Перспективите пред пазара на ваканционни имоти в България в дългосрочен план остават обещаващи въпреки огромния спад на пазара. Това е мнението на Джон Чапман, председател на борда на директорите на инвестиционния фонд Black Sea Property Fund Limited, който инвестира в имоти у нас.
Според него все още има причини за дългосрочен оптимизъм пред пазара на имоти в България, за което има редица фактори.
Като един от тях той посочва формиращата се средна класа в България и околните страни. Положително влияние ще изиграят и недостатъчният инвентар от съвременни жилищни имоти, както и цените на имотите като цяло, които все още са значително по-ниски от други сравними локации в Европа.
Също така според Чапман в момента съществува ограничено предлагане на истински първокласни имоти на бреговата ивица по Черноморието.
От фонда, който се търгува на Лондонската борса и инвестира главно в морски и планински имоти у нас, отчитат, че рецесията е засегнала основно именно тези два сегмента на пазара на имоти. В резултат на кризата търсенето се сви значително, а сделки практически изчезнаха.
Фондът има редица проекти и активи в някои от най-известните курорти у нас, сред които Боровец, Пампорово, Обзор, Златни пясъци, Бяла и др.
Поради редица юридически спорове с партньори, както и поради административни причини на компанията се наложи да отпише редица активи или да намали тяхната счетоводна стойност. Преди година от фонда обявиха, че е трябвало да отпишат активи на обща стойност близо 10 млн. евро „поради конструктивни и юридически проблеми“.
Сега става ясно, че наред с това компанията е понижила счетоводната стойност на своя парцел в Бяла с 30% поради опасения във връзка с евентуално въздействие върху околната среда, според разпоредбите на Натура 2000 г.
Според оценката на портфолиото на фонда към 31 декември 2009 г. нетната стойност на активите на компанията, изчислени на акция, се е понижила до 11,9 пенса от 16,9 пенса година по-рано.
От фонда обаче уточняват, че тази оценка разчита основно на офертните цени на сравними активи „поради липсата на прозрачност на българския пазар на имоти, както и поради ограничения брой сделки през последната година“.
Black Sea Property Fund завърши 2009 г. със загуба от 10,55 млн. евро спрямо загуба от 3,76 млн. евро година по-рано.


Публикуваха резултатите от матурите след 7 и 10 клас
Оборудваха Комплекса за социални услуги за деца и младежи във Варна със соларни панели
Цената на петрола се стабилизира, след като САЩ и Иран отново се споразумяха
Летовници спасиха делфинче на плаж във Варна (ВИДЕО)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Данъкът за милиардерите в Калифорния и голямото решение на Гавин Нюсъм
Южна Корея с план да запази преднината си в AI
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 1
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
Петима души са застреляни в северния германски град Щаде
Захарова: Политиката на Финландия за ядрени оръжия ще изисква отговор от Русия
Финансовият министър: Бюджетът не включва наши политики
Синдикатите протестират пред сградата на МС срещу проектобюджета
Заради жегите: Раздават безплатна вода в София
преди 15 години Джон Чапман се е набутал с непродаваеми имоти в България и сега ще трябва да се оттърве от тях макар и със загуба. I'm sorry приятел ама с лакомията е така. От такива спекуланти се разду балона. отговор Сигнализирай за неуместен коментар