Условията за кредитиране на имоти в някои страни в Континентална Европа отчитат подобрение.
Като пример се дават Германия, Холандия и Франция, за които от консултантската компания CB Richard Ellis (CBRE) казват, че този сегмент от кредитния пазар е станал по-конкурентен през последните месеци.
Въпреки това общите условия за кредитиране са останали сравнително непроменени през второто тримесечие в сравнение с първото във всички по-големи европейски пазари.
“Въпреки че по-голямата част от кредиторите продължават да се концентрират върху своите съществуващи портфейли, много от банките сега активно целят да отпускат нови кредити, макар и много селективно и при определени условия”, коментира Натал Джостра, директор Дългово консултиране за Великобритания, Европа, Близкия Изток и Африка в CBRE.
“Въпреки това се оказва трудно да се намерят подходящите възможности поради настоящия недостиг на качествени продукти и поради инвестиционния пазар, който вече не разчита на дългово финансиране. В резултат на това започваме да виждаме банки на някои пазари, които предлагат по-конкурентни условия за кредитиране.”
През тримесечието бяха забелязани и някои регионални различия, до голяма степен в резултат на ефекта с държавния дълг в еврозоната.
Пазари като Франция, Германия, Холандия и Великобритания останаха до голяма степен незасегнати. За разлика от тях Испания и Италия отчетоха промяна в доверието, което е отражение на по-високия бюджетен дефицит и по-слабите фундаменти.
През второто тримесечие също така бе отчетена и забележима повишена активност в областта на финансирането на проекти за развитие на имоти, основно във Великобритания.
Причина за това бе подобрението на наемните пазари и значителна липса на предлагане, най-вече в Централен Лондон.
Предвид факта, че британският пазар води възстановяването в областта на бизнес имотите и изпреварва останалата част от Европа, някои кредитори започват да обмислят възможността за финансиране на спекулативни проекти. Подобни индикатори, макар и в по-малка степен, започват да се забелязват и във Франция, където някои местни банки започват да обмислят много селективно кредитиране на спекулативни проекти.
По данни на Jones Lang LaSalle (JLL), публикувани наскоро, банковото кредитиране за пазара на имоти във Великобритания е отчело най-големия си тримесечен поне от 1987 г. насам.


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Русия създава алтернативна информационна екосистема
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Идва ли краят на евтините стоки?
Еврокомисар: ЕС трябва да интегрира Украйна в отбранителен съюз
Полицаи, дегизирани като талисмани на Мондиала, арестуваха наркодилър (ВИДЕО)