IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститорите и Кремъл

Ако напредъкът идваше по поръчка, то Съветският съюз никога не би се разпаднал, пише в свой коментар FAZ

11:02 | 10.05.16 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Зъболекарят Дмитрий Трапезников в магазин за хранителни стоки в Твер, Русия. &nbsp;Засега страната е похарчила 1 млрд. евро &nbsp;за заместването на вноса. <em>Снимка: Ройтерс&nbsp;</em></p>

Зъболекарят Дмитрий Трапезников в магазин за хранителни стоки в Твер, Русия.  Засега страната е похарчила 1 млрд. евро  за заместването на вноса. Снимка: Ройтерс 

Руските политици и управляващи сега изглежда имат нова вълшебна думичка. Тя е достатъчно обстоятелствена и абстрактна, за да има някакъв смисъл за бюрократите и същевременно звучи достатъчно програмно за концепция: "импортозаместване". Тя може да се преведе като специализиран термин за "заместване на вноса", под което се подразбира "сега това ще си го правим сами", пише в свой цитиран от БТА коментар за Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Бенямин Трибе. 

Премиерът Дмитрий Медведев използва новата вълшебна думичка достатъчно често, например, когато неотдавна откри завод за петролни помпи в Урал (в град Челябинск - бел. ред). 



Налагането на това понятие започна преди две години, когато във връзка с конфликта в Украйна Русия изпадна в най-голямата външнополитическа криза след постсъветския период. Тогава Кремъл призова към импортозаместване, за да бъде укрепена руската промишленост. По принцип тук всичко е правилно - след прехода към пазарна икономика Москва силно пренебрегна процеса на създаване на конкурентоспособни производители. Много от стоките, които се произвеждат в страната, са морално остарели. Ако напредъкът можеше да идва по заповед и да се купува с държавни пари, то никога не би се стигнало до разпадането на Съветския съюз.

Промяната не дойде от хубаво. През пролетта на 2014 година Кремъл, въпреки нормите на международното право, анексира полуостров Крим, а след това подкрепи борбата на проруските сепаратисти в Източна Украйна. Западните страни, най-вече САЩ и Европейският съюз, обявиха икономически санкции. Москва реагира, забранявайки вноса на множество селскостопански и хранителни стоки. Продуктите, чийто внос все още бе разрешен, пък силно поскъпнаха заради обезценяването на рублата. С поевтиняването на петрола започна да се усеща и липсата на приходите, които до този момент позволяваха на Русия удобно да развива значителни сектори от икономическата структура за сметка на вноса. Световната банка тогава оцени, че над 70 % от всички руски компании получават от чужбина продукция за продажба или преработка.

Като цяло руската държава по думите на Медведев е похарчила точно 74 милиарда рубли (1 милиард евро) за заместването на вноса. Засега обаче се случва това, което се и очакваше - руските продукти поскъпнаха не само заради нарасналото търсене, но и защото изчезна конкуренцията и руските производители успяват да продадат продукцията си на по-високи цени. Държавните поръчки, които основно са насочени в подкрепа на местните производители, през 2015 година дори са поскъпнали с 40 %, съобщава министерството на икономиката.

Русия има спешна нужда от модернизация

Както и преди обаче структурата не се променя. В обработващата промишленост миналата година инвестициите са намалели с 10 %, особено силно в селското стопанство и в преработката на хранителни продукти, т. е. в областите, които особено много спечелиха от защитата на руските производители. Наистина в резултат се отчита растеж от 3 %, но от този темп могат да бъдат доволни малко сектори. Компаниите увеличават производството според мощностите, с които вече разполагат, и се радват на допълнителните приходи. Те обаче се боят да разширят производството. Това е разбираемо, тъй като за да направят инвестиции, които ще се изплатят едва след няколко години, предприемачите имат нужда от сигурност в утрешния ден. Доста е трудно да се изгради бизнес модел върху основата на потенциално променливата политика на Кремъл. Затова в Русия традиционно проблем са малките мощности и инвестиции.

Кремъл е прав за едно - Русия наистина има нужда от модернизация и разширяване на основните отрасли, възможни в страна с толкова огромни ресурси, например - металообработването и хранително-вкусовата промишленост. Освен това именно в тези отрасли могат да бъдат създадени множество малки и средни фирми, които в Русия очевидно са недостатъчно. Москва обаче избира погрешни инструменти. Финансовите потоци, насочени към създаване на цели отрасли, достигат отделния предприемач само като слаб дъждец. Чистият протекционизъм, включващ поставяне на бариери пред вноса или предписанията да се купува от руски производители, носят само временни печалби.

А опитът с големи пари да се прави избрана високотехнологична продукция, каквото вече се предполага, че има на световния пазар (да си припомним петролните сонди в Челябинск), е толкова скъпо, колкото и продължително начинание, което освен това се разпространява само на ограничения вътрешен пазар, пише още FAZ, цитирана от БТА. 

