IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И. Василева: В основата на интензивния пазар на имоти стои банковата политика

Без законова регламентация пазарът ще работи трудно и ще е рисков, коментира зам.-председателят на „Сдружение брокери на имоти“

08:00 | 23.02.16 г. 15
<p>
	Илиана Василева. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Илиана Василева. Снимка: Личен архив

- От Ваша гледна точка кое е най-търсеното средностатистическо жилище като брой спални, вид строителство и в кои ценови диапазони?

- Като брой спални – 1, т.е. двустайни апартаменти, като вид строителство – тухла, по възможност ново строителство, квадратура 50-60 кв.м и ценови диапазон – 50-60 хил. евро. Това остава най-търсенето с цел инвестиция жилище. При жилищата за собствени нужди е много индивидуално. Търсенето се определя в зависимост от доходите, от размера кредит, който ще се отпусне на купувачите, от броя членове на семейството. Тогава вече се търсят и 3 и 4-стайни жилища, панелни жилища, според конкретните нужди и възможности на семейството.

- Какви са Вашите очаквания за пазара през тази година?

- Очаквам тенденциите от 2015 г. да се запазят и през 2016 г. и пазарът да бъде интензивен. Показател за това е и „събуждането“ при търсенето на парцели с цел строителство. Пробужда се пазарът на новото строителство, което за нас също е знак, че нещата потръгват в положителна посока. На този тип жилища, които са добри за инвестиционна цел, цените ще се запазят или ще има умерен ръст от порядъка на 5-10%. По отношение на наемите очаквам нещата да се задържат.

- Наблюдава се доста силен ръст на разрешителните за строеж през последните месеци, особено в началото на 2015 г., когато за някои месеци се отчиташе и увеличение от порядъка на 80 на сто за големите градове. Смятате ли, че има опасност от свръхпредлагане на пазара в един момент?

- Българинът отдавна се е опарил от покупката на жилище „на зелено“, така че стартирането на едно ново строителство сега ще бере плодове поне след година. Не очаквам тази година да има ръст на покупката на жилища „на зелено“. Банките и не кредитират такъв тип сделки. По-скоро за мен това е показател, че това е тенденция в положителна посока на пазара нещата да се случват, да има активен пазар на имоти. Бих казала, че е успокояващо през следващите две-три години да разполагаме с такива запаси.

- Защо подкрепихте инициативата на Imoti.net за годишни награди за агенциите за имоти?

- Благодаря на Imoti.net за тази инициатива и с удоволствие я подкрепям, защото този бранш, който е най-неглижиран в обществото, трябва да излезе на показ. Когато се чуе, че има приз най-добра фирма, най-добър брокер и т.н., хората, на които им предстои сделка с имот, ще започнат да търсят повече информация за това какъв е брокерът или коя е агенцията, на която да се доверят. Тази иницатива, според мен, ще повиши имиджа на тази професия в обеществото и ще доведе до по-голям респект и доверие в брокерите, които работят професионално и коректно.

- Как Вие виждате бъдещата регламентация на дейността на брокерите на имоти – с повече държавна регулация, повече саморегулация или смесена система?

- Аз и моите колеги от националното "Сдружение брокери на имоти" сме твърдо за налагане на държавна регулация в този бранш. Практиката и в другите европейски държави показва, че най-лесно, прозрачно и професионално се работи при държавна регулация. Ние твърдо стоим и зад позицията за приемане на Закон за брокерите, в който държавата да поеме изцяло регулацията на бранша, като се създаде единен регистър на брокерите и агенциите. Регистърът трябва да бъде поддържан от държавна институция. Със сдружението работим в тази посока от 2 години насам и постоянно търсим подкрепа както от държавните институции, така и от партньорските организации.

- Какви биха били последствията за пазара, ако не се стигне до законова регламентация на дейността на брокерите?

- Ако не се стигне до законова регламентация на дейността на брокерите, ще продължим да работим трудно и рисково. Ще има проблеми както за коректните агенции, така и за клиентите на пазара, няма да има прозрачност и сигурност в сделките с имоти. В България делът на собствеността е много висок и на практика този капитал на българина не е защитен и подсигурен законово при опериране с него. Ето защо апелирам всички колеги в бранша и държавата да обединим усилия в изготвянето и приемането на закон за дейността на брокерите с имоти, така че по-бързо да създадем правила и сигурност в този сектор.

