Една дума - „Македония“, е напът да скара управляващата коалиция между Сириза и ANEL („Независимите гърци“) в Гърция. В интервю за гръцката телевизия ΣΚΑΪ зам.-министърът, отговарящ за миграционната политика Янис Музалас, използва конституционното име на Македония и макар веднага да се поправи, това предизвика гнева на коалиционния партньор на Сириза в управлението.
Лидерът на „Независимите гърци“ и министър на отбраната Панос Каменос веднага поиска оставката на Музалас.
Гърция и Македония от години спорят относно името на бившата югославска република. До такава степен, че гръцката делегация, предвождана от премиера Алексис Ципрас, демонстративно напусна форум, посветен на борбата с „Ислямска държава“ по време на срещата на ООН в края на миналата година, защото в програмата Македония фигурираше със своето конституционно име.
Сега обаче гръцкият премиер не изглежда толкова склонен да се откаже от присъствието на Музалас в кабинета, още повече часове преди предстоящата ключова среща в Брюксел, посветена на бежанците. Така че Ципрас договори само известна отсрочка и решението за бъдещето на зам.-министъра ще бъде взето в края на седмицата, посочва „Катимерини“.
Намеренията на Панос Каменос изглеждат наистина сериозни. Той вече заяви, че в момента Скопие разполага с висш гръцки чиновник, който използва конституционното име на страната, което е недопустимо. След среща в сряда Каменос посочи, че все още има доверие в кабинета, но не и на зам.-минисъра Музалас. Говорителят на гръцкото правителство Олга Геровасили пък заяви, че няма отправени ултиматуми и бъдещето на кабинета не е поставено под риск, въпреки реакцията на Каменос, пише Greek Reporter.
Министърът на отбраната обаче е отложил планирано пътуване до САЩ до изясняване на ситуацията, а според гръцкото издание Newpost вече е прибрал и някои лични вещи от кабинета си. По-късно днес ще има и заседание на парламентарната група на ANEL по казуса.
Напускането на ANEL от управляващата коалиция реално ще сложи край на втория кабинет на Сириза и ще изпрати страната към поредните предсрочни избори.
„Независимите гърци“ и Сириза в момента имат крехкото мнозинство от 153-ма депутати в 300-местния гръцки парламент. И макар и да опитва „да флиртува“ с другите партии в парламента, досега Ципрас не можа да си осигури подкрепата им, още повече че и част от опозицията също е на мнение, че Музалас трябва да напусне поста си.
Същевременно и водещата опозиционна партия в момента - „Неа демократиа“, е с нов лидер – Кириакос Мицотакис, който вече изглежда готов да сложи точка на управлението на крайнолявата Сириза.
преди 8 години Тел. 090012230 - справки на БАН. Да чакаме ли извинение? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Напът е една дума според речника, но в масовото съзнание се тръгва на път?Напът се пише слято, както и други съчетания от предлог и съществително име насън, начело, отстрана, подръка, присърце, при които съществителното не се променя граматически. Това правило е формулирано в уводните части на същия речник.http://***.capital.bg/light/tema/2011/05/04/1084618_ot_a_do_ia_pa_ti/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Потърсих напът в десети том на многотомния речник на българския език (издаден също със санкцията на Института за български език при БАН), който включва доста повече думи в сравнение с правописния речник. Такова наречие не открих. Томът е издаден само две години преди правописния речник.Вместо да спорите си изпратете некадърните журналисти на извънредни часове по Български език! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Незнам, неми севярва.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Деляна Петкова, сигурно за десети път пишеш "напът" слято и за десети път ти го показвам. Кога ще се научиш, как се пише? отговор Сигнализирай за неуместен коментар