IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Поскъпването на златото – отрицание на капитализма?

Едни търгуват, за да се предпазят от инфлация, други – от дефлация, което показва, че то се приема като „наказателен вот“ срещу системата

14:28 | 22.03.11 г. 19
Автор - снимка
Създател
Поскъпването на златото – отрицание на капитализма?

Търговията със злато е протичала по доста ясен и предвидим начин през последните 30, или дори 1000 години. Жълтият метал, в прилични количества, се е разглеждал като средство за запазване на стойността и предпазване от инфлация, пише Джон Мелой, изпълнителен продуцент на Fast Money.

През последните две и половина години обаче, в средата на финансовата криза, нещо се промени, посочва той.

От 1976 до ноември 2008 година в случаите, когато индексът на потребителските цени тръгнеше нагоре, това правеше и цената на златото. През последните две години обаче златото върви нагоре, както при спад на индекса (дефлация), така и при инфлация, показват изчисления, цитирани от автора.

Това повдига съвсем естествения въпрос какво представлява покупката на злато.

Изненадващо, много трейдъри определят покупката на злато като почти нихилистично отрицание на настоящата глобална пазарна система. Златото продължава нагоре, тъй като все повече и повече хора не искат да плащат за поддържането на капиталистическа система, в която банките са твърде големи, за да бъдат оставени да фалират, Федералният резерв изкупува ДЦК на свободния пазар, а правителствата съвсем открито и координирано се опитват да девалвират парите точно пред очите ни.

„Мисля за златото като за протестен вот срещу капитализма“, коментира Никола Кола, главен пазарен стратег на ConvergEx Group. “Понякога знаем, че нашият кандидат няма непременно да спечели, но искаме когато се преброят гласовете, да стане ясно, че хората не са съгласни с никой от предложените им кандидати“, посочва той.

Откакто корелацията между златото и инфлацията е прекъсната, жълтият метал е поскъпнал с над 80 на сто.

„В момента има точно толкова несигурност за бъдещето, колкото имаше и през последните десетилетия. Съмненията за пазара на жилища, за финансовото състояние на потребителите, държавните разходи, проблемите на общините – всички те са видими в настоящата ситуация“, коментира Алън Нюман, редактор на Corsssurrents Newsletter.

„Заблудите за сложната природа на Wall Street значително ограничават доверието на инвеститорите“, посочва Нюман.

Миналата седмица централните банки на страните от Г-7 обявиха координирана операция за обезценяване на йената с цел стимулиране на икономиката на страната след трагичното земетресение. Този ход предизвика спад на долара, който така или иначе се намира в низходящ тренд след решението на Фед да изкупи държавни ценни книжа за 600 млрд. долара.

Тези интервенции насочиха онези, които вече не вярват, че пазарът се движи от честни принципи, към златото.

„Настоящата цена на златото отразява нарастващото недоверие към валутните пазари и особено и отказ от долара като най-сигурен актив“, смята Джим Юрио от TJM Institutional Services.

Добавете към това геополитическото напрежение и става доста трудно да си представите сценарий, при който златото ще поевтинее.

„Търговията със златото се използва едновременно като предпазване от инфлация и като предпазване от дефлация – в зависимост от това кого слушате“, коментира Джош Браун, мениджър на паричния пазар от Reformed Broker. “Поради тази причина може да кажем, че златото се търгува от много различни типове инвеститори и поради много причини. Ще бъде забавно да наблюдаваме как всички те се опитват да се измъкнат от инвестицията си по едно и също време“, заявява специалистът.

В крайна сметка, за разлика от акциите, които плащат дивидент и имат някаква счетоводна стойност или облигациите, които изплащат купони и имат главница, златото струва само толкова, колкото следващият купувач е склонен да плати за него.

