IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

10 последствия от отрицателния вот на Гърция

Гланият икономист на Allianz Ел-Ериан анализира какво е бъдещето пред Гърция и Европа след референдума

10:18 | 06.07.15 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Следвайки съветите на своето правителство и гласувайки с „Не“ на референдума в неделя, гръцките граждани изпратиха недвусмислено послание. Подобно на американските герои във филма „Мрежата“, които, отваряйки прозорците си, крещяха „Бесен съм и не издържам повече“, гърците искат останалата част от Европа да признае тяхното страдание, коментира главният икономист на Allianz Мохамед Ел-Ериан за BloombergView.

На този етап обаче само няколко европейски лидери изглеждат готови да слушат. И още по-малък брой изглеждат готови да предоставят дозата облекчение, от което Гърция отчаяно се нуждае. Последствията ще се усетят най-вече в Гърция, но и в Европа и дори извън нея.

Според Ел-Ериан има 10 последици на вота, които предстои да видим през следващите дни.

1. Победата на поддръжниците на отрицателен вот – с повече от 60% от вота според предварителните резултати първоначално ще доведе до разпродажби на ценни книжа, до ценови натиск над облигациите на Гърция и на други периферни икономики и развиващи се пазари от еврозоната. Германските и американските държавни ценни книжа пък ще спечелят от процеса на бягство към качествени активи.

2. Хванати неподготвени, европейските политици спешно ще се опитат да си възвърнат инициативата: германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд ще се срещнат в понеделник в Париж, за да обсъдят реакцията си. В един идеален свят тези лидери бързо и ефективно ще работят заедно с гръцкото правителство, за да преодолеят конфликта и язвителността отпреди референдума. Това вероятно ще бъде трудно, имайки предвид липсата на доверие, враждата и обвиненията, които разрушиха връзката.

3. Дори и с тези предизвикателства гръцките и европейските политици нямат много време, за да се стегнат. Ужасяващите условия в Гърция ще се влошат още повече, преди да започнат да се подобряват. Без огромна спешна помощ от Европейската централна банка (ЕЦБ) – решение, което е малко вероятно да бъде взето, правителството трудно ще намери пари, за да зареди банкоматите в страната, камо ли за да отвори отново банките.

4. Докато гърците гледат да се запасят, липсата на стоки, включително бензин и храна, ще се задълбочава. Контролът върху капитала и плащанията ще бъде затегнат. Икономиката ще направи още една тревожна стъпка надолу, задълбочавайки безработицата и бедността. А правителството ще се бори да плати пенсиите и заплатите на държавните служители.

5. В резултат правителството ще се окаже под растящия натиск да емитира държавни облигации тип IOU (буквално I Owe You – Имам дълг към теб), за да запази усещането за функционираща икономика. Ако това се случи, облигациите IOU ще поемат ролята на алтернативна валута, използвана вътрешно с отстъпка спрямо единната валута.

6. Извън Гърция ще има много опити за ограничаване на неблагоприятните ефекти. ЕЦБ вероятно ще предложи нови мерки, за да ограничи регионалната зараза, включително разширяване на сегашната програма за мащабни покупки на ценни книжа. Това ще отслаби обменния курс на еврото. Освен това заедно с Международния валутен фонд (МВФ), към който Гърция вече е в просрочие, ще се подготвя за серия от дефолти на Гърция.

7. Всички участващи страни ще преминат към подготвения си план Б. Този преход ще бъде много по-травмиращ за Гърция, отколкото за останалата част от Европа.

8. Крайната цел е възможно най-бързо преодоляване на вероятността за още страдания, болка и несигурност сред хората, а Европа има инструментите и институциите да ограничи заразата и да поддържа целостта на еврозоната. Но това ще изисква допълнителни действия от ЕЦБ, комбинирани с мерки на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), насочени към завършването на банков съюз и постигането на напредък към фискална интеграция.

9. Доста е съмнително обаче дали Гърция ще успее да възстанови статута си на пълноправен член на еврозоната. Без сериозни умения за управление на кризи тя наистина е изправена пред опасната вероятност да се превърне в провалена държава. Вместо само да стои отстрани, Европа трябва да гарантира, че евентуално излизане на Гърция от 19-членната еврозона няма да доведе и до отделянето ѝ от по-големия Европейски съюз. Това, например, може да включва специално членство в споразумение за асоцииране.

10. Не на последно място, очакваме експлозия от обвинения. Тази непродуктивна дейност може да доведе до отлагане на спешната нужда Европа да възприеме уроците от този тъжен резултат. Серията от неизпълнени обещания за реформи на няколко гръцки правителства бяха засилени от политически инат, слаб анализ и непоследователно проследяване на процеса от страна на Европа, което допринася за това Гърция да не е функциониращ член на семейството.

