.

Сър Дейвид Меткаф заяви пред Daily Telegraph, че разрешителните за работа могат да бъдат използвани, за да бъде намален броят на мигрантите от ЕС, работещи в търговията на дребно, строителството и хранително-преработвателната промишленост.

Британският премиер Тереза Мей се зарече, че ограничаването на нетната миграция ще бъде "абсолютен приоритет" при преговорите за Brexit въпреки предупрежденията от ЕС, че Великобритания ще бъде принудена да напусне единния пазар.

Днес излязоха първите официални данни за нетната миграция след референдума за членството в ЕС. Докладът изненадващо показа, че броят на имигрантите, пребиваващи от по-дълго време в страната, се е понижил до 327 хил. души за годината до края на март, което с 9000 души по-малко спрямо същия период на 2015 г.

Общата имиграция също е намаляла с 11 хил. човека до общо 633 хиляди - което все пак е едно от най-високите нива, а емиграцията се е понижила с 2000 до 306 хил. души, съобщава Financial Times, цитирайки данни на Националната статистическа служба. 

Нетната миграция на граждани от ЕС във Великобритания е намаляла с 4000 души до 180 хил. човека за периода.

Броят на имигрантите през март все пак е много по-висок от заложената от правителството цел за ограничаване на нетната миграция до "десетки хиляди" от "стотици хиляди", постигането на която министри от кабинета открито поставиха под въпрос.

Вчера Консултативната комисия по въпросите на миграцията излезе с нов доклад, в който се посочва, че нискоквалифицираните мигранти са подложили "на допълнителен натиск жилищните, образователните, здравните и транспортните услуги". В доклада на Консултативната комисия по въпросите на миграцията се отбелязва също, че мигрантите вече съставляват 2 милиона от 13-те млн. нискоквалифицирани работници във Великобритания - тоест всеки седми.

В документа се казва: "Основните ползи са за работодатели, които не могат да си намерят достатъчно британски работници. Мигрантите печелят от това, че получават по-високите заплати в сравнение с тези в родната си страна. Цената за това, която често пъти идва за сметка на определени населени места или сектори, включва рязко изменение на структурата на населението в определени райони, като е възможно това да се отрази на интеграцията; допълнителен натиск върху жилищните, образователните и транспортните услуги; сериозна експлоатация на някои мигранти поради недостатъчно прилагане на минималните стандарти за труд".

Във връзка с миграцията Лорд Андрю Грийн, председател на аналитичния център Migration Watch, каза: "Изключително важно е преговорите за Brexit да доведат до намаляване на миграцията от ЕС. Това означава ограничаване на нискоквалифицираните работници, чийто ефект върху икономиката в най-добрия случай е неутрален и които поставят под сериозен натиск обществените услуги. Една от идеите, които си заслужава да бъдат обсъдени, са разрешителните за работа".

През май, малко преди референдума за ЕС, официалните статистически данни показаха, че нетната миграция за 2015 г. е била 330 хил., вторият най-висок дял, отчитан някога. Увеличението на миграцията се дължи на вълната от румънци и българи, дошли във Великобритания, откакто ограниченията за тях бяха премахнати през януари 2014 г. Сега те са почти една четвърт от всички мигранти от ЕС.

Министърът на вътрешните работи Амбър Ръд и министърът на външните работи Борис Джонсън вече заявиха, че правителството вече няма да си поставя изрични цели за намаляване на нетната миграция. Премиерът Тереза Мей обаче впоследствие каза, че е ангажирана със свеждането на нетната миграция до десетки хиляди хора.

Източник от Downing Street пък каза: "Намаляването на броя на мигрантите от ЕС ще бъде абсолютен приоритет при преговорите по споразумението за Brexit. Ще се работи и за намаляване на нетната миграция на граждани от страни извън ЕС".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

3
rate up comment 11 rate down comment 4
misanthrope
преди 7 години
:) Абе нещо си се объркАл да ти кажа :) Ще си го преместят англичаните от левия крачол в десния, че българите, румънците и поляците ще ги лишат от присъствието си. Нали не мислите наистина, че на тях се крепи Британия?А за работа си прав, работа има колко искаш и в БГ, пари нема :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 5
Lucifer
преди 7 години
Моя съвет към гурбетчийте на острова е да накажат мързеливите англичани с отсъствието си и ги оставете с още по-мързеливите им пакистанци, индийци ивсякаква друга колониално-ръждясала ***. Работа в ЕС и извън ЕС има достатъчно. Островните дерибеи не заслужават труда ви и скоро ще усетят липсата на роби както от колонийте си така и от ЕС. НАКАЖЕТЕ ГИ!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 1
misanthrope
преди 7 години
"Увеличението на миграцията се дължи на вълната от румънци и българи, дошли във Великобритания, откакто ограниченията за тях бяха премахнати през януари 2014 г. Сега те са почти една четвърт от всички мигранти от ЕС."При цялото ми уважение, това е абсурдно. Да са 1/4 от пристигналите за година.. пак може и да повярвам, НО нетно, на фона на поляците и испанците, които от години прииждат към Британия, хич не ми се вярва
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още