Тази година Imoti.net организира първите в България годишни награди за добри практики и постижения в сектора на недвижимите имоти. Каузата, зад която застават организаротире, е признание за компаниите и експертите, които с работата си утвърждават добрата репутация на бранша, независимо от агресивния сив сектор на пазара.

Годишните награди на Imoti.net са следващата стъпка в 15-годишната история на сайта, с която екипът му се обявява срещу порочните пазарни практики, в подкрепа на прозрачността и ясните правила. Генерален спонсор на Годишни награди 2015 на Imoti.net е Банка ДСК, консултанти са Bulgarian Properties и УНСС, партньор е Ремакс България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 2 rate down comment 3
skeptika
преди 8 години
матрЯлът Зрее , че се случва Нещо..извън логиката му..матрЯлът свикна да чува хубави неща , но вече чува Лоши ;)разбира ,че ще трябва да купува Скъпо..защото докато "Умният МатрЯл умуваше"Лудите Пазаруваха Успешно..разбирайте...Евтино..сега дойде "смяна на игрищата" ..Лудите стават Умни..а Умниците Губят пари ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 0
deset
преди 8 години
За съжаление БГ мафията изпира и умножава огромни суми чрез строеж и продажба на имоти. Контрола в България е нулев а законите не работят. А *** шарани винаги се намират! Ето една статистика от 2012г. Едва ли през "активната" 2015 всичко се е пласирало...........--Столицата е с най-голям брой необитавани апартаменти и къщи в страната. 127 хиляди апартамента стоят празни в София или 20% от жилищния фонд.След нея по брой празни домове се нарежда област Бургас. Основната част от 101 хилядите необитавани жилища там се намират в новоизникналите като гъби комплекси край морето. Край Бургас строителството на ваканционни имоти бе най-бурно и задмина дори Варна. Сега в морската столица статистиката отчита около 50 хиляди празни апартамента. В Пловдив са 64 хиляди.Над 961 хиляди са необитаваните апартаменти и къщи в страната. Това означава, че всяко четвърто жилище в България стои празно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 1 rate down comment 0
plamenov
преди 8 години
Четеш грешния закон другарю. Прочети ЗУТ и ще разбереш че туй дет го нема ( според теб) се нарича - право на строеж. И даже общината ти дава данъчна оценка за негоооо .......... а тия дето са го изяли с ипотекирана земя са хора дето са се стиснали за 100-200 лв за адвокат и 50 кинта за тежестиии ( предпогам си един от тях ;)) И не брокерите са виновни за некоректни строители ( те са виновни за много други работи но не и за туй!)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 2
misanthrope
преди 8 години
Купих си на зелено вече, построи се и съм супер доволен. Продължавай да четеш ЗЗД и гледай от страни как хората правят бизнес и пари и плюй по форумите. А да, можеш и да продължаваш да си мислиш как ям дръвчето, ако това подобрява психическото ти състояние
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
крас
преди 8 години
ЗЗД е непонятна за теб материя. ЗАТОВА И РАЗСЪЖДЕНИЯТА ТИ СА ПРОСТАШКИ!ДА НЕ ГОВОРИМ ЗА ТОВА КАКВИ СА ПРОИЗНАСЯНИЯТА ПО СЪДЕБНИ ДЕЛА ПРИ КОИТО ОБЕКТ НА СДЕЛКАТА Е НЕЩО КОЕТО НЕ СЪЩЕСТВУВА И НЕ Е УЗАКОНЕНО ПО ИЗИСКВАЩИЯТ СЕ ОТ ЗАКОНА РЕД!ДЕРЗАЙ - купувай на зелено и с АКТ 16 и яж дръвчето. ТВОЕ ПРАВО Е, НИКОЙ НЕ МОЖЕ ДА СПРЕ БЕЗУМИЯТА ТИ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 4
misanthrope
преди 8 години