Всичко за Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:38 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 23 rate down comment 19
STRAHO
преди 8 години
Гърция показа характер! Резултата е че от тук нататък парттньорите им ще трябва да играят като партньори а не като благодетели! Отново ще пиша. Не ги отписвайте толкова бързо! Не можеш да очакваш ползи за народа си ако само се съгласяваш и ближеш задниците на тевтонците /германци англо-сакси ,холандци и прочие/ ! Резултата от подобна политика ще е че ще те вземат за домашен пудел ....като България и българите! Аз лично симпатизирам на Ципрас не заради идейните му възгледи колкото за куража да действа. Няма безгрешен човек но ако няма инициатива за промяна такава никога няма да настъпи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 13
многодобре
преди 8 години
Това, дали фигурира в изброените 10 сценария?http://rt.com/business/257701-greece-russia-brics-invitation/И както вече коментират в мрежата:"Дали ще се открие химическо оръжие и в Гърция,за да ни спасят навреме от Ципрас познатите ни "демократични сили"?"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 11 rate down comment 17
comet
преди 8 години
Чрез Гръцкият Троянски кон, САЩ отслабват Европейците за да я асимилират по-лесно. Тук има доста възторжени революционери които не се усещат че финансиращите революциите едва ли ни желаят нещо добро. Печелят инвеститорите на революции, а предателите актьори (често избирани да не се усещат като играят себе си) взимат подкупите, без да ги интересуват останалите сънародници, камо ли европейци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 23
Mavi Goz
преди 8 години
Бла, бла, бла... десет последствия... двайсет последствия...! Последствието е едно и го дефинираха вече несолко пъти различни американски началници - Гърция в ЕС и ЕЗ и НАТО в момента е фундаментален принцип на американските национални интереси, затова вижте там, оправете се някак си, за да не ви оправяме ние! Щом гърците нямат пари, да им се намерят! Да не се допуска да тръгват да търсят по земните кълбета, еле па от БРИКС! В никакъв случай!!!Ако некой пречи, ще го сменяме! Юрофакис, Шойбле, Диселблум, ако требва и нататък - Меркел, пелкел... хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 8
юрист
преди 8 години
Хм- да видим- дали след края на заседанието на Европейския съвет на ЕС, което започва на 07.07.2015г., от 18:00ч., пак ще твърдите същото? Глупостите, че САЩ подкрепяли оставането на гърция в ес и еврозоната, но БЕЗ да извадят самите САЩ пари, за да платят гръцкия дълг към еврозоната, е за вътрешна партийна употреба в атака, дпс, абв , атака и всяка друга проруска българска политическа партия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 30
многодобре
преди 8 години
нещо от мрежата..."Респект, ГЪРЦИЯ!Българите ви поздравяват. Поздрави от затъналата в директиви България.България, която за десет години в Евросъюза видя само превръщането си в държава второ качество и бе доведена до тотална демотивация и демо катастрофа....Но, уважението ние ви дължим.Вие показахте и заради нас - че хората могат да решават и сами. Да поемат отговорности за делата си.Да знаят какво искат и какво - не."http://***.lentata.com/page_7562.html
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 39 rate down comment 7
динамо
преди 8 години
УЖАСНА ГРЕШКА правиш като сравняваш Италия и Гърция. Италия е 3,4 пъти по голяма от Гърция по територия с 57 млн. население (т.е.голям потенциал).Освен това произвежда всичко (от игли до танкове и самолети) Гърция какво произвежда, че не се сещам?! Зехтин и рибни консерви. Въпреки всичките им недостатъци Италия има политици от класа, за разлика от гръцките безхаберници. И изобщо ми се струва, че радостта ти за погребението на ЕС.ще е само твой незбъднат сън. Но всеки има право да мечтае. МЕЧТАЙ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 14
Атанасио
преди 8 години
Тоя смешмик ли знае повече или нобелистите проф. Джоузеф Стиглиц и проф.Пол Кругман които са за ''НЕ'' - http://transmedia.bg/226,и проф.Джефри Сакс - http://transmedia.bg/229Манипулират се хората за да не лъсне измамата и да си е карат по старому но рано или късно ще се лъсне измамата на ''системата'' ''Днешният модел на растеж е по инерция краткотрайният просперитет е купен с цената на огромни кризи в бъдеще. Той може да продължи още, но всички ще завърши със сълзи , докато устойчивото развитие може да ни доведе до дългосрочен просперитет'' - http://dnes.dir.bg/news/jefri-sax-12978498Ако беше само сълзи е лесно става въпрос за милиарди жертви следствие на - http://atanasio.blog.bg/drugi/2013/09/16/otvoreno-pismo.1148972КОЛКО ХОРА РАЗБИРАТ ??? ,че става въпрос за криза на системата и трябва нова система и проф. Джефри Сакс също говори за реформи и устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 8 години
"...Гърция вън! .."Пръц! Упс! хахаха....!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 8
юрист
преди 8 години
Ще е добре да се прочете това: http://***.dnevnik.bg/analizi/2015/07/06/2567257_gurciia_e_po-ravna_ot_vsichki_v_es_ami_bulgariia/?ref=exclusivenews И аз , като бг, данъкоплатец, казвам: "...Заради нашето достойнство, да заявим: Според принципа на солидарността - Гърция вън! .."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още