IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как ще ги стигнем пенсионно чилийците

Сред причините капиталовият пазар в южноамериканската страна да е апетитен за инвеститорите е частната пенсионна система, пише Методи Цанов от ЕКИП

15:10 | 22.02.15 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как ще ги стигнем пенсионно чилийците

Често, когaто нещо в икономиката или политиката на родната сцена куца, българите започват да правят сравнение със страните от Западна Европа и САЩ, които по презумпция се смятат за образец на добрия живот. Западният свят обаче доста се е променил за последните няколко десетилетия и от символ на капитализма и личната свобода днес той по-скоро се характеризира с големи държавни разходи и дълг, следствие от т.нар. "социална държава". Ако търсим повече свобода и личен избор, отговорът понякога се намира на места, за които много хора не подозират, пише в свой анализ Методи Цанов от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Чили е относително най-богатата страна в Южна Америка (измерено като БВП/глава на населението по паритет на покупателната способност), известна по-скоро с особеностите на своята география, отколкото с икономическите си постижения през последните 20-30 години. Чили обаче е държава, от която България може да научи много що се отнася до най-проблемните сектори на родна почва, а именно здравеопазване, енергетика, образование и пенсионно дело.

Във всички тези отрасли в латиноамериканската страна съществуват пазарни механизми, които осигуряват високо качество на разумни цени посредством конкуренция. Например чилийските данъкоплатци имат правото да избират дали да ползват услугите на държавното здравеопазване или да пренасочат задължителната здравна осигуровка от 7% към избран от тях частен здравен фонд. В енергийната сфера 100% от производството и дистрибуцията на електричество се извършва от частния сектор, което създава конкуренция на всички нива по веригата и както можете да се досетите липсва такова нещо като дефицит създаден от изкуствено определяне на цени, с цел водене на социална политика и купуване на гласове. Образователната система в Чили работи на ваучерен принцип, което позволява на частните учебни заведения да се конкурират с държавните, което от своя страна постоянно създава натиск за подобряване на услугата. Не на последно място, а и доста актуално с оглед на случките от последните няколко месеца в България, Чили използва пенсионен модел, към който целият свят трябва да се стреми.

История

Чили е първата държава в света, която прилага напълно частна пенсионна система, където всеки данъкоплатец разполага с лична сметка, управлявана от посочен от него пенсионен фонд. Сегашният пенсионен модел в Чили е въведен през 1980 г. от социалния министър на страната по това време Хосе Пинера, с помощта на икономисти от школата на Милтън Фрийдмaн, известни като "Чикагските момчета". Рязкото преминаване от напълно държавен разходо-покривен модел към т.нар. капитало-натрупващ модел става по време на авторитарното управление на Аугусто Пиночет. Това до голяма степен улеснява смяната на системата, но именно тази рязка промяна в курса е гаранция, че политиците в последствие няма да дадат заден ход на плавния преход към частни спестявания, какъвто е случаят в България в момента.

Как работи пенсионната система в Чили?

Всеки работник е задължен да отделя 10% от брутната си заплата всеки месец, което представлява неговата месечна вноска в избрания от него пенсионен фонд. По последни данни на пенсионния регулатор в Чили в момента на пазара оперират шест фирми, като всяка фирма управлява по пет пенсионни фонда в категории от A до E, като A е най-рисков, който носят за вложителите и съответно по видовете активи, в които се инвестират парите. Фирмите се конкурират както по реализирана доходност на своите фондове, така и по административните такси, които налагат на своите клиенти за управление на техните спестявания. Според последните данни за ноември 2014 г. таксите варират от 0,47% до 1,54%, а средно претеглената стойност е 1,39%. Пенсионните фондове в Чили имат правото да инвестират до 80% от своите средства извън Чили, но средно те отделят 40% за покупки на чужди активи, като концентрацията на инвестициите е в развиващи се пазари.

Как се справя пенсионната система в Чили?

Средната годишна реална доходност, изчислена след като се премахне ефекта от инфлацията, на пенсионните фондове в Чили от септември 2002 г. до декември 2014 г. варира от 4,19% до 6,91% в зависимост от фонда, който управлява средствата. За последните 12 месеца среднопретеглената реална доходност на всички фондове е 11,4%, като за сравнение средната номинална доходност за депозит в България в левове е вече под 2,5%.

