IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Историческата победа на СИРИЗА насочва Гърция към сблъсък с Европа

След оповестяването на резултатите еврото падна до най-ниското си ниво от 11 години насам

08:16 | 26.01.15 г. 49
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Историческата победа на СИРИЗА насочва Гърция към сблъсък с Европа

По време на извънредните парламентарни избори в неделя гръцките избиратели решиха да докарат на власт радикалната лява партия СИРИЗА, която обаче не успя да постигне абсолютното мнозинство. По време на предизборната кампания левицата обещаваше преди всичко край на мерките за строги икономии на силнозадлъжнялата страна. Председателят на СИРИЗА Алексис Ципрас сигнализира на партньорите от ЕС още в изборната нощ готовност да се говори за "справедливо и трайно решение", предава Ройтерс.

Както съобщава рано в понеделник работещата с вътрешното министерство агенция за проучване на общественото мнение Singular Logic, левицата получава при преброяване на почти 95% от бюлетините 36,4% от гласовете (през юни 2012 г. - 26,9%), като с това ще има 149 или най-много 150 места в гръцкия парламент. Така партията на Ципрас не успя да получи абсолютното мнозинство в парламента с общо 300 места. 



Междувременно еврото поевтиня след изборната победа на СИРИЗА до най-ниското си ниво от 11 години насам. В понеделник рано сутринта в азиатската търговия в Токио еврото се търгуваше за 1,1098 долара – най-ниското ниво от септември 2003 г. Впоследствие европейската валута се възстанови леко, но все пак се търгува със спад от 0,8% спрямо късната търговия в САЩ в петък. Към японската валута еврото се разменяше за 131,12 йени. Причина за поевтиняването на еврото са рисковете от по-голяма несигурност в икономиката на Европа

Изборите бяха очаквани с нетърпение в целия свят. Гърция отчаяно се нуждае от ефективно правителство. Помощната програма на международните партньори изтича в края на февруари и ако няма ново споразумение, страната може да фалира скоро.

Ципрас вече заяви, че неговото бъдещо правителство ще преговаря с партньорите в ЕС по отношение на дълга на страната. По думите му няма да има катастрофален спор, но Гърция няма повече да се примирява с „диктата на международните донори“.

„Гърция обръща страницата, оставяйки в миналото мерките на жестоки икономии и петгодишното унижение", заяви Ципрас пред хиляди поддръжници на партията му, празнуващи в центъра на Атина.

По думите му резултатът от предсрочните парламентарни избори означава, че "тройката" международни кредитори (Европейският съюз, Европейската централна банка и Международният валутен фонд) остава в миналото.

Управляващите досега консерватори и социалисти се сринаха и сега минават в опозиция. "Нова Демокрация" е втора с 27,8% от гласовете (юни 2012 г.- 29,7 на сто). Така тя ще има 76 места в парламента. Досегашният коалиционен партньор на консерваторите – социалистическата ПАСОК има само 4,7% (юни 2012 г. - 12,3 на сто), а с това - 13 места.

Третата парламентарна сила се очертава да са крайно десните националисти от "Златна зора" с 6,3% от гласовете, което значи 17 депутатски места,а след нея се нареждат новата лявоцентристка To Potami (Реката) с 6%, комунистите с 5,5% и 15 депутата, ПАСОК с 4,7% и консервативните "Независими гърци" с 4,7%.

Досегашният председател на парламента Евангелос Меймаракис се очаква да посети в понеделник следобед президента Каролос Папуляс в резиденцията му, за да го информира за резултатите от изборите, предава DPA. Впоследствие президентът трябва да даде на Ципрас като ръководител на най-голямата партия тридневен проучвателен мандат за сформиране на коалиционно правителство.

Формирането на такова правителство под ръководството на Ципрас се считаше в понеделник сутрин за повече от сигурно. Две от по-малките партии, популистката дясната партия „Независими гърци“ и партията на политическия център To Potami, вече са се съгласили да участват в управлението. Анализатори не изключват и сформиране на правителство на малцинството, водено от Алексис Ципрас.

ЕС и Международният валутен фонд (МВФ) помогнаха на Гърция досега със заеми за около 240 млрд. евро. В еврогрупата сега се обмисля продължаване на гръцката спасителна програма след 28 февруари. Финансовите министри от еврозоната ще обсъдят още днес пътя пред страната, макар че конкретни решения все още не са планирани.

