Протичащите икономически процеси у нас и по света продължиха да оказват въздействие върху пазара на недвижими имоти и през 2010. В резултат на това инвестиционната и строителна активност в страната през изтеклата година останаха ниски, сочи доклад на консултантската компания Форос.
Основната група клиенти през 2010 г. продължават да са българите и жителите на бившите съветски републики. Все по-силно намалява делът на търсенето с цел инвестиция за сметка на това за собствено ползване.
През годината цените на жилищните имоти продължават да спадат, макар и с по-бавни темпове спрямо 2009. Средният годишен спад в продажните цени в страната за 2010 г. е 11,42%, сочат данни на компанията. Най-голямо е понижението в Русе, Благоевград и София, съответно с 16,79%, 15,50% и 15,43%, а най-малко – в Стара Загора със спад от 2%.
По-голям спад отчитат жилищата от средния и ниския ценови клас, докато обезценката на луксозните жилища е минимална. Също така по-голям спад се отчита на територията на големите областни градове, където е съсредоточено над 50% от населението на страната, и където предлагането е най-голямо.
Както и през първата половина на 2010 година, най-голямо е намалението при монолитните жилища, средно между 5-15% за периода декември 2010 спрямо декември 2009 година, следвани от панелните жилища – 4-20%. Най-малко е намалението при новото строителство, където продажните цени намаляват с до 12%. Големият диапазон в цените при някои от типовете имоти основно се дължи на местоположението и на състоянието им.
През периода се отчита и тенденция на ръст на цените в някои райони на страната, в резултат на повишено търсене в тях, както и на по-малкото предлагане. Повишението е до 2% на база предходен месец и до 5% на годишна база.
Посочените изменения са на база офертни цени. Почти всички сделки се осъществяват след допълнително договаряне на цената, което достига до 10%. Забелязва се тенденция на намаление на този процент, който през 2009 достигаше до 20%.
Средната доходност на жилищните имоти в страната към месец декември 2010 е в размер на 6,34% и спрямо декември 2009 г. регистрира понижение от 0,36 пр.п.
Пазарът на наеми
През 2010 г. предлагането на жилища под наем продължава да нараства в някои градове на страната.
София е един от градовете с най-голям ръст в обема на предлаганите жилища под наем, които са съсредоточени в райони с голяма интензивност на строителство през последните 2-5 години. Ръст в предлагането има и във Варна и Бургас.
В София най-голямо е предлагането в районите Бели Брези, Витоша, Борово, Гоце Делчев, Манастирски ливади, Стрелбище, Мотописта, Зоните (Б-5, Б-18 и Б-19), Студентски град. Преобладават апартаментите ново строителство, с една или две спални, с наемни нива от 250-450 евро.
Основно се търсят обзаведени едностайни и двустайни жилища с квадратура от 60-75 кв. м. Горната ценова граница, при която се сключват сделки, рядко надвишава 350 евро.
Продължава да се наблюдава спад на търсенето при високия клас жилища с месечен наем над 1000 евро.
Наемните цени, подобно на тренда при продажбите, продължават да спадат. Средно спрямо края на 2009 спадът е в размер на 9,33%. Най-голямо понижение има при луксозните апартаменти – 11,10%, следвани от необзаведените жилища с 9,48%.
Най-голям спад, по данни на Форос, е регистриран в София – 13,53%, следван от Стара Загора – 13,37%, Варна - 8,58% и Бургас - 5,54%. Най-малък е спадът на територията на Благоевград - 2,08%.
Прогнози за първата половина на 2011
■ Постепенно уравновесяване на търсенето и предлагането на жилищата в резултат на ниските нива на инвестиционна активност в сегмента.
■ През втората половина на 2011 се очаква раздвижване в строителния сектор и активизиране на някои от инвеститорите в сегмента на жилищните имоти във връзка с намаленото предлагане на новопостроени жилищни единици. Очакванията на компанията са да се появят нови жилищни проекти с разгъната застроена площ до 2 000 – 3 000 кв. м.
■ Стабилизация на продажните и наемните цени в сегмента. Възможно е да се регистрира лек ръст от 2 до 5% в някои от районите на по-големите градове при някои типове жилища.