IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Златото е като разкроените панталони - не е на мода и никой не го иска

Анализаторите прогнозират суровината да поевтинее до 984 долара за тройунция до януари

08:20 | 30.07.15 г. 123
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Проблемът със златото не е само, че цената му спада. За много хора металът вече е изгубил и харизмата си, коментира Bloomberg.

Нагласите са от голямо значение на пазари на ценни метали, където само около 60% от добитото или преработеното злато всяка година се използват в бижутерията или има индустриално приложение. Останалото количество се продава като монети или кюлчета, затова, когато търсенето от инвеститорите пресъхне, това може да има болезнени последствия.

Цените ще се понижат до 984 долара за тройунция до януари, сочи средната оценка на 16 анализатори и търговци, анкетирани от Bloomberg. Това ще бъде най-ниската му стойност от 2009 г. насам и отстъпление с 10% от цената му във вторник. Спекулантите отварят къси позиции на метала за пръв път от 2006 г. - откакто САЩ следят данните, а притежателите на борсово търгувани продукти продават с най-бърз темп от две години насам.

„Златото е като разкроените панталони, не е на мода и никой не го иска“, казва Робин Бар, анализатор в Societe Generale SA в Лондон. „Няма да се срине, но смятаме, че ще достигне по-ниски нива в недалечното бъдеще“.

След като се търгуваше с понижения през по-голямата част от 2015 г., през юли златото се срина, насочвайки се към най-големия си месечен спад от две години насам. Отдръпването показва как металът е изгубил привлекателността си като стока и алтернатива на валутите, твърди Macquarie Group Ltd. Фючърсите на благородния метал се търгуваха за 1096,60 долара в сутрешната търговия в Ню Йорк с малка промяна спрямо предишния ден.

Цените се сриват на фона на нарастващите спекулации, че американските лихвени проценти ще бъдат вдигнати през тази година, което намалява привлекателността на златото, защото не изплаща лихви, както конкуриращи се активи. В същото време Китай купува по-малко от благородния метал, а доларът все повече укрепва.

Според 60% от анкетираните от Bloomberg 27 анализатори и търговци металът ще отбележи третата си годишна загуба през тази година. Това ще бъде най-лошата промяна от 1998 г. насам – последния път, когато златото не привличаше интерес и достигна до 19-годишно дъно.

Не всички обаче се отправят към изхода. Златото все още има роля на „застраховка” в портфейлите, казва Франк Холмс, мениджър в U.S. Global Investors, която управлява 828 млн. долара. Международният валутен фонд (МВФ) заяви в понеделник, че развитията в Гърция остават риск за еврозоната и предупреди властите, че не трябва да бъдат самонадеяни за мащаба на заплахата въпреки сделката между страната и кредиторите ѝ.

Физическото търсене също може да подкрепи цените. Продажбите на златните монети American Eagle в монетния двор на САЩ през юли вероятно ще достигнат до най-високите си резултати от април 2013 г.

„Като инвеститор, трябва да притежаваш злато“, казва Холмс. „Съществуват много рискове за системата навън“.

Хедж фондовете обаче не са убедени. Спекулантите държат нетна къса позиция или залози върху спадовете на 11 345 контракта за седмицата, приключила на 21 юли, сочат последните данни от американската Комисия за търговия на стокови фючърси. Това е първата нетна меча перспектива от началото на събирането на данните през 2006 г.

Анализаторите, чиито преценки са били верни в миналото, предвиждат още повече загуби. Джефри Къри от Goldman Sachs Group Inc., който каза на инвеститорите да продават преди срива от 2013 г. , заяви, че цената на метала ще спадне под 1000 долара. Барнабас Ган от Chinese Banking Corp., който прогнозира най-точно промените в златото през последните две години, предвижда цената да достигне до 1050 долара през декември.

„Златото е странна реликва от древността“, казва Браян Бариш, който помага за управлението на 12,5 млрд. долара в американската Cambiar Investors LLC. „Това не е суровина от основното търсене. Златото е красиво и хората го използват в бижутерията. Но не е като желязната руда или петрола, или медта, или царевицата. Няма специфична крайна употреба на златото. Хората просто го харесват“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

