IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Димитрова: Потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредити

С дела срещу банките се захващат тези със силно увеличена вноска или тези, за които спазването на закона е принципен въпрос, споделя адвокатката

08:30 | 19.09.12 г. 61
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Десислава Димитрова. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Десислава Димитрова. Снимка: Личен архив

Десислава Димитрова работи като юрисконсулт в няколко банки от 2000 до 2007 г. След това до 2010 г. работи като началник Правен отдел и консултант на свободна практика, предимно по банково-правни въпроси, а от 2010 г. е адвокат към Софийска адвокатска колегия.

- Г-жо Димитрова, колко дела се водят срещу кредити на банки и колко от тях са минали на първа и съответно втора съдебна инстанция?

От публично достъпните регистри се вижда, че делата срещу банки в последните една-две години се увеличават, но техният брой не ми е известен.

Запозната съм с десетина решения на първа инстанция относно увеличени лихви. Всички са в полза на кредитополучателите. Имам информация за едно дело, по което решението е влязло в сила. Първата инстанция уважи иска, втората отмени решението, но също осъди банката, макар и на друго основание.


- Кои дела срещу кредити са с най-голям шанс за успех на кредитополучателя? Например, чу се за кредити от една банка, които са били с фиксирана лихва и банката неправилно е вдигнала лихвите, което е било оборено в съда.

Да, едностранното увеличение на договорена фиксирана лихва е неправомерно. Аналогичен случай е увеличение на лихва, която е формирана на база Юрибор и надбавка, когато Юрибор намалява. По мое мнение, а и според все още оскъдната съдебна практика по въпроса, това са очевидни нарушения на договора за кредит и е нормално и очаквано такива некоректни банкови практики да бъдат обявявани от съда за недопустими.

Проблемът с тези искове е, че те са за относително малки суми, особено при скорошно увеличение на лихвата. Воденето на дело коства време, усилия и пари, и в масовия случай потърпевшите се примиряват с увеличените разходи по кредита, особено ако увеличението на вноската не е голямо, а и предпочитат да си спестят конфликта с банката-кредитор. По мои наблюдения с дела се захващат или хора, чиито вноски са се увеличили със сериозна сума, или хора, за които спазването на договора и закона е принципен въпрос и търсят по-скоро справедливост, отколкото съществен финансов резултат.

- Срещу кои банки имате най-много искове?

През май тази година заведохме групов иск срещу Юробанк И Еф Джи България (Пощенска банка) по 29 кредита в швейцарски франкове, отпуснати на 25 домакинства. Претенцията ни е за надвзети суми от неправомерно увеличени лихви и курсови разлики в размер общо на 344 000 лева за периода от 2007/2008 г. до март 2012 г. Съдът раздели груповия иск на 25 отделни дела, предполагам с оглед обективност и детайлно изследване на всеки отделен случай. Очакваме насрочване на делата.

Подготвяме и внасяме и нови, вече индивидуални искове, със същия предмет и срещу същата банка.

Заехме се с т. нар. "франкови" кредити, тъй като тези кредитополучатели са най-ощетени от едновременното увеличение както на лихвите, така и на курса на швейцарския франк. Тъй като по франковите кредити банката преизчислява остатъка от главницата по актуален курс на франка, който от 2008 г. до момента се е увеличил с 40%, рефинансирането или изобщо предсрочното погасяване по тези кредити е крайно неизгодно и на практика невъзможно за кредитополучателите, т.е. те са в безизходица.

Например, ако през януари 2008 г. сте взел "франков" кредит от 100 000 лева, за да си купите жилище, със срок на погасяване 30 години, в началото вноската Ви по кредита е била около 580 лева, а към момента тя е станала 940 лева, като през 2011 г. е била и още по-висока. След като въпреки всичко сте плащал редовно вноските си повече от 4 години, към момента главницата за погасяване по кредита ще бъде около 132 000 лева. А цената на купеното с кредита жилище вече е далеч под 100 000 лева и то не може да послужи като обезпечение за рефинансиране. Използваните цифри са приблизителни, но дават обща представа за мотивите на тези кредитополучатели да търсят правата си в съда поради липсата на друга приемлива алтернатива.


- Доколко шанс за успех имат най-закъсалите кредитополучатели, а именно тези в швейцарски франкове, и в кои посоки тези кредити са оборими?

Първо, нека да уточним, че кредитополучателите по "франковите" кредити всъщност не са получили кредит в швейцарски франкове - кредитите са им изплатени в лева или евро. Съгласно бланковите договори за кредит, с швейцарски франкове се заверява блокирана сметка, до която кредитополучателят няма достъп. В същия ден банката служебно превалутира и предоставя кредита за усвояване единствено в евро или лева, без опция за получаване на франкове в брой или по банков път. Имало е отделни случаи на кредитополучатели, които са искали да усвоят кредита във франкове, но им е било отказано. Дори размерът на кредита е уговорен в договорите само като сума в евро или лева. И според закона, и според елементарната логика, длъжникът дължи връщане на това, което е получил. Според договорите за "франковите" кредити обаче получавате евро или лева, а дължите връщане на швейцарски франкове.

