IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Commerzbank, SocGen и ББР ще вземат първи пари при осребряването на КТБ

„Топлофикация София“ виси с над 90 млн. лева, а "Дунарит“ - с над 85 млн. лева

07:42 | 18.08.15 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Германската Commerzbank, френската Societe Generale, както и Българската банка за развитие са банките, които първи ще успеят да си вземат парите при осребряването на активите на обявената във фалит Корпоративна търговска банка АД, показва списъкът, който Търговският регистър публикува в края на работния ден в понеделник.

Трите банки ще вземат първи парите си въз основа на чл. 94. т. 1 от Закона за банковата несъстоятелност. Вземанията на двете чуждестранни банки и ББР са обезпечени.

Германската банка има да взема 12,45 млн. лв. 

Основното вземане на френската Societe Generale пък е по договор за срочен заем за 41 млн. лева. Банката има да взема също така още 3,5 млн. лева.

ББР също има вземания за повече от 46 млн. лева по програма за рефинансиране на банки и програмата на KfW, по която вземанията са за над 142 хил. лв.

Общо обезпечените вземания възлизат на над 103 млн. лева.

Списъкът на синдиците включва вложители, както и лица с вземания по гаранции, начислени обезщетения, заплати, развалени договори и др.

С най-високи сума в списъка фигурират „Топлофикация София“ – над 90 млн. лева  и „Дунарит“ с над 85 млн. лева. Сред другите интересни имена са „Телиш“, Нуртс и Холдинг БДЖ (3,8 млн. лв.) и други кредитори, чиито вземания са придобити в резултат на договори за цесия.

В дългия 173 страници документ присъства и Българската фондова борса, която има да взема 271 072 лв..

Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол е имала 10,7 млн. лв. в банката, а НАП има да взема над 3,2 млн. лв. Агенция Митници също присъства в документа.

Списъкът, който е съставен към 22 юни, не включва вземания, които са били изплатени, тъй като са в обхвата на гаранцията. Липсват имената на някои известни политици, в това число Иван Костов и Вежди Рашидов, които сами признаха, че са имали депозити. Същевмреннно почетният председател на ДПС Ахмед Доган присъства със сумата от 694 хил. лв.

Фондът за гарантиране на влоговете, който встъпва в правата на вложителите, също е в списъка. Към 17 август той е изплатил 3,647 млрд. лв. 

Държавните болници МБАЛ Св. Анна София и МБАЛ Св. Анна Варна, както и МБАЛ Пловдив АД и МБАЛ Пловдив към ВМА София, също са в списъка на големите вложители, както и УМБАЛ Д-р Георги Странски ЕАД Плевен

В документа фигурират и редица държавни и общински предприятия. Както споменахме по-горе, с най-много пари виси „Топлофикация София“ – над 90 млн. лева, „Булгартрансгаз“ има 60 млн. лева, БЕХ – 14,7 млн. лева, НЕК – 15 млн. лева, ЕСО – 5 млн. лева, а АЕЦ Козлодуй – 4,5 млн. лева. Летище София има блокирани 28,6 млн. лева.

Синдиците на КТБ Лазар Илиев и Росен Ангелчев на два пъти поискаха удължаване на срока, в който списъкът с кредиторите на банката трябваше да бъде готов и оповестен публично.

Междувременно, преди да излезе във ваканция, парламентът прие законодателни промени, с които стана възможно всички списъци и актове по обжалвания, свързани с процеса по несъстоятелност на банката, да се качват в Търговския регистър и да са публично достъпни. Това ще улесни процедурата по обжалване на решението на синдиците, ако има претенции срещу реда на кредиторите и определените им вземания.

Срокът за обжалване е 14-дневен, а след това синдиците имат още 7 дни да се произнесат по предявените претенции.

БНБ затвори КТБ и я постави под специален надзор на 20 юни 2014 г., след като банката сама поиска това, неудържайки на масираното теглене от страна на фирми и граждани.  

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:41 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 1
Schroeder
преди 8 години
Направо ще ме разплачат. Вместо да си губят времето със "Списък на ****аните", да направят списък "Безотоговорно отпуснати необезпечни кредити на наши хора" и да дейстав по него заедно с прокуратурата. Толкова загубена държава сме, че няма накъде!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 2
marto76
преди 8 години
Това не е списък с кредитори, това е порнография! Може ли да си собственик на КТБ и да се наредиш на списъка от кредитори с близо 1 млн. лв., които си раздал на майка си, жена си и дъщерята? Този Цветан Василев не е за затвор, той е за бой направо!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 3
Tony
преди 8 години
Тоочно така!Първо върнете парите на Немците и на Французите и после на Мафията, защото ако посланиците попитат "Коя е гнилата ябълка?" Българската мафия, заедно с прокуратурата и съда ще бъдат разтърсени! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
evtimvz
преди 8 години
Какъв популизъм? Те кредиторите ще си го получат този списък. Тази публикация е за всички нас и нас ни интересува "Кой" взе парите и "Кой" продължава да ги взима. Така че не бъди груб, а помисли малко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 10
needtoknowmore
преди 8 години
Фонда е държавен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 5
Rhapsody of fire
преди 8 години
До 1 evtimzКредиторите живо ги интересува дали приетите от синдиците суми съответстват на собствените им сметки. Така че хайде стига елемнтарен популизъм. Всеки списък е важен сам по себе си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 7
SimeonAtanasov
преди 8 години
Добре че служебното правителство на Марин Райков въведе една наредба за депозитите на ЮЛ с държавно участие, че така поне се намалиха загубите, тъй като преди това всичките пари на държавните предприятия, търговски дружества и ЮЛ бяха в КТБ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 4
SimeonAtanasov
преди 8 години
Ограбена е държавата, тоест ние гражданите. Кредитори са ФГВ (не е държавен, но все пак там се събират отчисления от всички търговски банки, тоест от нашите пари; а и Фондът взе заем от държавата, за да може да изплати гарантираните влогове), НАП, Митниците, Топлофикация-София, Булгартрансгаз, БЕХ, НЕК, АЕЦ Козлодуй, АПСП, държавни болници, Летище-София... Някой трябва да покрие загубите. Познайте кой? Ние, разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 17 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Абе важно е и кои са кредиторите и #КОЙ ги е "посъветвал" да си държат парите там както и защо са поддържали толкова големи кешови наличности. Нормално е да поддържаш кеш наличност да си покриеш разходите за 3 месеца да кажем. От това следва, че Топлофикация София следва да има месечни разходи от порядъка на 30 милиона.Нормално е също така да си разделиш парите в поне 2 банки, т.е. всички тези следва да се предполага,че имат поне още толкова париС други думи, списъка на длъжниците отговаря на въпроса #КОЙ окрадe КТБ, а списъка на кредиторите - на въпроса #КОЙ създаде КТБ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 46 rate down comment 1
evtimvz
преди 8 години
ОК! Това са кредиторите, т.е. ограбените. Най-важното е "КОЙ"-и са грабителите, т.е. кредитополучателите. И второ, "КОЙ" и за колко изкупува активите?Не ми хвърляйте прах в очите с кредиторите!!!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още