Цените на жилищата в Китай отбелязаха пети пореден месец на понижение през януари на фона на продължаващите държавни мерки за контрол на сектора, предаде Bloomberg, като се позова на данни на SouFun Holdings Ltd.
През миналия месец цените са паднали с 0,18% спрямо декември, показват изчисленията на най-големия сайт за недвижими имоти в Китай. Понижение има в 60 от 100-те града, които компанията следи, като този брой остава непроменен спрямо предходния месец.
На годишна база средните цени в национален мащаб са се повишили с 1,7% до 1394 долара/кв. м, което е най-бавното темпо на растеж от август насам.
Вчера премиерът Уън Дзябао още веднъж потвърди намерението на правителството да продължи да прилага ограничителните мерки в имотния сектор, за да свали цените до разумни нива. Сред градовете, заявили намерение да запазят ограниченията за покупка на жилища и през тази година, са столицата Пекин и финансовият център Шанхай.
Продажбите на жилища в четирите най-големи града в Китай са се понижили по време на празничния период миналата седмица, когато страната отбеляза Китайската нова година.
Сделките в Пекин, Шанхай, Гуанджоу и Шънджън са намалели с 66% до 109 апартамента в сравнение със същия период на миналата година.
Най-силните понижения на месечна база са отчетени в централния град Луоян и в Ордос на север - съответно с 2,6% и 2,3%. Най-силно е повишението пък в източния град Тайджоу - с 1,5%.


7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Времето във Варна на 7 декември
Честваме паметта на свети Амвросий Медиолански
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция
Почти 50% подкрепа за предложението за ограничаване на населението в Швейцария
Българският пазар е твърде малък за четири платформи за доставки на храна
Песков: Посланията в стратегията на Тръмп за САЩ контрастират с подходите на Байдън