Президентът на САЩ Доналд Тръмп взе решение да продължи до 24 септември 2018 г. ограниченията, действащи спрямо Куба, като в същото време си запази правото да ги смекчи, предаде ТАСС, цитирайки негово изявление, разпространено от пресслужбата на Белия дом.
Става дума за закон, действащ още от 1917 г. Той позволява да се налагат ограничения в търговията със страни, враждебно настроени към САЩ.
В момента Куба е единствената страна, която попада под ударите на този закон. През 2008 г. от този списък бе изключена Северна Корея, спрямо която същевременно действат най-строги санкции.
Тръмп отбелязва, че срокът на ембаргото, действащо въз основа на този закон, изтича на 14 септември тази година. "Аз взех решение, че продължаването на тези мерки спрямо Куба с още една година съответства на интересите на САЩ", отбелязва той. Със същото решение президентът продължи и своите пълномощия, които му дават свобода на действие относно спазването на ембаргото и правото да разрешава отделни сделки.
ТАСС припомня, че през юни Тръмп обяви отмяната на някои решения на своя предшественик Барак Обама, отнасящи се до нормализацията на отношенията с Хавана. Администрацията на САЩ, в частност, затегна правилата за пътувания в Куба на американски граждани и забрани да се прави бизнес с организации, контролирани от кубинските военни.


В Украйна посещенията при психиатри се увеличили със 173% в хода на войната
Мика Зайкова: От София до Куртово Конаре "справедливата цена" не може да е еднаква
Григор Димитров на 35: От Хасково до върха на тениса
Облачно с валежи и гръмотевици в неделя
Кметът на Варна: Въвеждаме драстични мерки срещу презастрояването
Косово инвестира $1 млрд. в модернизация на армията с помощта на НАТО
SpaceX може да подаде документи за IPO още в сряда
Правилно ли чухме? Тръмп май каза, че воюва, воден от пиар цели
Унгарската мечта за еврото пренарежда облигационните пазари в Източна Европа
Испания рискува затворени барове и срив в услугите, ако ограничи мигрантите
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Таксиметровият бранш не отчита спад в търсенето на услугата
Евтим Милошев: Младите творци трябва да бъдат акцент в политиката ни
Освободиха срещу гаранция мъжа, задържан след инцидента с Ивайло Мирчев
ЦСКА 1948 триумфира над Лудогорец в битката за Европа