IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Юлиан Попов: Битовото отопление на въглища трябва да се забрани

Според бившия министър на околната среда и водите в България има адекватни, но недостатъчни мерки за мониторинг на качеството на въздуха

12:36 | 09.01.17 г. 29
<p>
	Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Марин Райков.<em> Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебния кабинет на Марин Райков. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Качеството на въздуха е резултат на много различни фактори, които си взаимодействат динамично и постоянно, но отоплението на твърдо гориво определено е един от основните фактори през зимата. Употребата на некачествена, мокра дървесина увеличава замърсяването, а употребата на въглища за битово отопление трябва категорично да се забрани.

Това заяви Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите в служебното правителство на Марин Райков, в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му в България има адекватни мерки за мониторинг, но те не са достатъчни. „Необходим е мониторинг на много повече места в страната, освен това не само от страна на Изпълнителната агенция по околна среда“, посочва Попов. „Всяка община може да си позволи устройство за мониторинг на качеството на въздуха, като най-евтините струват около 100 лева, за има информацията поне какво става на място“, допълва той.

Юлиан Попов посочва, че в национален мащаб има подобрение на качеството на въздуха вследствие на инсталиране на сероочистки на въглищните електроцентрали. На определени места голямо влияние оказва повишаването на енергийната ефективност и изместването на тежката индустрия. „В същото време обаче се увеличава трафикът, така непрекъснато трябва да се въвеждат нови мерки, за да се контролират новите източници на замърсяване“, допълва експертът.

По думите му е необходима по-добра координация между институциите, което налага създаването на някакъв тип координационен орган или щаб за въздуха, който да може да ги координира. „В рамките на служебен кабинет е напълно възможно да се създаде такава координационна група, защото тя не изисква парламентарно одобрение. Друго нещо, което един служебен кабинет може да направи, е да засили ясната информация по различните аспекти на замърсяването на въздуха – здравна, химическа, транспорта информация“, каза още Попов.

„Мерки, които моментално могат да бъдат въведени, са по-строг контрол над използването на филтри на дизеловите коли. Информацията също е много важен фактор, който не е достатъчен, информацията е оскъдна“, посочва той. „В същото време е необходима дългосрочна стратегия, която обаче ще отнеме не по-малко от 20 години“, предупреждава Юлиан Попов.

Целия разговор вижте в първата част на предаването:

Изминали издания на Invest/Or гледайте тук

Следете Invest/Or и във Facebook

Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:43 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

4
rate up comment 5 rate down comment 1
888
преди 7 години
Ето в реално време може да се види какъв е въздуха - https://airvisual.com/earth
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
Императорът
преди 7 години
Добов - по-чист, ама друг път - в нашият квартал просто не се диша.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 9
doba
преди 7 години
Нормално е един 'зелен' да мрънка за забрани и повече пари, примерно за мониторинг, щабове и т.н.Това му е работата и хобито, вероятно.Истината е, че в БГ градовете въздухът е чист, поне по-чист отколкото преди години.Как си представя г-н Попов забраната на твърдо гориво по селата.Те и сега остават с дни през зимата без ел. захранване и пътища, хората да *** от студ ли?..Там преди зимата във всяка къща се запасяват с по 8м3 дърва и поне 10-20кг брашно.По-скоро с ценова политика, вкл. със задържане и дори понижаване цената на тока и плавно повишени при дървата и въглищата биха върнали хората в окръжните и по-големите градове към него. Също така поощряване на преминаването към природен газ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 5
ivanrog
преди 7 години
Да, ама не! Наистина е добре да се дабрани отоплението на твърдо гориво, НО само в големите селища, защото забраната ще доведе до проблеми с електропреносната мрежа ако е пълна, а и никой няма да я спазва на село. Когато смятат нещо за мръсно не е трудно да се вдигне неговата цена чрез акциз, а не да се забранява, а парите да се влагат в борба с проблема, това важи не само за екологията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още