Победата на СИРИЗА маркира по удивителен начин отвращението на мнозина от политическия ред в Европа, която от десетилетия насам се управлява от „православен центризъм“, докато мнозина описват СИРИЗА като марксисти, пише WSJ. Тази победа описва и предизвикателствата, отправяни от други радикални партии, като дясната партия „Национален фронт“ във Франция и новосформираната левицата „Подемос“ в Испания, и е напът да сблъска Гърция с Германия и други държави от еврозоната.

Успехът на СИРИЗА повдигна опасения сред икономистите и консерваторите на Стария континент. Гуверньорът на германската централна банка Bundesbank Йенс Вайдман настоя бъдещото правителство на Гърция да продължи по пътя на реформите. „Гърция все още е зависима от програмата“, заяви Вайдман пред ARD. „Това означава, разбира се, че такава програма може да съществува само, ако са спазени договорките".

Съобщение в Twitter на британския премиер Дейвид Камерън предупреждава, че резултатът в Гърция ще „повиши икономическата несигурност в Европа“.

 

Президентът на Германския институт по икономическите въпроси Марсел Фратчер счита резултата от изборите за „лоша новина за Европа и Гърция". Неочаквано силният резултат ще направи бъдещото правителство по думите му много по-уверено и агресивно срещу своите европейски партньори, казва той пред Rheinische Post. Ако спорът за публичните финанси на Гърция ескалира, това би могло да доведе до сътресения в цяла Европа.

Европейската централна банка не изключва отписване на част от дълга, но отхвърля собственото си участие.

„Не може ЕЦБ да решава дали Гърция има нужда от намаляване на дълга си", заяви членът на управителния съвет Беноа Кьоре пред Handelsblatt. Това според него е политическо решение. Централната банка няма да се съгласи на облекчаване на дълг по отношение на гръцките държавни облигации, които са в банката. Това е юридически невъзможно, смята Кьоре.

Кадри от изборната нощ вижте в галерията на Investor.bg!

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 21 rate down comment 5
data
преди 9 години
По скоро опасността е Ципрас ( и Гърция) да стане удобната боксова круша за назидание на цяла Южна Европа . Ципрас няма полезен ход срещу Меркел и Северна Европа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 9 rate down comment 1
RSG
преди 9 години
Това не е резултат от това което се случва в Гърция а резултат от това което се случи миналата седмица, пазарите изкунсумираха новината че ЕЦБ ще налива ликвидност но такава все още няма, така че търсенето на евра е по голямо в резултат от нормалните търговски взаимоотношения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 9 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
абе тя ше получи, ама после те ше получат х3 от нея ... всичко има reverse. Гърция нито военно, нито икономически може да се защити, никак просто никак и ше им се наложи да слушат, защото сега ше има пак 2 дена иху и после тиху.ЕС ако иска да ги размаже, може и то доста, а ЕС са гадове и то големи гадове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 10 rate down comment 3
Pivoley
преди 9 години
Гърция върви към фалит, а еврото поскъпва. Какво ли означава това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 19
kalendar
преди 9 години
слагаме ли пари, че Меркел ще получи огромна плесница от Ципрас:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 30 rate down comment 2
RSG
преди 9 години
Ами като искат да си ходят гърците от ЕС, няма нужда насила да ги държим.Въобще не ги подкрепям и смятам че е много опасно да им се симпатизира и подражава. А за да не ги последваме - оставка на ръководството на БНБ, не искам децата ми да имат 200% дълг от БВП заради изпълнения като с КТБ. "Човек и добре да живее умира".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 25 rate down comment 3
Eon
преди 9 години
А на тоя Ципрас как могат да му вярват не знам. Явно са много слънчасали. То едни сладки приказки: "демокрация, солидарност, кооперативност". Какъв си го нахендриха с тоя - ще усетят след време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 31 rate down comment 3
Eon
преди 9 години
Гърците га ядоха кифтетата с 15 заплати и помощи и като крадяха като луди не реваха. Айде моля ти се. То не става цял ден да си бараш инструмента и да караш на помощи. Да не си отварям устата какви неща съм чувал от хора, които живеят в Гърция, как крадат, че ще ви побелеят косите.Ние сме на същия хал, само че гръцките политици даваха и на народа, ама нашите само за себе си крадат. :))) хахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 2
pecan
преди 9 години
и оня ден мислех същото да ти напиша:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 4
pecan
преди 9 години
леко с прогнозите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още