IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Предлагането на ваканционни имоти у нас се изчерпва, цените нарастват

Добрите имоти се продават за дни, а ново строителство почти липсва, твърдят експерти

08:14 | 14.12.21 г. 23
<p>
	<em>Снимка: Божидар Стоилов, БГНЕС</em></p>

Снимка: Божидар Стоилов, БГНЕС

Предлагането на къщи в околностите на Боровец също се изчерпва. „Бели Искър, Маджаре, Мала църква, които са по пътя за Мальовица, са скъпите села, в които се купуват основно имоти за ползване през зимата. В „летните“ села Белчин, Рельово, Продановци, Широки дол, Злокучене цените са малко по-ниски. Всички къщи, обявени за продажба в тях, бяха разпродадени. В тези села се купиха както стари къщи, така и имоти на груб строеж, които се реновираха и ще бъдат използвани. Направиха се и много къщи за гости“, казва Митков.

В Пампорово средната цена на квадратен метър е преминала прага от 400 евро и вече достига около 430 евро на кв. м при нива от 300 до 320 евро на кв. м през предходните три години. „Всички имоти в града, които са се търгували на нива от около 350 евро на кв. м, сега вече достигат 450 евро на квадрат“, отбелязва Стойкова.

В Слънчев бряг към края на третото тримесечие средната цена на квадратен метър вече достига 620 евро при 480-500 евро от 2016 г. до миналата година. Тук цените се връщат на нивата от 2015 г., когато пазарът все още е под влиянието на руския бум.

„Ако преди двустаен апартамент в Слънчев бряг беше на цена между 26 хил. и 30 хил. евро в масовия сегмент, сега вече говорим за 35 хил.-40 хил. евро. Миналата седмица пуснахме на пазара студио в Слънчев бряг за 20 хил. евро и в рамките на два дни то беше капарирано. Бюджети, които могат да си позволят по-голяма част от хората, веднага привличат интерес“, казва Стойкова.

Освен на засиленото търсене и недостатъчното предлагане ръстът на цените според Желяпова се дължи и на поскъпването на строителните материали. „За разлика от градските имоти, при които факторите за ръст са много и стойността на финалния продукт трудно може да се прогнозира, на ваканционния пазар тази калкулация е далеч по-лесна“, казва тя.

Кой търси?

Ваканционни имоти се търсят както от българи, така и от чужденци. В Боровец купувачите са само българи, а в Банско и Слънчев бряг традиционно има както българи, така и чужденци, като съотношението е около 60% на 40% в полза на българите. „Лятото беше много успешно като туристически сезон и това повлече интерес за покупка на имот“, казва Стойкова.

Купувачите сред чужденците са предимно чехи, словаци, поляци, румънци. „Очертава се тенденция чуждестранният интерес да идва от хора, които могат да дойдат в страната ни с кола на ваканция“, отбелязва Стойкова. Гръцки купувачи започват да проявяват интерес към Банско и Пампорово, какъвто е нямало през последните години, а сред купувачите на имоти има и сърби и македонци. „Пазарът става по-локален, но търсенето е много активно“, казва Стойкова.

Пелтеков добавя към групата на чуждестранните купувачи в Банско и израелците, които са открили зимния ни курорт като дестинация през последните две-три години. „Това са инвеститори с бюджети над средното ниво, те познават добре Банско, за Израел реклама въобще не ни е нужна“, отбелязва той.

Руснаците, които преди бяха основна група купувачи на имоти в морските курорти, сега не търсят активно недвижимости за покупка, но според Стойкова и не разпродават твърде много. „Някои от руските собственици на имоти по Черноморието пускат жилищата си за продажба, но не така панически, защото тази година те успяха да дойдат и да ги ползват. Повечето останаха до края на септември и си заминаха с последните редовни и чартърни полети за лятото. Хората, които продават, не могат да осигурят необходимото предлагане в момента“, отбелязва тя.

Какво се търси?

Купувачите търсят ваканционни имоти както за собствено ползване, така и за отдаване под наем. По Черноморието тези от тях, които купуват за себе си, искат да ползват имота си за гъвкава лятна почивка, а други - за изнесен офис. Трети търсят алтернатива на вилата, тъй като морето е по-желана дестинация за тях, казва Желяпова. Сделките се сключват предимно със собствени средства.

„Хората инвестират свободните си пари във ваканционни имоти, защото диапазонът от 30 хил.-40 хил. евро е доста по-малък в сравнение с бюджета за жилище в големите градове. Купувачите, които се сдобиха с ваканционен имот миналата година, се възползваха от много добри цени и предложения“, отбелязва Стойкова.

Семействата търсят предимно двустайни апартаменти, а към студиата се ориентират хора с по-малък бюджет. „Хората започнаха да се убеждават, че е много удобно да имат собствено ваканционно жилище, особено по време на пандемия, когато престоят в хотел не е толкова предпочитан. Освен това трябва да се отчете фактът, че когато туристическият сезон е много силен, човек не може да е сигурен, че в хотела, който е избрал, ще има места. Видяхме това тази година на морето, когато в хотелите трудно се намираха свободни места. Ако обаче човек разполага със собствено жилище, може да го посещава, когато и за колкото време пожелае, а това дава значителна свобода“, казва Стойкова.

