Вместо от 1 май, от 1 октомври 2015 г. да се налагат глоби на дружества, които нямат право да притежават обработваема земя, предлага депутатът Румен Христов (РБ).
Народният представител е внесъл в парламента поредния проект за изменение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ), последно променен преди два месеца.
Според сега действащия закон нямат право да притежават земеделска земя компании, регистрирани в офшорни зони, както и дружества, регистрирани извън Европейския съюз (ЕС). С последните промени беше въведена санкция от 100 лв. на притежаван декар земеделска земя в нарушение, а след 3 месеца глобата става 300 лв./дка.
Тази промяна срещна сериозни критики от страна на публични компании и бизнес организации, тъй като е възможно акции на публичните дружества да бъдат купени от лица, за които забраната важи и така компаниите да подлежат на санкции.
С промените се дава шанс на компаниите да прехвърлят собствеността си своевременно, казва се в мотивите към законопроекта.
Според Румен Христов промяната ще предотврати „изгонването и на без това малкото чуждестранни инвеститори в областта на земеделието в България“ и закриването на работни места.
Предложението на Христов предстои да бъде разгледано на заседанието на парламентарната комисия по земеделие на 22 април.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
преди 11 години В крайна сметка, тази глоба остава ли за публичните компании или те ще бъдат изключени от закона? отговор Сигнализирай за неуместен коментар