Кредитополучателите, разбира се, получават доходите си в лева, затова и реално плащат кредитите си в лева, но в много по-голям размер от първоначално уговорения, поради промените в обменния курс на швейцарския франк. Така на практика се оказва, че по "франковите" кредити швейцарски франкове няма. Фиктивно се използва само курсът на швейцарския франк по кредити в лева или евро, с цел преизчисляване и респективно увеличаване задължението на кредитополучателите към банката. Според нас тази практика е въведена с неравноправни клаузи в договорите за кредит и е в нарушение на националното и европейското законодателство и се надяваме съдът също да потвърди това.

На второ място по делата оспорваме законността на увеличението на лихвата по кредитите, което става факт на два пъти чрез увеличение на базовия лихвен процент на банката още през август и октомври 2008 г., непосредствено след приключване на кампанията по отпускане на "франковите" кредити при по-ниски лихви. Съгласно действащото законодателство банките имат право да увеличават едностранно лихвите по кредити, но само при условие, че това увеличение е продиктувано от обективни обстоятелства като колебания, свързани с лихвения процент на финансовия пазар, промени в размера на задължителните минимални резерви и др. подобни извън контрола на банката.

Освен това кредитополучателят трябва да има право незабавно да прекрати договора при несъгласие с увеличението, и да са спазени другите условия, въведени в националното ни законодателство с Директива 93/13/ЕИО на Съвета на Европейските общности. Очевидно случаят с оспорените франкови кредити не е такъв - договорената лихва се увеличава, докато Юрибор за швейцарски франк търпи срив, размерът на задължителните минимални резерви е намален от БНБ и няма други обекивни промени, които да обуславят необходимостта от увеличение на базовия лихвен процент. В същото време кредитополучателят не може да прекрати предсрочно договора без да заплати такса за предсрочно погасяване. Това се потвърждава и в постановените до момента съдебни решения на първа инстанция.

За България делата за увеличени лихви по банкови кредити са новост, а практика по дела относно приложимостта на швейцарския франк по "франковите" кредити все още няма. Независимо от това считам, че аргументите ни, изложени пред съда, са основателни и достатъчни за доказване, че става въпрос както за неправомерно увеличение на лихвата, така и за неприложимост на курса на швейцарския франк по кредити, отпуснати в евро или лева. Обратното би означавало затвърждаване на изключително тежкото и от финансова, и от правна гледна точка, положение на кредитополучателите по "франковите" кредити.

Последна актуализация: 12:43 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

