Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) потвърди предложението си за цената на електроенергията от 1 юли 2015 година. Докладът на работната група беше гледан на закрито заседание днес.
Предложението на експертите на регулатора беше за средно повишение на цената на тока с почти 2% за регулирания пазар. Така за абонатите на Енерго Про цената ще бъде със средно 3,64% по-висока, на EVN България – с 1,22%, а на ЧЕЗ България – с 1,53 на сто.
Комисията потвърждава разчетите на експертната група, въпреки сериозните възражения от страна на енергийните дружества и от представителите на бизнеса. Припомняме, че на откритото заседание, провело се на 4 юни, от Националната електрическа компания (НЕК) и АЕЦ „Козлодуй“ се оплакаха, че продават електрическата енергия под себестойността й.
Днес НЕК публикува и официалното си становище до КЕВР във връзка с ценовото предложение. В него се посочва, че принципите на ценообразуване са в нарушение на законодателството.
Решението на КЕВР да повиши таксата „Задължение към обществото“ за присъединените на свободния пазар клиенти, тоест основно небитовите абонатите, пък разгневи бизнеса. Досега те плащаха такса в размер на 18,93 лева за мегаватчас, а от 1 юли ще трябва да плащат 40,21 лева за мегаватчас.
Същата ще е таксата и за битовите абонати. Досега те плащаха повече, макар и да не беше ясно каква точно е таксата, защото беше част от енергийния микс на НЕК. По изчисленията на председателя на енергийния регулатор Иван Иванов обаче става въпрос за около 50 лева на мегаватчас, като той се основава на разликата в цената на микса и на свободния пазар.
Електроразпределителните дружества имаха възражения срещу непризнати разходи за новия регулаторен период, сред които разходи за балансиране на пазара и амортизации.
Решението на КЕВР ще бъде подложено на обществено обсъждане в сряда (10 юни), а окончателните цени на електроенергията ще станат ясни на 30 юни.


Виц на деня - 15 май
Протестно мотошествие ще затрудни движението във Варна днес
Времето във Варна на 15 май 2026
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Тръмп: Постигнах фантастични търговски споразумения с Китай
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Euro NCAP алармира за опасен дефект при популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
От Италия за "Бангаранга": Залата експлодира, много силна песен
ЦИК тегли днес номерата на бюлетините за частичните местни избори на 14 юни
В Хавана: Пуснете ни ток поне за три часа
От 9 юли: Летище Палм Бийч ще се казва "Донълд Тръмп"
Китай призова за трайно примирие между САЩ и Иран