IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

10 млрд. причини защо Русия няма да спре доставките на газ за Турция

Турция разчита на държавния "Газпром" за около половината от доставките си на природен газ

14:05 | 25.11.15 г. 28
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Турция разчита на Русия за около половината от доставките си на природен газ, като платила на държавната "Газпром" 10 млрд. долара за миналата година. Това прави енергийните им отношения непривлекателна мишена за отмъщение, коментира Bloomberg.

С такъв голям залог и за двете страни Русия може да потърси друг начин да отговори на свалянето на военния си изтребител от Турция във вторник. Руският заместник-министър на енергетиката Анатоли Яновски заяви, че доставките към Турция ще продължат съгласно договора. В дългосрочен план Турция може да намали зависимостта си от руски газ чрез алтернативни доставки.

„Турция вероятно няма да иска да спре съществуващите енергийни договори, но това почти сигурно означава, че тя ще започне да търси алтернативни енергийни отношения“, казва Джон Робъртс, специалист по енергийна сигурност в Methinks в Шотландия. „Двете очевидни опции са да стане клиент на втечнения природен газ на САЩ или на Иран“.

Отношенията между Турция и Русия вече бяха напрегнати, още преди руският изтребител да бъде свален, а разговорите за нов газопровод бяха в застой, коментира Александър Корнилов, анализатор в Alfa Bank в Москва.

Миналата година президентът Владимир Путин каза, че Турция ще стане енергиен хъб за Южна Европа и предложи изграждането на газопровода "Турски поток" под Черно море. С конфликта в Сирия обаче базираният в Москва "Газпром", най-големият производител на природен газ в света, заяви миналия месец, че ще намали капацитета на планираната връзка до Турция и съответно до Европа с 50%. Предложеният газопровод ще помогне на Русия да намали зависимостта си от транзита през Украйна, който се използва за доставката на над 10% от газа за Европа.

"Турски поток" е излишен, тъй като вече има съществуващ преносен капацитет до Турция и останалата част от Европа, заяви инвестиционната банка Сбербанк в съобщение до клиентите си.

Проектът вече бе намален до две тръби от първоначалните четири. Накрая само една от тях може би ще бъде пусната в експлоатация, казват от Сбербанк.

Макар че Турция не може веднага да се раздели с руските доставки, тя все още има възможност за борба с ответните ходове на Русия, като заяви твърда позиция по цените или заплаши със съкращения, твърди Сийбрен де Йонг, анализатор в Centre for Strategic Studies в Хага.

Обемът на продажбите в Турция възлиза на 17% от общия износ на Газпром извън страните от бившия Съветски съюз, сочат данни на компанията.

Иран вече изнася природен газ до Турция и планира да разшири износния си капацитет с все по-възможното вдигане на санкциите, свързани с ядрената му програма. Американската Cheniere Energy Inc. планира да изпрати първия си танкер с втечнен природен газ от САЩ през януари.

Американският президент Барак Обама призова във вторник за намаляване на напрежението между Турция и Русия, тъй като войната на думи помежду им застрашава да подкопае усилията за единен фронт срещу „Ислямска държава“.

„Основното е, че от военна и стратегическа гледна точка те може да поискат да теглят чертата и да кажат, че нещата са отишли твърде далеч, но това няма да бъде особено мъдро“, казва де Йонг. „В крайна сметка ако си положил толкова много усилия за постигането на това процъфтяващо енергийно партньорство с Турция, всичко това ще отиде на вятъра“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 22 rate down comment 16
bgMan
преди 8 години
Изглежда така все едно статията е писана от този дето пишете речите и обръщенията на американския мюсюлманин Барак Обама.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 8
khao
преди 8 години
само че ние нямаме конфликт тук, а само инцидент .... при конфликт е ясно :) ... така че логиката им е правилна, това което си написал ти е обратно на тяхната логика.Те казват .. България плаща 1,5 млрд за газ и заради това каквито и санкции да им направим те ще продължават да ни продават, което и става ;) ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 31 rate down comment 21
misanthrope
преди 8 години
Логиката в тази статия е съвсем перфектна, друг е въпросът, че на русофилите не им се вярва, че Русия има нужда от денежки не по-малко, а дори повече, отколкото Турция и ЕС, че даже и България, от руски газ.Както цяло, Путин много гордо и назидателно ни сочеше с пръст - какво си мислите вие, дребни българи, аз мога да си намеря пазар на газа и без вас - Турция, Гърция, Сърбия, Китай само чакат да работим заедно. Да ама не, гърците се снишиха, сърбите с половин уста му казаха че предпочитат да не правят нищо с него, с Китай и там - застой а турците - огън в гърба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 22
studioaa
преди 8 години
Ако следваме вашата безумна логика България щеше да има поне милиард и половина причини ДА НЕ ВЪВЕЖДА САНКЦИИ СРЕЩУ РУСИЯ, но такива санкции бяха въведени. Логиката в тази статия явно е дело на някой първолак, защото всички завършили училище знаят, че сигурност винаги е с по-висок приорите от икономиката и при евентуален конфликт газта ще бъде спряна БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ ОТ ЗАГУБИТЕ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още