48
rate up comment 2 rate down comment 0
temp
преди 11 години
Ами ти сам си противоречиш.Айде стига преписвайте далавераджиски характер на хората (ако вие носите това в себе си - няма проблеми).Първо, не мисля че съм оревала, каквото и да е ... но ще ти отговоря ....Взехме такъв кредит, защото бях убедени от банковите служители и от финансовият експерт (да изненада, ползвахме и такъв, не претендираме че разбираме тънкостите на финансите, доверихме се на експерт, пост фактум разбрахме че банката плаща на тези финансови специалисти процент от сумата на кредита). Ползвахме и адвокат - основно по проверка на имота. Банковият договор съм го чела и много добре знам подводните камъчета .... но както каза един виден български журналист "Този който е успял персонално да си договори кредита с банката - нека да ми се обади. Банките твърдят, че всеки един кредит е лично преговарян, но досега аз не съм намерил такъв човек." Искахме договаряне на някой клаузи ... но ... мисля че знаеш по-добре от мен как стоят нещата ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 2 rate down comment 2
bree van de kamp
преди 11 години
Имам един много *** въпрос към всички тук които ореваха орталъка как банката ги прецакала с кредитите в швейцарски франкове,защо бе джанъм взехте кредити в швейцарски франкове при положение,че не сте виждали такива и на снимка? Да ви отговоря ли,защото си мислехте,че вие сте открили голямата далавера и ще плащате по-малко от другите балъци,ами да бяхте чели и дребния шрифт както се казва и сега всички като вас си плащат за тарикатлъка.Който не се е правил на много хитър и си е теглил кредита в левове или евро в каквито си получава доходите няма такива проблеми.И това няма нищо общо с лоша банкова практика на една определена банка,има го и при други български банки,както и в Унгария имаха големи проблеми с такива кредити в швейцарски франкове,а и в други европейски държави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 3 rate down comment 2
temp
преди 11 години
Мале, от кога хората решили да имат собствено жилище, се оказаха форекс спекуланти?!Ама при българските банки - за съжаление така си е .... Но добре направо скачай на руската рулетка - повече шансове имаш за оцеляване! :)Гледам темата се е напълнила със софиянци, водени от изконния шопски девиз "Аз не сакам да съм добре, сакам Вуте да е зле". Това че на половин България били покачили лихвите - не значи че е правилно! И това че в съда падат тези покачвания, независимо по какви кредите, е достатъчно показателен факт.Опасявам се че хората завели дела искат не повече от това, ДА СЕ СПАЗВА ДОГОВОРА, които са подписали. Ако някой има претенции че банката е в правото си да върти клаузите, както и е угодно - да заповяда.p.s. До колкото схващам статията, тя се отнася до конкретна лоша банкова практика. Други банки постъпват по-друг начин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 1 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 11 години
до VP, за рекламите. Прав си, рекламират се много *** и хората ГИ купуват! Преди 5-6 години НЕ беше ясно, че лесните кредити са ***. Т.Е. беше ясно за много малък % от населението. Аз дори сега се учудвам как хората продължават да теглят жилищни кредити, след всички сътресения последните години!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 2
dean.jordanov
преди 11 години
НЕ означава, че е правилно! Дори не означава, че е законно! Айде ти ми се подпиши утре, че ми позволяваш по всяко време да ти отрежа един пръст. Ок подписали сме, заверили сме и няма проблем по закон???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 3
dean.jordanov
преди 11 години
Не бива да се изказваш така за кредитополучателите. Масово хората вземаха кредит не за да прецакат системата а за да обслужат някаква потребност и най-вече да имат жилище. Повечето от тях са способни на нормални бакалски сметки. Пример: искам жилище, банката ми казва ще ми плащаш толкова пари на месец - толкова години. Поглеждаш си чека със заплатата и казваш - добре, мога да си го позволя, някой ден ще имам жилище. Проста договорка, защото така са ти го рекламирали - погледни рекламите. 2 милиона хора са взели кредити!!! Това не са случайно заблудени единични случаи, това е масова пропаганда - 20000000 кредита са кажи речи 100% от семействата в бг! И накрая след сметките които сте правили с банката, те едностранно ти казват след 5 месеца - сори пич, финансовя свят кихна, има много лоши кредити твойта лихва скача с 5%.. Това че са си оставили вратичка в договора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 4 rate down comment 3
mos70
преди 11 години
Цитат: "А тука разни финансови корифеи дето се изказват,че банката е знаела какъв ще бъде курса на франка след една година например,значи нямат елементарна идея как работят валутните пазари,тя банката ако е знаела,че франка толкова ще поскъпне изобщо няма да се занимава с вашите пикливи заеми,а е цяла да направи милиарди на Форекс пазара."...Има ли някой, който поставя под съмнение, че не го е напривила!? Продължавам да твърдя, че банката е прогнозирала спада на еврото! Ти си мошенник, бе пич! Мога да ти го кажа в очите, ако ми кажеш кой си!И мога да ти гарантирам, че ако дойде момента в който спра да плащам, няма да получиш нищо повече от апартамента, който си получил в залог...просто не мажеш да вземеш нещо, което го няма! Това трябва да ви е ясно на вас банкерите- няма как да вземеш нещо, което го няма! няма как!И допускате груба грешка, като съвсем съзнателно отпускате необезпечени кредити, при падащ пазар! Кредит, обезпечен със доход, е необезпечен кредит!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 0 rate down comment 0
kreditkiller
преди 11 години
Прав си швейцарски франкове няма, но има клауза в която се посочва вида на валутата в която ще се погасява и изплаща кредита отпуснат в ЕВРО/ЛЕВА. Въпроса е колко е кредита? Колко е месечната вноска?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 5 rate down comment 1
Monk1
преди 11 години
Офф, ей такива пък финансови "експерти", дето чули два лафа и се изживяват тежки и прогледнали направо ме убиват. Каква финансова култура и какво означава въобще това. Като си купуваш кола трябва сигурно да имаш култура по двигатели с вътрешно горене ли, що ли? Или пък си го пишеш в CV-то - много *** културен финансово.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 2 rate down comment 3
ivo3d
преди 11 години
Господин Коен/Леви/Бронщайн, моите извинения, че обидихме така скъпата за Вас банкова и пазарна система, за която разбира се всички нямаме никакви съмнения, че работи напълно автономно, без намеси "отгоре" (на държавно, та и на друго ниво) и лобистки закони и е чиста като роса. И видиш ли ние, наглите клиенти и обикновени хора, които по цял ден мислим как да изтеглим пари, които да не връщаме, сме най-черното зло. Ужас, за миг даже си представих че е истина и се чудя как изобщо спите и се гледате в огледалото. А този спор кой какво дължи какво има да връща мисля, че е по-добре да го решаваме в съда, щото е очевидно че по форумите не е особено практично.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още