50
rate up comment 6 rate down comment 5
Ironhorse
преди 8 години
Цената на златото, я дава пазара.Преди няколко месеца беше 1900 долара, сега около 1000, утре Бог знае.Счита се до ден днешен че са изкопани около 156 000 тона златокато отчетем че една тройунция е = 31,1034768 грама,при цена за една тройунция от 2000 долара, се получава стойност от около 10031032929411,90 долара, което 10 трилиона долара.Е та то само БВП на САЩ е 14, да не говорим на ЕС е 16 трилиона долара, ами останалия свят ?Златото отдавна не е резервна валута, защото ние сме информационна икономика, т.е. на нематериалните блага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 6 rate down comment 4
крас
преди 8 години
"Златната валута е единствената, която политиците не могат да печатат или произвеждат по желание""Златото е ефективен антидот на прекалените рискове""Златото и свободата са неделимиПреди да пишете глупости ви препоръчвам да прочетете книгата : "Конспирацията срещу златото" написана от Фердинант Липс - бивш председател на управителния съвет на Rotschild Bank AG, Цюрих, и швейцарски частен банкер с повече от 50-годишна професионална кариера.ЗЛАТОТО Е ЗАЛОЖЕНО В ГЕНОМА НА ЧОВЕКА, НО ТО НЕ Е НЕОБХОДИМО НА ЧОВЕКА , А НА ТЕЗИ КОИТО СА ГО СЪЗДАЛИ. - това вече е от мен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 4 rate down comment 3
sssaaa
преди 8 години
Незнам какво толкова палите.Я вземете сметнете с колко е паднало златото в евро/лева за избран период от вас?Като отидете в САЩ си го смятайте в долари.Ся да не кажете, че "ако бяхме къпили долари, а не злато щяхме да сме на печалба" - Ако-то нали знаете какво прави? Цапа и мирише, също като хартийките.Тези от вас, които имат финансовата възможност за дългосрочна инвестиция във физическо злато няма да сбъркат ако закупят сега или са го били закупили на нива и от 1900$ (около 2600-2700лв), тъй като КОЛЕГИ, златомразци - отново ще видим върхове на цената му, но остава единствения въпрос КОГА? Ако не ви трябват тези инвестирани пари в злато недейте да продавате дори и да стигне цена 3000лв., за какво ви е да го продавате?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 6 rate down comment 3
pinoccio
преди 8 години
Защо говориш глупости, бе, друже? Как да не може златото да покрие нарасналото богатство на света? Ти учил ли си математика, и то - елементарна? Цените са съотношения, пропорции. Просто всяка нова стока, за да се намести със своята цена, ценитв на другите стоки сумарно трябва да падне, което води вместо до инфлация, до дефлация. Дефлацията ще регулира и производствените излишъци и потреблението. Сега какво ги регулира - единствено безкрайният стремеж за потребление, докато един ден не започнем да пием водата от тоялетното казанче.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 11 rate down comment 0
Mike Florida
преди 8 години
Какво представляват парите??? Стока! Златото също е стока. Само, че при финансова система обезпечена със злато, правилата на играта са ясни и парите като стойност съответно. Сега положението е близко до това да отидеш да играеш покер с приятели, да вкарате по 100 кинта всички и да си разделите чиповете. Само, че по средата на играта няколко човека се оказва, че имат същите комплекти за покер и са си донесли чипове от вкъщи, но не са оставяли допълнителни пари освен първоначалните 100 лева. Това ти е играта в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 3 rate down comment 13
mos70
преди 8 години
"Ценноста" на златото е емоционална и инерционна, идваща от древността. В днешното все повеме виртуално време, просто няма място за златото, като инвестиция за спекулация. Златото постепенно ще стане обект само на нумизматите и колекционерите, но ще загуби спекулативното си свойство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 9 rate down comment 3
Mike Florida
преди 8 години
Замислял ли си се, че просто златото може да е твърде подценено и от там да идва разликата, която изтъкваш???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 12
mos70
преди 8 години
Златото е странна реликва от древността, казва Браян Бариш, който помага за управлението на 12,5 млрд. долара в американската Cambiar Investors LLC. Това не е суровина от основното търсене. Златото е красиво и хората го използват в бижутерията. Но не е като желязната руда или петрола, или медта, или царевицата. Няма специфична крайна употреба на златото. Хората просто го харесват.----ха ха. Казах ли аз още преди 2 години, че жълтото ше падне под 1000 долара, защото има свойството на "луксозна стока" - купува се само ако знаеш, че някой ще ти го иска! А за какво да искаш злато - не се яде, не се пие, с него не се произвежда. Има го само в микроскопични количества във високотехнологичните производства... и толкоз!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 3 rate down comment 7
Ironhorse
преди 8 години
Адмирирам форумци, които в спора добавят цитати.Само да попитам, дали човешкото развитие не е по-различно сега през 2015, отколкото през 1966г.Най-малкото световното богатство толкова много е нараснало, че всичкото злато на земята не може да покрие стойността му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 11 rate down comment 0
dr.5rov
преди 8 години
....дъното на даден актив стига обикновено когато и последният аматьор продаде.Професионаните отдавна продадоха златото си и в момента значителна част от златото , което не е в резерви на националните банки се намира в ръцете на аматьори. Тези аматьори трябва да се изчистят от пазара, преди цената да тръгне нагоре :) ==========Ето с този коментар съм съгласен. Добре го казваш.Сега "професионалистите" изкупуват по малко от "аматьорите". Само дето понякога някои "отчаяни аматьори" лашкат на пазара контракти за над 20т точно когато няма почти никой на този пазар. Държат се все едно, че са решили да се самоубиват или ... имат нещо на ум
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още