IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Заради стрес тестовете банките ще съкращават разходи, прогнозира експерт

Кирил Григоров очаква лихвите по депозитите да намаляват и банките да започнат изчистване на лошите кредити

15:38 | 05.05.15 г.
Заради стрес тестовете банките ще съкращават разходи, прогнозира експерт

Заради планираните стрес тестове на българските банки се очаква финансовите институции да започнат да съкращават разходи и да увеличават приходите си. Затова лихвите по депозитите ще намаляват. Това прогнозира пред телевизия Bulgaria On Air Кирил Григоров от Българска агенция за кредитен рейтинг.

Той посочи, че след като в началото на тази година е актуализирана Националната програма за реформи, е включен нов раздел за финансовата система на България. В този раздел се предвижда приемането на законодателство и мерки, които ще засегнат банковата и небанковата финансова система на страната.

Кирил Григоров допълни, че страната ни е длъжна да приложи евродиректива от 2014 г. за създаване на национални рамки за възстановяване и преструктуриране на финансови институции, когато имат проблем.

„Около случая „КТБ“ стана ясно, че има проблем в банковия надзор. Поради тази причина скоро очакваме доклад за цялостното състояние на надзора“, допълни той.

Експертът посочи, че в рамките на Националната програма за реформи се очаква да бъде приета методика за преглед на качеството на активите на банките в страната.

„Явно приложената методика в КТБ не е подходяща за всички останали банки, така че ще бъде разработена нова. Тя очевидно ще е базирана на методиката на ЕЦБ. След това се очаква да бъде избран консултант, който да направи преглед на активите на банките“, каза Григоров.

Стрес тестове у нас са провеждани и досега. Разликата сега е единствено в методиката, която ще се прилага, заяви експертът. Според него не е необходимо външен консултант да прави преглед на активите. Когато има ясно определена методика, прегледът може да бъде направен от банковия надзор в БНБ. „Там 300 души получават заплати. За какво ги получават, след като ще викаме външен консултант за преглед на активите?“, попита той.

Според него отношението на управляващите - цялостната проверка на надзора, намерението да се кани външен консултант, показва недвусмислено, че явно има мнение, според което КТБ не е изолиран случай. Вероятно такива проблеми се очаква да бъдат открити и при проверките на други банки, предположи Кирил Григоров.

На въпрос как банките ще се подготвят за проверката той заяви: „Методиката, която ще бъде приета, следва да бъде приложена еднакво към всички банки. Важно е каква ще е „летвата“ в тази методика и от резултатите ще се изясни какви мерки трябва да вземе една банка, ако се окаже, че ще трябва да си попълва капитала“.

Експертът очаква в следващите месеци до края на годината банките активно да се подготвят за тестовете. Те трябва да си чистят портфейлите от лоши кредити и да трупат провизии, за да посрещнат евентуални нови обезценки. В близките месеци най-вероятно лихвите по депозитите ще намаляват, банките ще съкращават разходи и ще търсят начин да увеличават приходите си, прогнозира той.

Кирил Григоров не очаква сътресения в банковата система. „Когато държавата е на мястото си, дори някъде да се появят проблеми, те могат да бъдат решени, без да се стига до сътресения. Един случай като КТБ ни е предостатъчен“, коментира той.

Вижте още във видеото:

Още видео материали можете да гледате в сайта на Bulgaria On Air
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още