Едва 5% от инвеститорите и инвестиционните мениджъри от сектора на недвижимите имоти смятат, че Източна Европа ще бъде регионът, който ще донесе най-висока обща възвръщаемост от инвестиции в имоти през следващите пет години, сочи анкета.
Според резултатите на проучване, проведено от Ройтерс в края на миналата година, най-голям дял (43%) от анкетираните смятат, че топ регионът през идните пет години ще бъде „развиваща се Азия“. Тя е следвана от Латинска Америка с 18% и развитите икономики на Азия с 11%.
Общо 6% от инвеститорите смятат, че това ще бъде еврозоната, докато в полза на САЩ са отговорили 9%. Великобритания, която е разгледана като отделен регион, има 4%.
Общо 58% от участниците смятат, че инвестициите в имоти в еврозоната ще донесат средно между 0 и 10% обща възвръщаемост през 2011 г. Други 33% смятат, че нормата ще е в порядъка между -10% и 0%. Едва 4% очакват възвръщаемост над 10%.
Инвеститорите в САЩ и Великобритания са почти единодушни с тези от еврозоната по отношение на размера на възвръщаемостта, който се очаква да генерират вложенията им, през 2011 г. На всички региони най-голям дял очакват възвръщаемост до 10%. Изключение прави Азия, където предвижданията на мнозинството от играчите са за възвръщаемост над 10%.
Общо 67% от тях смятат, че еврозоната ще успее да се справи с проблемите в Ирландия, Португалия, Испания и Гърция. Въпреки това 24% са отговорили, че такива проблеми бележат „началото на края на еврозоната“.
40% от анкетираните вярват, че инвестициите в ценни книжа ще представляват най-добрият избор през 2011 г., спрямо 35% в полза на суровините и 19% - за преките инвестиции в имоти.
По отношение на макроикономическата картина почти равен дял инвеститори очакват „продължителна инфлация“ (36%) и „относителна стабилност“ (35%).
Близо 60% от анкетираните смятат, че световната икономика ще остане стабилна през 2011 г., като 32% очакват устойчиви процеси на възстановяване, спрямо едва 8%, които прогнозират последващ икономически спад.


Още три големи имена в "Мача на надеждата" в Бургас
Един от композиторите на „Бангаранга“ разказа как му е хрумнала идеята за песента
Демерджиев иска да се изчисли колко е струвало на държавата НСО за Борисов и Пеевски
Музика с кауза: базар на грамофонни плочи събира средства за благотворителност във Варна
Трагедията на безгласните: Документален филм показва кризата с уличните котки във Варна
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Глобалният интерес към редки мравки засилва контрабандата от Кения
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Поискаха задържане под стража за четиримата имотни измамници
Тайван поиска САЩ да продължат да му доставят оръжия
Русия съди легендарната Елена Исинбаева за... 80 евро
10 начина да запълним празнотата, след като децата напуснат дома
Агенция S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на България на "положителна"