Активите на пенсионните фондове в Чили към края на декември 2014 г. достигат малко над 165 млрд. щатски долара, или 69,5% от БВП на държавата. В България парите управлявани от частните пенсионни дружества са около 8 млрд. лева, или малко под 10% от БВП.

Ако погледнем числата в международен план, по данни на ОИСР Чили се нарежда на 8-мо място в света по относителен дял на активите управлявани от частни пенсионни фондове през 2013 г., като по този начин страна е непосредствено пред някои европейски държави като Ирландия, Дания, Испания и Италия.

Таблица – Показатели за пенсионните фондове в Чили

Източник: Чилийски пенсионен регулатор (Superintendencia de Pensiones)

Предимства на частната пенсионна система в Чили

За своето съществуване от почти 25 години частната пенсионна система в Чили е донесла и продължава да носи куп предимства не само за директните бенефициенти, но и на цялата страна, т.е. има наличие на т.нар. позитивни външни ефекти. За ползвателите на услугата частният пенсионен модел дава право на избор и право на собственост върху личните спестявания. Тези две характеристики са изключително важни и тяхната липса при разходно-покривната система създава стимул хората да се стремят към плащане на възможно най-малко осигуровки, които представляват квази-данъци, и получаване на възможно най-голяма пенсия възможно най-дълго време.

В Чили всеки работник може по всяко време да следи какво се случва с неговите пари, къде се инвестират те, каква е доходността през всеки отделен месец и получава правото да премести по всяко едно време парите си в друг фонд, което създава ожесточена конкуренция между фирмите на пазара. Освен това наличието на частни пенсионни фондове позволява на всеки работещ сам да определя своите старини, а не да разчита на политически решения.

Що се отнася до позитивните външни ефекти частните пенсионни фондове спестяват пари на данъкоплатците, тъй като всяка една разходно-покривна система рано или късно започва да трупа дефицити поради постоянното увеличаване на продължителността на живот на хората и влошаващата се демография. С други думи приходите на държавната пенсионна система не могат да покрият разходите за осигуровки и разликата се попълва от постъпления от други данъци. Например дефицитът на НОИ, включващ разходи за всякакви социални плащания, за 2015 г. ще е почти 5 млрд. лева, което е повече от 11 пъти над бюджета, предвиден за образование.

Не на последно място частните пенсионни фондове спестяват ресурс за разлика от разходо-покривната система, където събраните пари от вноски се харчат на момента. Този ресурс впоследствие често се инвестира на капиталовите пазари. Има ли нужда да казваме, че капиталовият пазар в Чили е най-развитият и най-апетитният за инвеститорите в цяла Латинска Америка? Това създава конкурентен ресурс на традиционното банково кредитиране за финансиране на местните компании, което от своя страна създава работни места и икономически растеж.

