IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Uber е ползвала нелегален софтуер?

Компанията се забърка в пореден скандал

14:22 | 04.03.17 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Американският стартъп за споделени пътувания Uber навлиза от един скандал в следващия. След спекулациите за премълчаваните с години сексуални насилия в компанията, съдебен иск заради кражба на интелектуална собственост и видео запис, в който основателят Травис Каланик се нахвърля вербално над шофьор на компанията, в петък се появи нов проблем. Според материал на New York Times  компанията използва специална софтуерна програма, което ѝ позволява да избягва заявки от чиновници, полицаи и други представители на властите в градовете, в които дейността ѝ е забранена или е в процес на разследване.

Самата компания потвърди за наличието на системата Greyball за натрупване и анализ на на лични данни за клиентите. Според нея обаче софтуерът помага за справяне с недобросъвестни клиенти, които нарушават правилата ѝ за предоставяне и ползване на услуги. Програмата събира информация както от самото приложение Uber, така и от други източници - анализира адреси като проверява районите с административни сгради. Освен това се анализира и начинът, по който приложението се използва от потребителите, намиращи се в района. Ако човек често отваря приложението, той влиза в група като вероятно свързан с властите. Проверяват се и дали кредитната карта е издадена на държавен служител. 

В резултат, ако потенциалният клиент е идентифициран като свързан с властите, приложението му казва, че в момента няма свободни коли или го прехвърля към фалшив екран.

Медията се позовава на четирима бивши и настоящи служители на компанията, пожелали анонимност. Според официалната позиция на Uber обаче системата засичала хора, които застрашават физически шофьорите.

Според информацията Greyballing се използва в американските градове Лас Вегас, Париж и Бостън, но също така и в Австралия, Китай, Италия и Южна Корея.

Според статията стратегията е част от по-голяма програма на име "VTOS" (Violations of Terms of Service). "VTOS" първоначално е била разработена, за да защитава шофьорите например от атаки от таксиметрови шофьори, които считат бизнеса си за застрашен от Uber.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:28 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Софтуер виж още

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 1
nobel
преди 7 години
Ха, ама защо заглавието е такова. Те просто са отказали да им предоставят услугите си. Това според кое законодателство е измама? Има неща на този свят, които са с ограничен достъп. Ако аз организирам някакъв клуб и откажа да приемам в него полицаи никой не може да ме задължи да го правя. ЕС, между другото също е организация с ограничен достъп. И със същия успех можем да кажем, че Европейският съюз е измамил Турция, че ще я приеме. Намирате ли някаква логика в това?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още