Очаква се зимният сезон също да бъде силен, затова и в планинските курорти хората се ориентират към покупка на имот. „Те видяха предимствата на Банско като целогодишна дестинация, а близостта му до София дава възможност за пътувания през уикендите. Боровец е още по-близо до София и съчетава крайградска зона с вилите в околните села със ски курорт“, отбелязва Стойкова. При българите търсенето на имоти в Боровец и Банско идва предимно от София, а хората от източната част на страната се ориентират към Пампорово.

Силният туристически сезон дава добра възможност и за отдаване на имотите в курортите под наем. „Дълги години мотивът за отдаване под наем с цел генериране на доход липсваше заради ниските цени на настаняване и голямото предлагане. Докато сега, при толкова пълна заетост, с която работеха зимните курорти през март, а може би ще бъде така и през тази зима, се създават предпоставки за извличане на печалба“, казва Стойкова.

Сред наемателите в Банско са сезонни работници, любители на ските и чужденци, които наемат жилище за целия сезон, отбелязва Пелтеков. В града има и около 300 дигитални номади, които купуват или наемат имот целогодишно, а националностите им са разнообразни – белгийци, гърци, с британско гражданство, англичани, французи.

Хората, които купуват или наемат имот в комплексите в Банско, трябва да имат предвид и таксите за поддръжка в тях, които варират от 4 до 15 евро на кв. м на година. Пелтеков казва, че в предишните години жилищните комплекси, включително такива без охрана и рецепция, са налагали твърде високи такси на притежателите на имоти в тях, но напоследък цените са се урегулирали и са по-поносими за купувачите. 

В Боровец имоти под наем се търсят основно около празниците, но интересът не е толкова голям като при покупките заради липсата на чужденци. Таксата за поддръжка в жилищните курорти в града е около 12 евро на кв. м на година.

„За българските купувачи на имоти е важно те да нямат годишна или месечна такса за поддръжка. Летният сезон беше изключително силен и хората, инвестирали в имот с цел отдаване под наем, имаха близо 100% заетост. За зимния сезон предстои да видим“, казва Иван Козаров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

23
rate up comment 5 rate down comment 1
Веск
преди 2 години
Не вярвам, че имотите са се свършили. Как пък не. Може да са свършили тези дето са прилични като локация и параметри, а и нямат такса за поддръжка. Виж тези на майната си и само на уж в курорта, че и с такси за поддръжка няма да свършат. Все пак масово отиваме на пенсия от застаряването. Какви такси при тези пенсии? Пък и какви наеми? Въобще това ваканционен имот е глупост ако не се дава под наем. Принципно имот извън големите градове избягвам. Не вярвам и на селските идилии. Ако беше толкова хубаво на село нямаше да се изсели народа. Демографските проблеми и ниския ръст на икономиката гарантират все по-големи проблеми за селата. Просто няма пари за инфраструктура. Всеки си знае. Аз сега съм на вълна да се оттървам от стари имоти без паспорт и трудни за отопление. Ремонтите, материалите и т.н. поскъпнаха, а и много имоти вече са на 50 и нагоре години у нас. Такъв имот за мен е имот с остатъчен ресурс. А цените хич не са като за остатъчен такъв. Интересен факт. Жилища на 5 и на 55 години са на почти еднакви цени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 2
redcretin
преди 2 години
Да спреш да крадеш, червен параз-ит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 4
markov
преди 2 години
Еми аз кво да направя че на вас сороспиите - *** агенти ви плашат само в центове колкото за хляб....:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 13 rate down comment 1
redcretin
преди 2 години
Бърже, ще свършат хахахаха :)Те чужденците вече избягаха от хубавото, страната се обезлюдява - имотите щели да свършат. Приказки под шипковия храст.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 5
redcretin
преди 2 години
Особено за грантаджия от БСП като теб :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 9 rate down comment 1
Ламбура
преди 2 години
Търсенето на ваканционни имоти е толкова голямо по морето, че проект на Акт14 на 80 метра от плаж Каваци фалира. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 6
markov
преди 2 години
Първо имам и вложения и в акции ......и там доста се краде. Второ хубаво е да прочетеш какво съм писал по надолу: 3-5 % доходност + повишаване на цената към 10 % за година са си към 13 % с малък риск и ги сравнявам с влог в банка без никакаква лихва.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 2 години
Тези 3%-5% при РЕАЛНА инфлация от над 10 % какво се нарича -ЗАГУБА ИЛИ ПЕЧАЛБА ?Сам си отговори .Индустриалните имот са друга тема ,говорим за ваканционни ,ти ако си беше открил сметка на щатския фондов пазар ,само в ETF da ги беше сложил щеше да изкараш ДВОЙНО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 5
markov
преди 2 години
Слънчака и Влас са презастроени. Предлагането е голямо. Цената за отдаване е по-ниска от имот в по-малко населено място......поне това е от моя опит. А че цените се качиха спор за мен няма. Ще ти дам личен пример: Ваканционен имот купен края на миналата година за 50 х.евро / цената му негативно повлияна от ковида историите и слабия сезон за 2020 / сега търся още един подобен на същото място ......но цените които намирам вече са над 60 х. евра. Пробвал съм се с оферти по-надолу но ме режат ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 2 години
Покупката на имот не е инвестиция. Това е застраховка, при това понякога неудачна. Гарантира ви че ако не спечелите вероятно няма и да загубите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още