Oт изброените ползи ясно се вижда, че една такава система доминира и икономически и социално "конкурентната" разходо-покривна система. Затова, когато се подхвърлят популистки предложения от политиците за фундаментална промяна на пенсионния модел в България, трябва добре да се замислим какво цели с един такъв ход и какви биха били последиците. Пенсионният модел в България трябва да върви все повече към такъв базиран на лични спестявания, ако искаме да си гарантираме по-сигурни старини и по-малко зависимост от политиците.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 14 rate down comment 2
993
преди 9 години
Ти изобщо чел ли си я тази статия, където солидарната система се нарича "Схема на Понзи"! Изобщо ясно ли ти е за какво се говори в тази статия? Разбира се, че разни ляво мислещи и комунисти искат да раздават солидарно в Чили, без да е ясен приноса на всеки! Защото при индивидуални вноски и партиди истината лъсва! Интересното е, че в България уж "дясна" партия като ГЕРБ говори "врели некипели"... А тъпанарчето Горанов, вече доста пъти се "изходи"на метеното," не само за пенсионните фондове, но и за дълга и за регистъра на банковите сметки... Бойко трябва да си го прибере това малко некадърно създание, ако иска да не му падне рейтинга... и правителството!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 6 rate down comment 8
misanthrope
преди 9 години
Толкова КАКВО? Уефчета? Доларчета? Зуатце? КАКВО ?Кое не разбирате? Цената на всичко, се определя от търсенето и предлагането на дадено място в даден момент. Ако на на мястото Х в дадения момент има мнгого пенсионери, те нищо не предлагат, само потребяват и малко млади ( които предлагат нещо) то ОЧЕВИДНО имаме огромно търсене и минимално предлагане и цената става НЕПОСИЛНА.Няма никакво значение дали вземаш 200 лева и билета за автобус е левче или вземаш 2000 лева а билета е 10 лева.Пари, злато, акции, всичко това е само прах в очите на счетоводителите по душа, дето мерят нещата в пари и нули. Не приятелю, нещата се мерят в храна, отопление, осветление, транспорт, здравеопазване
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 12 rate down comment 2
Гари
преди 9 години
Мизантропе, при капитало натрупващ модел всеки осигурява себе си така че няма никакво значение демографията. Колкото си внесеш сам за пенсия, толкова и ще получиш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 8 rate down comment 7
misanthrope
преди 9 години
Един път и аз да се съглася с форекс мастера. Успеха на който и да е пенсионен модел е изцяло зависим от демографията. Ако има повече млади хора, всеки модел ще е успешен. Ако населението застарява - всеки ще се провали. Както казват индианците АЗ КАЗАХ!:)В този аспект, лековете на застаряваща Европа са два1) Да си внесе млади2) Да направи фондове, които придобиват активи на места, с добра демография, а именно Азия и да се надяват, че няма да ги окрадат ( самия фонд най-вероятно или пък някоя местна революция)П.С. Сетих се един вицКогато един турчин навърши 18, отива да си търси работа в ГерманияКогато немец навърши 18, отива да търси баща си в Турция :DТе така
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 0
fortiss
преди 9 години
Защото няма такси за уж управление !!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 9
suniverse
преди 9 години
WILL CHILE END ITS PRIVATE PENSION PROGRAM?http://***.atlasnetwork.org/news/article/will-chile-end-its-private-pension-programИнтересно в най-скоро време наглите шарлатани коя държава от Африка или западнала Азия ще дават за пример, когато и Чили закрие "чилийската пенсионна система" базирана на "капиталов принцип"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 5
Атанасио
преди 9 години
Моята идея е да информирам ,запозная повече хора с 3-те планетарни катастрофи а те да информират още и т.н. като геометрична прогресия за да натискаме държавните власти да вземат правилните мерки защото търг.споразумение между САЩ и ЕС няма да помогне и т.н. описал съм основните стратегии - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558Нещата се знаят като цяло но не се вземат сериозни мерки и причината е сгрешните запаси на петрол - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 Стратегията на Свен Теске,Greenpeace International - http://zazemiata.org/v1/fileadmin/content/energy/docs/Briefing_ER_2012_BG.pdfе сгрешена ,защото няма как към 2050год. да сме 40% зависими от петрола тоест 2030год.(и дори 2025год). трябва да сме 40% зависими
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 7
Атанасио
преди 9 години
В Уикипедия - Земя е добре обяснено но колко е обема ,тегло и т.н. но не е дадено колко е водата - http://***.greentech.bg/?p=28459 т.е. да е пазим чиста а не да се слагат 600 химикала за фракинг и добив на шистов газ което е престъпление срещу човечеството.Водата също е изчерпаем източник и засега свършва бавно чрез фотосинтезата.За петрола е страшно ,че свършва а шистовият е престъпление срещу човечеството и т.н. Хората трябва да знаят ,че идват 3 планетарни катастрофи и може да се избегнат ако се вземат мерки веднага и правилните - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972 Става въпрос за науки от геология(колко петрол има) до 1-2-3 закон на термодинамиката.Казано иначе земята е ''топка'' т.е. затворена система и не може да има непрекъснат растеж на БВП-то и т.н. темата е голяма
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 6
Атанасио
преди 9 години
искрено ме разсмиваш и к'во като са били на луната ?! ,и що не почетеш малко факти - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562477570697138Става въпрос за нарушение на Конституцията и ГЕНОЦИД - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 3
rover
преди 9 години
Забравил си да напишеш, че американците не са били на Луната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още