„Златото няма стойност, тя почти не може да се измери, почти няма и търговско предназначение. То просто е най-уважаваната Понци схема в света“, смята трейдърът-ветеран Дан Дикър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:53 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 2 rate down comment 0
hellwitch
преди 13 години
В грешка си.трябва да гледаш 1$ колко е струвал през годинитеи как 30$ млн на Рокфелер преди 150 г. е повече от 300 млрд. днес.Както цената от 70$ на барел води до колапс на Американската икономика през 70-те а днес и 150$ нямат такъв ефект, защото 70$ тогава са 250$ днес.Иначе златото има реална полезност като суровина, но е по малка от среброто да кажем. Но пък цената му е 100 по-висока от среброто, което е поради неговата оскъдност.Ако след 50 години някой намери огромни залежи на злато(милн. тонове например) цената ще се срине до по ниска от среброто, но в момента положението е друго
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 0
kursove
преди 13 години
Златото е не по малко рискова инвестиция от имотите или ценните книжа. През 1970г. тр.у. е струвала 50$1980- 600$1985- 300$1990- 400$2000- 300$2009- 900$2011- 1400$Според вас не мслите ли че скоро може да се срине отново.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 1
citizen_bg
преди 13 години
Така е. Хартиените пари отдавна не са еквивалентна оценка на вложен труд. Те отразяват само някакво временно състояние и тези, които спестяват в хартийки в следващия момент ще се окажат ограбени. Но нали това е целта на измислилите хартийките и държащи банките?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 0
ildobrev
преди 13 години
Златото няма стойност, тя почти не може да се измери, почти няма и търговско предназначение. То просто е най-уважаваната Понци схема в света, смята трейдърът-ветеран Дан Дикър... :)))Този сигурно се чуди как да се оправдава пред клиентите си, че им е продал евтино златото. :)))Златото има потребителна стойност, и това е голямата разлика с хартията на централните банки. Друг е въпросът, че среброто например има по-голяма потребителна стойност. Друг е въпросът, че при търговията със златото също се използва ливъридж, което създава нереални обороти и цени.Златото не е отрицание на капитализма, точно обратното - зов за завръщане на истинския капитализъм. Капитализъм на предприемачите, а не "капитализъм" на банките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 0
I
преди 13 години
Стойността на златото, винаги не може да стане 0 (нула), за разлика от хартиените пари, напечатани без покритие.Златото се е ползвало от хиляди години, като средство за размяна на стоки и услуги, защото всички народи са го познавали и ценяли. Хартиените пари в миналото, са били сертификати за наличност в банката на злато или сребро.Сегашните пари, не са обезпечени с нищо, и заради това, че се печатат все повече и повече, умните хора започват да купуват с тях неща, които устояват на времето и запазват стойността си. Ако в България хората имаха злато и сребро през 1997 година, нямаше да обеднеят.Това, което стана 1997 година в България, става в момента на глобално ниво с долара, еврото и паунда - хартийки, които ще ви дадат за вашето злато, сребро или земя. И един ден, ще се събудиш, и ще разбереш, че са ти взели безценното срещу хартийки, с ко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 1
Pitashtia
преди 13 години
Златото няма стойност, тя почти не може да се измери, почти няма и търговско предназначение. То просто е най-уважаваната Понци схема в света, смята трейдърът-ветеран Дан Дикър.Ами прав е защото на самотен остров ще се зарадваш не на гърнето със злато, а на ръждясало мачете и каквото и да било за ядене. Ценността на златото се корени в човешката алчност, страх и простотия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 7 rate down comment 3
rosybabe
преди 13 години
Гърне злато преди 100 или 1000г си е цяло състояние нали така това същото гърне в сегашно време при цена за метала 1300-1400$ за 33гр. май пак е цяло състояние. Въпрос куфар $ или др. пари от преди 100г или 500г какво са? ОТГОВОРА Е ПОДПАЛКИ ЗА ПЕЧКАТА. Ето ви отговора защо хората купуват злато. Може да е лъскаво може да няма кой знае какво приложение но хората го харесват както преди 1000г така и след 10000г освен ако някой не започне да превръща оловото в злато а до тогава така ще бъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 0
Raboti
преди 13 години
CHF е силно търгувана валута и е обезпечена със злато, но не на 100%.Защо тази валута катери върхове във всички популярни кросове?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 0
Raboti
преди 13 години
Друго щяхте да пишете, ако имахте 1000 унции злато, предполагам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 1
VicKing
преди 13 години
поредният балон! златото не придава стойност, освен ако не се закичите с обички.. е и?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още