Който иска процъфтяваща предприемаческа среда, трябва да даде на бизнеса пространство да извършва стопанска дейност. Ръководителят на една компания трябва да е готов да инвестира и тогава, когато знае, че няма да получи никакви държавни пари и никакви обезщетения за руските рискове. Това означава, че рисковете трябва да се намалят. А те включват хронична правна нестабилност, задушаваща бюрокрация и корупция, липса на отговорност на учрежденията и държавна безстопанственост. Само че, за да постигне такъв политически обрат, на Кремъл ще му се наложи да се заеме с държавния апарат и да ореже синекурните чиновници и политици. Москва по-скоро би се отказала от Крим, би казал циникът.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 14 rate down comment 6
STRAHO
преди 7 години
Защото коренните жители брити, англи и сакси са на изчезване. Нерезите пуснати в страната им , смениха физиономиите на поколението им. По показателно от това, че по лондонските автобуси ще има надписи "Слава на Алах" и избора на Лондонския кмет не може и да има. Интересно след 50 години как ще съвместят демокрацията с идеологията на бъдещите бащи на децата им!? :)))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 15 rate down comment 5
aldy
преди 7 години
Прекръстването на Шойгу ясно показва КОЙ застава в ЗАЩИТА на ПРАВОСЛАВИЕТО, което систематически е гонено и унижавано. Защо в Англия забраняват носенето на кръстчета?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 18 rate down comment 8
aldy
преди 7 години
ФАЩовците толкова са били сигурни в навлизането си в Крим и Севастопол, че са били готови с някои съоръжения за пристанището в Севастопол, въпреки че този град има открай нреме особен статут, според цитираното "международно криво". Путин просто защити коренното руско население на Крим и интересите на самата РФ. ОТАН каква работа има в Севастопол - отбранителна, нали? Все едно руските кораби да дойдат до Хаваи, че и по-близо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 9
STRAHO
преди 7 години
По законите на ЕВОЛЮЦИЯТА, по съвършения ГЕН оцелява и при по враждебна околна среда!!!! Затова е и по съвършен! Руснаците сравнени със съперниците им, въпреки несравнимо по враждебната околна среда/включваща ВОЙНА където гинат млади хора/, имат към момента по добър ЕСТЕСТВЕН прираст и по малка нужда от внос на хора /араби *** и пампайци/ които да ОПЛОЖДАТ жените им по площади и паланки! :)))))) .....!!!!Поставени при условията при които се развиват руснаците, западняците биха измрели като мухи! Те дори при цъвтежа си намаляват и биват замествани от африканци и азиатци! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 8
aldy
преди 7 години
"...През пролетта на 2014 година Кремъл, въпреки нормите на международното право, анексира полуостров Крим, а след това подкрепи борбата на проруските сепаратисти в Източна Украйна..."АНЕКСИРАЛ, кайш? АВТОНОМНАТА област "Крим", която е такава от много десетилетия. При това без *** една пушка. С РЕФЕРЕНДУМ, на който гласуваха "ЗА" присъединяване към РФ като АВТОНОМНА област 85% от участвалите 75%. И то основно заради заплахата от разюзданите националисти в Окраината. Това е толкова разбираемо, само не за *ейропейците и чичо Сам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 16 rate down comment 10
STRAHO
преди 7 години
По законите на ЕВОЛЮЦИЯТА, по съвършения ГЕН оцелява и при по враждебна околна среда!!!! Затова е и по съвършен! Руснаците сравнени със съперниците им, въпреки несравнимо по враждебната околна среда/включваща ВОЙНА където гинат млади хора/, имат към момента по добър ЕСТЕСТВЕН прираст и по малка нужда от внос на хора /араби *** и пампайци/ които да ОПЛОЖДАТ жените им по площади и паланки! :)))))) .....!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 18 rate down comment 10
STRAHO
преди 7 години
Така че на руснаците може да им се "свали шапка" от уважение към стоицизма с който защитават държавата си и срещу външни и срещу вътрешни врагове. За момента те успяват да поддържат завидна степен на демокрация и пазарна икономика имайки предвид че са в състояние на почти гореща война което е удивително и за всички западни стратези.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 13
STRAHO
преди 7 години
Недостатъците на руската икономика до голяма степен се дължат на външния натиск, който моделира застой в развитието им от векове. На моменти по силен на моменти по слаб но никога не прекъсващ! Всяка държава без значение коя, подложена на силен външен натиск, за да оцелее НЕИЗБЕЖНО се централизира под една или друга форма. От по влиятелните държави, в историята на Франция има доста примери /причини и предпоставки за установяване на абсолютната монархия/. Има ги и в древен Рим. Прехода от република в империя с последващ запад на държавата. Дългосрочната стратегия на Запада е именно такава. Провокиране на подобно развитие и в Русия с времето. Много е трудно, ако не и невъзможно да се запази държава под такъв ОГРОМЕН и откровен външен натиск без силна роля на държавата в икономиката. Така че на руснаците може да им се "свали шапка" от уважение към стоицизма с който защитават държавата си и срещу външни и срещу вътрешни врагове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 7 години
Ти като знаеш какви ги вършат в СГС(съда), не би ли искал независим арбитраж? По добре нахален, отколкото м***лоумен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 23 rate down comment 16
STRAHO
преди 7 години
Анализа ми прилича на анализ на човек, който дупчи с нож някого и отбелязва кръвта която тече и болката която изпитва наранявания от него организъм. Според него този организъм би се справял далеч по добре, ако започне да изпълнява каквото му се нареди, защото тогава ще спрат дупченията с ножа ! Упорството му според анализатора, би довело до по сериозни страдания с времето! :)))) Има голяма доза пожелания в този анализ. Да, руснаците се сблъскват с проблеми. Срещу им са държави с поне десет пъти повече население и ресурси не по малко от техните пръснати по целия свят. Елитите на тези държави откровено МРАЗЯТ руснаците заради силата и волята им, които им разрешават да се отбраняват успешно срещу посегателствата над Русия /за сега/. Разбира се, че в подобна война се дават жертви под една или друга форма. Такива дават и техните противници. Те затова и ги мразят. На един руснак се падат по поне 10 от тези мишки. Лесно е да се сметне. :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още