IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дали икономиката трябва изобщо да се нарича наука?

Може би в крайна сметка отговорите на важните икономически въпроси трябва да се потърсят във философията или социологията, а не в математиката

07:56 | 11.06.10 г. 10
Автор - снимка
Създател
Дали икономиката трябва изобщо да се нарича наука?

Сега, повече от всякога, може да се поспори дали е редно икономиката да се определя като наука редом с математиката, биологията или физиката. Разликата между икономиката и науки като математиката или химията например е, че тя почти не може да докаже нещо по такъв начин, че то да се приеме за необратимо вярно.

Нека вземем за пример дилемата около големите държавни дългове и бюджетните дефицити на редица развити страни. Дори да работите в сферата на финансовите услуги или да сте завършили икономика, няма гаранция, че ще разберете правилно противоречивите анализи и сложните изказвания на „видни“ финансови експерти и икономисти.

Често това, което се случва в света на финансовите пазари, както и причините за него, си остават неясни и неразбрани, защото са облечени в сложи финансови термини. И докато в математиката има формули, които дават верния отговор, в икономиката често липсва ясно решение и не е изключено, ако се допитате до трима икономисти, да получите четири различни мнения относно големия държавен дълг на Гърция или „надуването на балон“ в китайската икономика.

Финансовите анализатори често се обосновават с математически модели или икономически школи, които обикновено се оказват погрешни. Човек може да прочете как един ден фондовите борси се сриват заради страховете от големите бюджетни дефицити, а следващата седмица индексите ще падат заради опасения от съкращенията на държавните стимули, които ще увредят нестабилната икономика.

Напоследък често се пише, че държавните икономии в Гърция ще задълбочат още повече икономическата криза в страната и ще я обрекат на години отрицателен икономически растеж. В същото време има анализи, че, ако Гърция не съкрати бюджетния си дефицит, няма как да се постигне устойчив икономически растеж в дългосрочен план. Така човек остава с впечатлението, че някаква невидима заплаха постоянно тегне над икономиката, при положение че недостиг на стоки или природни ресурси все още няма.

Разбира се, икономиката си има своите постижения като наука, както и редица бележити имена. Всички те допринасят с нещо за нейното развитие, макар не всички да са съгласни с техните схващания. Все пак си има някои базови схващания в икономиката, с които всички ние трябва да сме наясно, за да може всеки да прецени самостоятелно как да постигне възможно най-добрия жизнен стандарт.

Ето защо би било хубаво икономиката и финансите да се учат още в началното училище: те са неизменна част от живота на всеки човек и тяхното осмисляне предопределя в голяма степен жизнения стандарт. Така ерата на неразбираемите финансови анализи може да отмине и всеки ще може да реши за себе си как да борави разумно с парите и активите си.

Заради неяснотите по редица икономически въпроси някои финансови медии създават впечатлението, че страдат от шизофрения. Но всичко това се дължи точно на все още слабите постижения на икономиката, като всеки анализатор избира зад коя догма да застане. Може би в крайна сметка отговорите на важните икономически и финансови въпроси трябва да се потърсят във философията или социологията, а не в математиката или квантовата физика.

Неслучайно думата икономика означава „управление на домакинството“ (от гръцки). В него няма сложни икономически модели или коефициенти. И в ерата на видеоигрите за развитието на икономиката може да помогне нещо много просто и дори забавно – видеоигра, подобна на Сим Сити, която да се фокусира върху развитието на икономиката. Всеки играч ще има набор от природни ресурси, образована работна сила, държавен дълг и т.н., и ще трябва да експериментира с лихвените проценти, държавните разходи и степента на регулация на финансовите пазари.

Това няма да разреши днешните ни икономически проблеми, но пък може да помогне за раждането на нови и по-добре работещи икономически модели в бъдещето.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:29 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 1
submaker-o
преди 13 години
Заглавието по-скоро би трябвало да бъде "Дали икономиката трябва изобщо да се нарича ТОЧНА наука" иначе излиза, че социологията, лингвистиката и философията не са науки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
ravnovesie
преди 13 години
Икономиката е социална наука, а не точна наука. Работи с следствия от действия на хора, а не на химични елементи или физични закони. А хората са ирационални, непредсказуеми в някаква степен и водени от различни мотиви. За това и всички които искат да превърнат икономиката в точна наука опростяват самия човек до едно несъществуващо животно наречено homo economicus, защото с homo sapiens уравненията просто не вършат работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
cymru
преди 13 години
Разбира се, че е наука. Някои от изводите в статията са доста повърхностни.Науки ли са Социологията, Лингвистиката, Философията? Защо се поставя знак за равенство между понятието наука и наличието на необорими доказателства в предмета и. В крайна сметка това са науки изучаващи човешката мисъл и общество - а това са динамични системи изискващи постоянна промяна и в изучаващите ги науки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още