Цените на имотите във Франция ще паднат заради строгите мерки за икономии, предприети от правителството на президента Франсоа Оланд, прогнозират от местната Федерация на агентите на недвижими имоти (FNAIM), цитирана от онлайн изданието The Move Channel.
Опитите на президента да свие бюджетния дефицит на страната, включително чрез по-високи данъци, доведоха до рецесия. В тази връзка се очаква цените на имотите да се понижат с 2% през тази година.
През миналата година цените на имотите във Франция са паднали средно с 0,8%, отчитат от организацията. В района около Париж обаче е отчетен ръст от 1,5.
Според FNAIM продажбите в национален мащаб през миналата година са се свили с 18,6%.
Освен че повиши данъка върху печалбата от продажба на имоти, Оланд затегна и изискванията за данъчни облекчения за инвестиции в имоти с цел отдаване под наем, както и за отпускането на безлихвени заеми за купувачите на първи дом. Сред останалите мерки са по-високи данъци за необитаеми имоти, като се обмисля и налагане на таван за наемите, отбелязва Bloomberg.
Все пак някои експерти са оптимисти. "От много години насам Франция е и ще остане един от най-стабилните пазари на имоти в света. В сравнение с някои райони като съседна Испания забавяне на ръста на цените на жилищата до 0,8% е нищо”, коментира Дани Силвър, основател и управляващ директор на компанията The Villages Group.
“Стига купувачите да избират правилните имоти на правилното място и по правилните причини, няма повод за притеснение", допълва той.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Мартин Димитров, ДБ: Проблем с растящите цени има
Кайли Дженър не искала да е с Тимъти Шаламе на "Мет Гала" заради проклятие
С колко ракети остана Иран?
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани
Офицер от КГБ, манипулатор: Какви са отношенията между Путин и Тръмп?