Айдеее, психиатрията. Кое не съществува в правовия мир бе? Може да се продава ВСИЧКО и право на строеж ако трябва. Могат да се правят предварителни договори за каквото си иска човек. Продавачи на илюзии били. Че то всичко е продажба на илюзии бе, всяко нещо си го купуваш, за да го ползваш в бъдеще, а ако те тупне оная с косата... до там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 3
крас
преди 8 години
ИЗЦЯЛО СБЪРКАН ПАЗАР !Специалистката не очаква "тази година да има ръст на ПОКУПКАТА на жилища на зелено!ЗА КАКВА ПОКУПКО ПРОДАЖБА на зелено МОЖЕ ДА ИДЕ РЕЧ КОГАТО ОБЕКТА НА СДЕЛКАТА НЕ СЪЩЕСТВУВА В ПРАВОВИЯ МИР. В областта на новото строителство продавачи на илюзии като тази специалистка творят безумия нямащи нищо общо с ЗЗД!В новото строителство следва да се оформят договори не за ПОКУПКО ПРОДАЖБА, а ДОГОВОРИ ЗА ИЗРАБОТКА касаещи прилагането на нормативната база разписана в в гл. VIII от ЗЗД. НЕКОМПЕТЕНТНОСТТА НА БРОКЕРИ ВОДЯТ ДО СЪЗДАВАНЕ НА ПРЕДВАРИТЕЛНИ ДОГОВОРИ ПО ЧЛ 19 ОТ ЗЗД В КОИТО ЛИПСВА И НЕ Е НАЛИЦЕ ОБЕКТА НА ПОКУПКО - ПРОДАЖБАТА. и като такива са НИЩОЖНИ!При завършено строителство не се обръща внимание на факта че при такива сделки се продават два имота - ЖИЛИЩЕТО и ИДЕАЛНА ЧАСТ ОТЗЕМЯТА ПОД НЕГО която в повечето случаи е ИПОТЕКИРАНА от строителя!!Така с "любезното" съдействие на тези брокери КУПУВАЧА се обременява с тежести за които дори не подозира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 13 rate down comment 1
misanthrope
преди 8 години
Става дума за регулация на брокерите. Да имат браншова организация, даже да не е браншова, а държавна регулация само лицензирани брокери да могат да са брокери. Сега понеже всеки може да е брокер, идеята е да се монополизират нещата, както е при архитектите, адвокатите, таксиджиите. Кихаш едни пари, УЧИШ ЗА БРОКЕР, вземаш диплома, после целуваш ръце и зa*ници и чакаш някой да умре за да му вземеш лиценза. Вече си брокер и... тръгваш да избиваш парите разбирасе. После ще искат законово всяка сделка да е с посредник и после таксата ще стане не 3 а 5% и това е.А общините могат да влияят на пазара и то мощно. Спираш разрешенията за строеж, предлагането се срива, цените излитат, санирането и ремонтирането набира скорост. Обратно, пускаш разрешителните, дъртите дупки залежават на пазара, цените падат...За свръхпредлагането.. пазара се е раздвижил в центровете на градовете и при луксозните имоти, както и при малките, които са на безценица. В кварталите цели блокове са празни
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 4
kalendar
преди 8 години
И да-мезиоадес(ако така се чете), говори за някакви илюминати, май...като човек изкарал почти целият си професионален стаж на тоя пазар не знам да е имало някога единодушие по някоя тема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
единственият нормален и приемлив начин, държавата(даже не държавата, а общините) да се месят на тоя пазар е - като редови клиенти, с цел закупуване на ведомствени жилища. Но аз и за това съм против, щото не знам ни един социално слаб, ако не са го дали по телевизията да е получил апартамент. В повечето случаи това са хора с връзки. Разбира се-под регулация може да се има и предвид регулиране с цел запазване на пазара от измами. Въпреки, че се извървя дълъг път по тая точка. За свръх предлагането не си прав-в момента няма такова. За това и пазара мръдна нагоре(една от причините), но с останалото съм съгласен-от къде да дойдат платежоспособните, на които да им се отпусне кредит?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още